Με εξαιρετικό τρόπο έκλεισαν τη χρονιά Πανερυθραϊκός και Μαρούσι στη Β’ Εθνική μπάσκετ

Με μεγάλες νίκες έκλεισαν τη φετινή χρονιά στη Β’ Εθνική μπάσκετ (Νότος) Πανερυθραϊκός και Μαρούσι, που πλέον «συγκατοικούν» στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αντιθέτως, Πεντέλη, ΚΑΟ Μελισσίων και Δούκας ηττήθηκαν από τους αντιπάλους τους, ενώ το παιχνίδι του Παπάγου με τον Πρωτέα Βούλας διεκόπη.

Τα αποτελέσματα της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος – 12η αγωνιστική)

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τη χρονιά ο Πανερυθραϊκός

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Πανερυθραϊκός επί του Έσπερου, στο ντέρμπι κορυφής, με σκορ 70-67, σε ένα παιχνίδι με δραματικό χαρακτήρα και πολλές εναλλαγές στο σκορ. Οι μάχες πολλές και σκληρές μεταξύ των αντιπάλων, αλλά τελικώς οι γηπεδούχοι, καίτοι βρίσκονταν πίσω στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν να αντεπιτεθούν στα τελευταία λεπτά και χάρη στην ψυχραιμία του Άλκη Παππά (17 πόντοι) πήραν τη νίκη.

Σε κάθε περίπτωση, ο αγώνας θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί ως γιορτή του μπάσκετ και σίγουρα ο χρόνος τελειώνει με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα του κόουτς Χουχουλή, η οποία μοιράζεται την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με το Μαρούσι, έχοντας αμφότεροι από 21 βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 18-18, 40-38, 54-56, 70-67

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 17, Δέλλιος 2, Νικολακόπουλος 2, Καλλιανιώτης 9 (3), Ντουζίδης 4, Βουγιούκας 17, Σκάνδαλος 4, Γιαουρτόγλου 3 (1), Στάθης 2, Αντωνίου, Λυκογιάννης 10 (2).

Έσπερος (Μάντζαρης): Καπώνης 6 (1), Αγγελόπουλος 6 (1), Βάρσος 3 (1), Χατζηκίδης 3 (1), Θεοδοσίου 5 (1), Γκαϊντάσοβ 3 (1), Ντακούλιας 10 (2), Χαρούνι Κ. 4, Ευστρατίου 11 (2), Χαρούνι Ν., Ματαλιωτάκης 16.

Το Μαρούσι νικητής στο ντέρμπι των Βορείων απέναντι στην Πεντέλη

Ντέρμπι κορυφής, και μάλιστα μεταξύ Βορείων, είχαμε στον Άγιο Θωμά, όπου αναμετρήθηκαν το Μαρούσι και η Πεντέλη, με το πρώτο να παίρνει τη νίκη με σκορ 76-63, αφήνοντας τους αντιπάλους του στη 2η θέση, με 20 βαθμούς.

Οι Πεντελιώτες αντιστάθηκαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, αφού από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και, κάνοντας ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο (19-7), κατάφεραν να «χτίσουν» μια διαφορά που τους οδήγησε με ασφάλεια στην τελική επικράτηση.

Ο Γκαγκαλούδης, με 25 πόντους, ήταν για άλλη μια φορά ο πολυτιμότερος παίκτης για το Μαρούσι, ενώ από την Πεντέλη διακρίθηκε ο Καρούζος, με 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-24, 43-31, 60-43, 76-63

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Διαμαντόπουλος, Λάππας 11, Ξυδάς 9 (2), Σουρλής 10 (2), Κανέλλης 11 (2), Σπηλιόπουλος, Πλουτέτσκι 2, Παπαγεωργόπουλος 4, Δούκας 4, Λιούνης, Γκαγκαλούδης 25 (1),

Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Νάσης, Μπουργάνος 3, Ευαγγελούλης, Ντιμπ 4, Κούσουλας 6 (2). Καρούζος 16 (3), Μπέλη 4, Κουκάκης 11 (3), Μπίγγος 5 (1), Σαλτουρίδης, Τάγαρης 11, Φωτόπουλος 3 (1).

«Μπλακ άουτ» στον αγώνα Πρωτέας Βούλας – Παπάγου

Απρόοπτη εξέλιξη είχε η αναμέτρηση στη Βούλα, ανάμεσα στον Πρωτέα και τον Παπάγου, καθώς στο 23ο λεπτό σημειώθηκε πτώση της τάσης, με αποτέλεσμα να διακοπεί το παιχνίδι, σε ένα σημείο όπου η γηπεδούχος ομάδα προηγείτο με σκορ 43-38.

Εντός έδρας ήττα του ΚΑΟ Μελισσίων από τον Πανελευσινιακό

Άλλη μια εντός έδρας ήττα υπέστη ο ΚΑΟ Μελισσίων, αυτή τη φορά από τον Πανελευσινιακό, με σκορ 65-56 και παραμένει στη 14η θέση, με 14 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ, το οποίο οι Μελισσιώτες δεν κατάφεραν να αμφισβητήσουν σοβαρά σε κανένα σημείο το αγώνα.

Ζαραϊδώνης, με 14 πόντους και Τοπάλι, με 12 πόντους, ήταν οι παίκτες που διακρίθηκαν από πλευράς γηπεδούχου ομάδας.

Δεκάλεπτα: 16-19, 28-35, 40-49, 56-65

ΚΑΟ Μελισσίων (Δάγλας): Κυπαρίσσης 4, Στεργίου, Οικονομόπουλος 2, Ζαραϊδώνης 14 (1), Τοπάλι 12, Παπαφλωράτος 2, Ζήρος 4, Καραβανάς 8, Καραχάλιος 4, Βασιλόπουλος 6 (1).

Πανελευσινιακός (Καραχάλιος-Βούλγαρης): Μπάλλας 10 (2), Καράμπελας 7, Κεφάλας, Σταθόπουλος 12 (1), Παπαδιονυσίου 17 (1), Αναγνωστόπουλος 9, Ψαρόπουλος 10.

Ήττα στο «Δαΐς» για τον Δούκα από τον Ιωνικό Ν.Φ. με 73-59

Δεν τα κατάφερε ο ΑΣΕ Δούκα να πετύχει τη δεύτερη φετινή νίκη του, αφού ηττήθηκε μέσα στο «Δαΐς» από τον Ιωνικό Ν.Φ. με σκορ 73-59.

Το παιχνίδι είχε ανταγωνισμό μέχρι το 32′ (55-61), αφού, από κει και πέρα, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 0-9 για να προηγηθούν με 55-70 στο 37′, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των «μπλε» από την περιφέρεια, αλλά και τα λάθη που υπέπεσαν σε άμυνα και επίθεση, όπως αναφέρει η ομάδα στην ιστοσελίδα της.

Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, με μόλις 13 βαθμούς.

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος – 12η αγωνιστική)
  1. Πανερυθραϊκός 21 (9-3)
  2. Μαρούσι 21 (9-3)
  3. Πεντέλη 20 (8-4)
  4. Έσπερος 20 (8-4)
  5. Μεγαρίδα 19 (7-5)
  6. Μανδραϊκός 19 (7-5)
  7. Εθνικός 19 (7-5)
  8. Αιγάλεω 19 (7-5)