Α2 μπάσκετ Ανδρών: Νίκη για το Μαρούσι στη 10η αγωνιστική – Ηττήθηκε ο Πανερυθραϊκός

Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός των ομάδων του Βόρειου Τομέα στη 10η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών.

Τα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ Ανδρών (10η αγωνιστική)

Ελευθερούπολη – Κόροιβος 75-65
Καβάλα – Αμύντας 78-69
Οίακας – Αγρίνιο 70-91
Τρίτωνας – Πανερυθραϊκός 72-63
Μαρούσι – Παγκράτι 86-74
Δάφνη Δαφνίου – Φίλιππος Βέροιας 54-98
Χαρίλαος Τρικούπης – Καρδίτσα (12/12, 15:00)

Ρεπό: Ψυχικό

Το Μαρούσι κατάφερε να περάσει τον… σκόπελο του Παγκρατίου, το οποίο κέρδισε με σκορ 86-74, παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε αμήχανα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Τελικώς, ο Παπαγιάννης, με 20 πόντους, εκ των οποίων οι 17 στο πρώτο ημίχρονο, οδήγησαν τους «κιτρινόμαυρους» στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-13, 49-33, 65-50, 86-74

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 21 (3), Παπαγιάννης 20 (3), Ξυδάς 8 (2), Ξύδης 1, Προίσκος 5, Σιδέρης, Μαργέλης 7, Παπαγεωργόπουλος 1, Αρνόκουρος 8, Πάτας, Γκαγκαλούδης 15 (1).

Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Καριώτης, Σταυρακούκας 34 (3), Ζαρίφης, Γεωργοπαπαδάκος, Γιοβάνης 2, Χαϊκάλης 7, Τσουργιάννης 16, Δαμιανός 4, Ταταράκης 4, Τζουγκαράκης 7.

Αντιθέτως, ο Πανερυθραϊκός δεν τα κατάφερε απέναντι στον Τρίτωνα από τον οποίο και έχασε με σκορ 72-63, παρά το γεγονός ότι πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το ημίχρονο.

Δεκάλεπτα: 14-15, 37-39, 56-51, 72-63

Τρίτωνας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 2 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Manojlovic 11, Θεοδώρου, Αντωνάκης 3 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Τσόχλας 4, Μάντζαρης 8 (1), Παπαδημητρίου, Μαυροκεφαλίδης 20 (3/6 βολές, 7/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μελισσαράτος 8 (7 ριμπάουντ), Δημάκος 16 (1/3 βολές, 3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μωραΐτης 10 (2), Καλλιανιώτης 8 (2), Ντουζίδης 3 (1), Κωστόπουλος 1, Γιαουρτόγλου 3 (1), Καμπουρίδης 11 (4/17 σουτ, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Σταματογιάννης 9 (3/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Καλογερίας 2, Ευστρατίου 16 (2/2 βολές, 1/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα).

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (10η αγωνιστική)

15. Οίακας 0-9 (520-891) 9

* Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
* Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται.απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

Το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής (18/12, 17:00)