Elite League: Νίκη μόνο για τον Παπάγο στη 12η αγωνιστική – Ηττήθηκαν Πανερυθραϊκός, Ψυχικό και Μαρούσι
Φωτογραφία: eliteleague.gr

Δεν μπήκε με το… δεξί ο νέος χρόνος για τις ομάδες του Βόρειου Τομέα Αθηνών που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Elite League, αφού μόνο ο Παπάγος κατάφερε να πανηγυρίσει νίκη.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Πανερυθραϊκός-Ελευθερούπολη 77-84

Αίας Ευόσμου-Χαρίλαος Τρικούπης 91-56

Τρίτων-ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 83-68 (κεκλεισμένων των θυρών)

Η Ελευθερούπολη έκανε τη… ζημιά στον Πανερυθραϊκό

Η Ελευθερούπολη κατάφερε να κάνει τη… ζημιά στον Πανερυθραϊκό, τον οποίο κέρδισε στην έδρα του με 84-77, «γκρεμίζοντάς» τον από την 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την έλλειψη συγκέντρωσης της ομάδας των Βορείων Προαστίων μετά το πρώτο πεντάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 20-25 στην πρώτη περίοδο, όπως αναφέρει το συγκρότημα της Νέας Ερυθραίας στην ιστοσελίδα της. Η Ελευθερούπολη έφτασε και στο +13 στα μέσα της δεύτερης περιόδου (24-37), αλλά η άμυνα ζώνης των παικτών του Δημήτρη Χουχουλή άλλαξε τη ροή του αγώνα, περνώντας μπροστά στο σκορ με 40-39, προτού φτάσουμε στο ισόπαλο 45-45 του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει ένταση και στην τρίτη περίοδο με αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα, καταλήγοντας στο 64-66. Η Ελευθερούπολη ήταν εύστοχη από μακριά και αυτό έκανε τη διαφορά στην τελευταία περίοδο.

Ο Μωραΐτης με 17 πόντους (1 τρίποντο) και ο Ευστρατίου με 15 πόντους (2 τρίποντα) ήταν οι καλύτεροι παίκτες από την πλευρά των γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα: 20-25, 45-45, 64-66, 77-84

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς, Καλλιανιώτης 9 (1), Παπαδημητρίου, Κωστόπουλος 12 (2), Μωραΐτης 17 (1), Καμπουρίδης 9 (1), Μερμίγκης, Αρνόκουρος 5, Οικονομόπουλος, Σταματογιάννης 6, Ματαλιωτάκης 4, Ευστρατίου 15 (2).

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 6, Σοκ 11 (1), Γράβας 13 (1), Τσουμάνης 2, Ναούμης 5 (1), Σκουλίδας 14 (3), Ξύδης 6 (2), Ρόμπινσον 5, Τουτζιαράκης 22.

Οι «στρατηγοί» πέρασαν νικηφόρα από το Ψυχικό

Πολύ καλό παιχνίδι απόλαυσαν όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο του Ψυχικού, όπου η τοπική ομάδα ηττήθηκε από τον Παπάγο, στο «ντέρμπι» των Βορείων, με σκορ 99-85. Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι «στρατηγοί» έδειξαν τα… δόντια τους και κατάφεραν να φθάσουν στην πολύτιμη νίκη, που τους έφερε σε ισοβαθμία με τον Πανερυθραϊκό.

Πίτερσον με 19 πόντους, Καρακώστας με 17 πόντους (2 τρίποντα) και Γεωργοπαπαδάκος με 15 πόντους (3 τρίποντα) ξεχώρισαν από τον Παπάγο, ενώ σημαντική βοήθεια στο Ψυχικό πρόσφεραν οι Σεγκού (27 πόντοι, 5 τρίποντα), Παπανικολάου (17 πόντοι, 1 τρίποντο), Μαλέλης (15 πόντοι, 3 τρίποντα) και Βίκτορ (15 πόντοι).

Δεκάλεπτα: 15-16, 35-41, 56-61, 89-95

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Βίκτορ 15, Κουκάς 3 (1), Σεγκού 27 (5), Παπανικολάου 17 (1), Μαλέλης 15 (3), Παύλος, Αθανασούλας 10 (2), Αναστασόπουλος 2, Αναγνωστόπουλος, Γοργόνης.

Παπάγου (Κουρής): Γιοβάνης, Γεωργοπαπαδάκος 15 (3), Σανδραμάνης 3 (1), Καρούζος 7 (1), Μαράκης 2, Σολωμός 9, Μπέλη 13 (2), Καρακώστας 17 (2), Μπαλός 10, Πίτερσον 19.

Έχασε στις… λεπτομέρεις το Μαρούσι στην έδρα του Αγρινίου

Οι… λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά στην αναμέτρηση μεταξύ του Αγρινίου και του Αμαρουσίου, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με σκορ 72-70 και το πρώτο τους «ροζ φύλλο» αγώνα.

Από το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων ξεχώρισαν οι Θεοδώρου με 18 πόντους (4 τρίποντα) και Στασινός με 17 πόντους (3 τρίποντα).

Δεκάλεπτα: 18-13, 34-32, 52-46, 72-70

Αγρίνιο (Πέρκος): Ντουζίδης, Π. Μπαζίνας 16 (2), Καφέζας 8 (2), Τσούκας, Τσουργιάννης 11 (1), Κυριλής 5, Φίσερ 5 (1), Λότον 12, Θ. Μπαζίνας 9, Μπαρδάκας 6.

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Καψαλός 1, Στασινός 17 (3), Θεοδώρου 18 (4), Ξύδας 5 (1), Μαργέλης 4, Καμαριανός 6 (1), Παπαγεωργόπουλος 4, Μιχαλούτσος 8, Σταυρακούκας 7 (1).