Β’ Εθνική μπάσκετ: Νίκες μόνο για Α.Ε. Νέας Κηφισιάς και Δούκα στη 2η αγωνιστική
asedouka

Μόνο η Α.Ε. Νέας Κηφισιάς και ο Δούκας από τις ομάδες του Βόρειου Τομέα Αθηνών που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής μπάσκετ πανηγύρισαν νίκες στη 2η αγωνιστική. Αντιθέτως, Παπάγος, Πεντέλη και Μελίσσια ηττήθηκαν από τους αντιπάλους τους.

Τα αποτελέσματα της Β’ Εθνικής μπάσκετ (1ος όμιλος)

Ρεπό: ΝΕΟΛ

Στον 1ο όμιλο, ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η Αθλητική Ένωση Νέας Κηφισιάς… προσγείωσε ανώμαλα τον Πανελευσινιακό, στον οποίο επιβλήθηκε με σκορ 81-74.

Δεκάλεπτα: 22-11, 37-34, 64-51, 81-74

ΑΕΝΚ (Λαδικός): Ιωάννου 1, Μοσχοβίτης 12 (1), Μακρυγιάννης, Στεργίου, Χαρταβέλλας, Πετροδημόπουλος 11 (1), Μανούσος 20 (1), Χατζηνικόλας 22 (3), Κουκάκης 4, Μαλέλης, Μιχαλάκης 11.

Πανελευσινιακός (Καραχάλιος-Βούλγαρης): Νίκου 3 (1), Κούτουλας 7 (1), Καράμπελας 10 (2), Πουρής, Μαυρομιχάλης, Κρασάκης, Μουμπάρακ 10 (1), Λεκάκης 2, Παπαφλωράτος 6 (2), Ρεκουνιώτης 29, Δενδρινός 7 (1).

Αντιθέτως, η ομάδα του Παπάγου υπέστη ήττα μέσα στο «Σαλούν» από τον Έσπερο με σκορ 79-77, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον έλεγχο του αγώνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

Δεκάλεπτα: 19-14, 34-39. 54-63, 77-79

Τέλος, η Πεντέλη άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο στη Νάξο, απέναντι στα Φανάρια, από τα οποία και έχασε με τελικό σκορ 74-59.

Δεκάλεπτα: 18-19, 39-39, 60-48, 74-59

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ (1ος όμιλος)

13. Πανελευσινιακός 0-1 (74-81) 1

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής – 1ος όμιλος (31/10, 17:00)

Ρεπό: ΑΕΝΚ

Τα αποτελέσματα της Β’ Εθνικής μπάσκετ (2ος όμιλος)

Μελίσσια – Παλαιό Φάληρο 61-62

Στον 2ο όμιλο, για… γερά νεύρα ήταν το παιχνίδι μεταξύ του ΚΑΟ Μελισσίων και του Παλαιού Φαλήρου, που πήγε πόντο-πόντο, αλλά τελικώς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το «διπλό», με τελικό σκορ 62-61.

Δεκάλεπτα: 14-13, 27-28, 45-43, 61-62

Μελίσσια (Δάγλας): Πρόφκα 8, Στεργίου Μ. 3 (1), Οικονομόπουλος 19, Δοξάκης 8 (2), Σεργιένκο 4, Μπακέας 5 (1), Μαλτέζος 9, Κοντός Γ. 5, Σπηλιόπουλος.

Παλαιό Φάληρο (Παπαδάτος): Λυτόπουλος 8, Σκόρδος 2, Αγγελόπουλος 10 (2), Ζώρζος 16 (2), Σταθόπουλος 10 (2), Βλασσόπουλος 4, Καλιανιώτης 6, Μπολάτογλου 3, Χαρούνι 3, Ανδρεάτος.

Μεγάλη νίκη πήρε ο Δούκας στα Χανιά, με 82-78, παρά το γεγονός ότι στην τέταρτη περίοδο, ενώ είχαν μέχρι τότε το προβάδισμα, είδαν ξαφνικά τους Κρητικούς να περνούν μπροστά στο σκορ. Τελικώς, οι «Βόρειοι» έδειξαν ότι είχαν ψυχικά αποθέματα και κατάφεραν να πάρουν φύγουν από τα Χανιά με το «διπλό».

Δεκάλεπτα: 20-18, 34-41, 50-55, 78-82

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ (2ος όμιλος)

1. ΝΕ Μεγαρίδας 2-0 (151-129) 4