Α2 μπάσκετ ανδρών: Νίκη του Αμαρουσίου, βαριά ήττα για τον Πανερυθραϊκό στην 1η αγωνιστική του Β’ γύρου

Μία νίκη, αυτή του Αμαρουσίου και μία ήττα, αυτή του Πανερυθραϊκού ήταν ο απολογισμός των εκπροσώπων του Βόρειου Τομέα Αθηνών στην 1η αγωνιστική του Β’ γύρου, στο πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ ανδρών.

Τα αποτελέσματα (1ης αγωνιστικής του Β’ γύρου)

Καρδίτσα – Ολυμπιακός 91-81
Απόλλωνας Πάτρας – Παγκράτι 81-69
Μαρούσι – Αμύντας 79-72
Πανερυθραϊκός – Ελευθερούπολη 58-75

Το Μαρούσι επέτρεψε στον Αμύντα να τον δυσκολέψει στα πρώτα 30 λεπτά, αλλά στο τελευταίο «δεκάλεπτο»… πάτησε τέρμα το γκάζι και με ένα επιμέρους 26-12 πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 79-72. Για τους γηπεδούχους ο Αρνοκούρος με 17 πόντους και ο Παπαγεωργόπουλος με 15 πόντους είχαν τον πρώτο λόγο.

Βαριά ήττα υπέστη εντός έδρας ο Πανερυθραϊκός από την Ελευθερούπολη, με σκορ 75-58, χωρίς να καταφέρει ουσιαστικά να απειλήσει την αντίπαλό του σε κανένα σημείο του αγώνα. Από το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων «διασώθηκαν» ο Δημάκος με 20 πόντους, ο Τσουμάνης με 17 και ο Φιλιππάκος με 16.

Η βαθμολογία (1η αγωνιστιή του Β’ γύρου)

8. Παγκράτι 8-6 (1120-1067) 22

• Ο Τρίτωνας, το Ψυχικό, ο Οίακας Ναυπλίου, η Δάφνη Δαφνίου, ο Φίλιππος Βέροιας και η Καβάλα έμειναν εκτός συνέχειας μετά την ολοκλήρωση του 1ου γύρου.
  • Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα μετά τη διακοπή.

Το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής (17η, 5/6)

• 17:00 Καρδίτσα – Πανερυθραϊκός
  • 17:00 Μαρούσι – Ελευθερούπολη
  • 17:00 Απόλλων Π. – Αμύντας
  • 17:00 Ολυμπιακός Β’ Piraeus Bank – Παγκράτι