Μόλις δύο νίκες, αυτές του Αμαρουσίου και του ΚΑΟ Μελισσίων, «μέτρησαν» οι ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών στην πρώτη αγωνιστικής της νέας χρονιάς για τη Β’ Εθνική μπάσκετ (Νότος). Παπάγος, Πανερυθραϊκός, Πεντέλη και Δούκας δεν τα κατάφεραν.

Λοκρός Αταλάντης – Εθνικός Πειραιά 52-79
Πεντέλη – ΚΑΟ Μελισσίων 72-75
Παπάγου – Μαρούσι 86-93
Αιγάλεω – Πανερυθραϊκός 93-88

Το Μαρούσι «άλωσε» και το «σαλούν» με 93-86

Καλύτερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να κάνει το Μαρούσι στο 2020, κερδίζοντας μέσα στο «σαλούν» τον Παπάγο με σκορ 93-86, αποτέλεσμα που, σε συνδυασμό με την ήττα του Πανερυθραϊκού από το Αιγάλεω, το φέρνει μόνο του στην 1η θέση της βαθμολογίας, με 23 βαθμούς. Αντιθέτως, ο Παπάγος βρίσκεται πλέον στη 10η θέση, με 19 βαθμούς, αλλά έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Λάππας, με 27 πόντους (6 τρίποντα) και Γκαγκαλούδης, με 21 πόντους (4 τρίποντα) ήταν οι κορυφαίοι από πλευράς φιλοξενουμένων, ενώ για τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Κυρίτσης, με 42 πόντους (2 τρίποντα) και Χρυσός, με 21 πόντους (1 τρίποντο).

Τα δεκάλεπτα : 23-20, 38-44, 62-65, 86-93

Παπάγου (Διαμαντόπουλος): Παπαζήσης, Τρίχας, Κυρίτσης 46(2), Χρυσός 21(1), Καρακατσάνης 4, Ρεγκούζας, Αγγελόπουλος 12, Σοφρωνάς 3(1), Κοντολάτος, Κώτσης.

Μαρούσι (Σκαραφίγκας) : Λάππας 27(6), Μπακέας 3(1), Ξυδάς 14(2), Κανέλλης 14(3), Γκαγκαλούδης 21(4), Παπαγεωργόπουλος 3, Δούκας 13.

Το Αιγάλεω σταμάτησε το σερί του Πανερυθραϊκού

Το Αιγάλεω έβαλε «φρένο» στο σερί των νικών του Πανερυθραϊκού, υποχρεώνοντάς τον σε ήττα, με σκορ 93-88, που τον φέρνουν στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 22 βαθμούς.

Ανατροπή και νίκη για τα Μελίσσια επί της Πεντέλης

Αν και δύσκολα, ο ΚΑΟ Μελισσίων έκανε την ανατροπή απέναντι στην Πεντέλη, στο «εγχώριο ντέρμπι», παίρνοντας σπουδαία νίκη, με σκορ 75-72, που τον διατηρούν στη 14η θέση, με 16 βαθμούς. Αντιθέτως, η Πεντέλη υποχώρησε στην 7η, με 21 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά κάπου εκεί οι Μελισσιώτες «αφυπνίστηκαν», έσφιξαν την άμυνά τους και κατάφεραν, κάνοντας ένα επιμέρους 23-12, να γυρίζουν τον αγώνα.

Πρωταγωνιστής του ΚΑΟΜ ήταν ο Οικονομόπουλος, που πέτυχε 30 πόντους (5 τρίποντα), ενώ από την Πεντέλη μόνο ο Κούσουλας κατάφερε να συγκεντρώσει διψήφιο αριθμό πόντων (16, με 2 τρίποντα).

Δεκάλεπτα: 19-22, 42-37, 60-52, 72-75

Πεντέλη (Χαρτοματσίδης) : Μπουργάνος 9 (1), Ντίμπ 9 (1), Κούσουλας 16 (2), Καρούζος 6 (2), Μπέλη 5, Κουκάκης 2, Μπίγκος 3 (1), Σαλτουρίδης 2, Τάγαρης 13, Φωτόπουλος 7 (1).

Μελίσσια (Δάγλας): Κυπαρίσης, Οικονομόπουλος 30 (5), Ζαραϊδώνης 14 (3), Τοπάλης 7 (1), Παπαφλωράτος 7 (1), Ζήρος 2, Καραβανάς 13, Καραχάλιος 2

Με ήττα μπήκε στο 2020 ο Δούκας

Με ήττα ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο 2020 η ανδρική ομάδα μπάσκετ του ΑΣΕ Δούκα. Το συγκρότημα του Κώστα Αγγέλου παρατάχθηκε και πάλι με πολλές απουσίες κόντρα στον Έσπερο Καλλιθέας, από τον οποίο και ηττήθηκε με 91-74.

Παρά το νέο αρνητικό αποτέλεσμα, οι «μπλε» κρατούν την αγωνιστική τους παρουσία τόσο στο πρώτο όσο και στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, όπου στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και με αγωνιστική πειθαρχία έπαιξαν καλό μπάσκετ, ακολουθώντας το πλάνο του προπονητή τους, όπως αναφέρει η ομάδα στην ιστοσελίδα της, απ’ όπου και η περιγραφή που ακολουθεί.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο Δούκας απέδωσε πολύ καλό μπάσκετ, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους. Με κύριες επιθετικές αιχμές τους Τζελάλη και Μαράντο, ο ΑΣΕΔ έκλεισε τους διαδρόμους του αντιπάλου και με πολύ καλή άμυνα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4(16-20).

Ό,τι έχτισαν οι παίκτες του Δούκα στην πρώτη περίοδο, το ισοπέδωσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το πρεσάρισμα του Εσπέρου Καλλιθέας σε όλο γήπεδο, σε συνδυασμό με τα λάθη στα οποία υπέπεσαν οι «μπλε», επέτρεψαν στους γηπεδούχους να καλύψουν τη διαφορά, να τρέξουν στον αιφνιδιασμό, να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους και να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 21 πόντους 49-28.

Στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης ο Δούκας με τους Μαράντο και Σακελλαρίου προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, ωστόσο ο αντίπαλος είχε τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι και δεν επέτρεπε στον ΑΣΕΔ να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Μπορεί στο 30’ ο Έσπερος να βρέθηκε στο +22 (76-54), ωστόσο οι παίκτες του Δούκα δεν το έβαλαν κάτω και παρά το γεγονός ότι κυνηγούσαν στο σκορ, αναζητούσαν τις λύσεις που θα τους επέτρεπαν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι. Το -22 έγινε -12, αφού οι «μπλε» έβγαλαν αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι τους και προσπάθησαν να κάνουν το come back.

Ο Έσπερος όμως κράτησε το υπέρ του αποτέλεσμα υποχρεώνοντας τον Δούκα στην ήττα με 91-74.

Η αγωνιστικότητα των παικτών του Δούκα ήταν ένα στοιχείο το οποίο κυριάρχησε για τους «μπλε» στο παιχνίδι με την ομάδα της Καλλιθέας. Οι παίκτες του Κώστα Αγγέλου μπορεί να είχαν νεκρά διαστήματα, είχαν όμως και θετικά αγωνιστικά ξεσπάσματα τα οποία τα κρατούν ενόψει των αγωνιστικών υποχρεώσεων που έχουν μπροστά τους.

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ (13η αγωνιστική)
  1. Μαρούσι (10-3) 23
  2. Πανερυθραϊκός (9-4) 22
  3. Έσπερος Καλλιθέας (9-4) 22
  4. Αιγάλεω (8-5) 21
  5. Εθνικός Πειραιά (8-5) 21
  6. Μεγαρίδα (8-5) 21
  7. Πεντέλη (8-5) 21
  8. Μανδραϊκός (7-6) 20