Νίκη του ΓΣΑΠ απέναντι στον ΚΑΟ Μελισσίων για το κύπελλο γυναικών στο μπάσκετ

Η Αγία Παρασκευή ήταν η νικήτρια στο «ντέρμπι» των Βορείων για τον κύπελλο γυναικών στο μπάσκετ, νικώντας τον ΚΑΟ Μελισσίων με σκορ 60-54 και παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ομάδα του ΓΣΑΠ ξεκίνησε δυνατά και στα πρώτα δύο λεπτά προηγήθηκε με 9-2. Όμως τα Μελίσσια ισορρόπησαν τον αγώνα. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Αγίας Παρασκευής ανέβασε την άμυνά της και μπήκε στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο με διαφορά 11 πόντων. Τα Μελίσσια, παρά την πίεση που άσκησαν, δεν κατάφεραν τελικά να «γυρίσουν» το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα:17-17, 33-29, 48-37, 60-54

Αγία Παρασκευή (Τασιόπουλος): Πανέλη 2, Στούπα 12(2), Χατήρα 2, Τσιαδή 7(1), Ακρίβου 8, Ευαγγελάτου 9(3), Τριανταφύλλου 5, Σακουλάκη 3(1), Καράμπελα 3(1), Γρίσπου 9(2).
Μελίσσια (Καλογερόπουλος): Παναγιωτίδη 4, Βόσσου, Ανδρικοπούλου 6, Πατέρα  8, Καραχάλιου 1, Κοιλαρίδη 9(3), Τάρλα 9(1), Χιώτη 15, Βελέντζα, Τριανταφύλλη 2, Τίγκα, Παρθενίου.

Την Κυριακή 3 Οκτωβρίου η ομάδα της Αγίας Παρασκευής θα αντιμετωπίσει τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου για τη 2η αγωνιστική της πρώτης φάσης.