Α2 Γυναικών: Δύσκολη νίκη του Γ.Σ. Αγ. Παρασκευής επί του Εύνικου στην 9η αγωνιστική

Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α2 μπάσκετ Γυναικών (Νότος) παραμένει ο Γ.Σ. Αγίας Παρασκευής μετά τη νέα νίκη του, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής, επί του Εύνικου, στην παράταση, με σκορ 55-54.

Η γηπεδούχος ομάδα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έδειχνε να έχει πάρει διαφορά ασφαλείας. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος φάνηκε να παθαίνει «μπλακ άουτ», δίνοντας την ευκαιρία στις αντιπάλους της να την πλησιάσουν στο τρίποντο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και από εκεί και πέρα ο αγώνας να λάβει χαρακτηριστικά θρίλερ, έως το τελικό σφύριγμα.

Στούπα με 15 πόντους, Γρίσπου με 14 και Κόρμπου με 13 προσέφεραν σημαντική βοήθεια στην ομάδα των Βορείων.

Δεκάλεπτα: 22-16, 29-19, 34-31, 46-46 (κ.α.), 55-54

Αγία Παρασκευή (Γκουζίνη): Κασδαγλή 1, Στούπα 15(2), Σιγιώργη 2, Κοντογιάννη 10(1), Γρίσπου 14(2), Ευαγγελάτου, Σαμίτα, Τριανταφύλλη, Πετυχάκη, Κριμιτζά, Κόρμπου 13, Μπεζαΐτη.

Εύνικος (Μπάρτζος, Βουκελάτου): Μετάι, Σκαμαντζούρα 7(2), Παπαδοπούλου, Μοίρα 2, Θωμαϊδου , Ισκιόγλου 17(1), Δρακοπούλου, Μάρκου 2, Τσέρου 17(3), Πετράκη 4(1), Ράδη, Θεοδωρομανωλάκη  5(1).

Τα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ Γυναικών (Νότος – 9η αγωνιστική)
  • Αιγέας Χίου – Αθηναϊκός 55-78
  • Αετός Καλλιθέας – Πανιώνιος 41-78
  • Γ.Σ. Αγίας Παρασκευής – Εύνικος 55-54
  • ΕΦΑΟ Ζωγράφου – Δαναοί Αργους 84-44
  • ΓΣ Ηλιούπολης – Φοίνικα Πειραιά 67-51
Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Γυναικών (Νότος – 9η αγωνιστική)