Α2 μπάσκετ: Ιστορική νίκη για το Ψυχικό – Για πρώτη φορά στα… σαλόνια της Basket League

Ιστορική νίκη πέτυχε το Ψυχικό στην έδρα του εναντίον του Τρίτωνα με σκορ 80-52, στον τελευταίο αγώνα των playoffs της Α2 Ανδρών, και πλέον από του χρόνου θα αγωνίζεται στην Basket League για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Οι γηπεδούχοι πήραν τον… αέρα του παιχνιδιού από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα, ενώ μετέτρεψαν σε… διαδικαστικό το τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο μπήκαν με 30 πόντους διαφορά (64-34).

Η τελική κόρνα ήταν και το σύνθημα για τους φίλους του Ψυχικού, οι οποίοι είχαν κατακλύσει το κλειστό και πανηγύρισαν έξαλλα τη μεγάλη νίκη και άνοδο της ομάδας τους.

Ο Γιάννης Αθανασούλας, με 17 πόντους (4/10 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ, είχε τον πρώτο… λόγο από πλευράς νικητών, και τον ακολούθησαν οι Μιχάλης Πολυτάρχου και Φώτης Μαλέλης (11 πόντοι έκαστος), και ο Νίκος Παπανικολάου (10 πόντοι και 13 ριμπάουντ).

Δεκάλεπτα: 22-10, 40-26, 64-34, 80-52

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 6 (2), Γιαννόπουλος 3 (1), Κουφόπουλος 4, Παπανικολάου 10, Πολυτάρχου 11 (2), Μαλέλης 11 (3), Μαρίνος, Ρίκετς 2, Αθανασούλας 17 (4), Αναγνωστόπουλος 2, Ματαλιωτάκης9, Ιορδάνου 5 (1).

Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 3 (1), Μανοΐλοβιτς 17 (1), Θεοδώρου 4 (1), Αντωνάκης 2, Μάντζαρης 7 (1), Παπαδημητρίου 5 (1), Γκίκας, Δρίτσας, Μελισσαράτος 5 (1), Δημάκος 6.