Α’ ΕΠΣΑ: Νίκες για Χολαργό, Αγία Παρασκευή και Απόλλωνα Χαλανδρίου στην 6η αγωνιστική
apollonhalandriou.gr

Αγωνιστική ισοπαλιών η 6η για τις ομάδες του Βορείου Τομέα που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΑ. Ειδικότερα, τον έναν βαθμό μοιράστηκαν το Ηράκλειο, η Ν. Ιωνία, η Λυκόβρυση, ο Κένταυρος Βριλησσίων και τα Βριλήσσια, την ήττα γνώρισαν Πανερυθραϊκός, Μελίσσια, Παπάγος και Χαλάνδρι, ενώ τη νίκη πανηγύρισαν Χολαργός, Αγία Παρασκευή και Απόλλων Χαλανδρίου.

Στον 1ο όμιλο ο Πανερυθραϊκός έχασε στο Γαλάτσι από τον Άτταλο με σκορ 2-0, αλλά παραμένει μόνος πρώτος, με 16 βαθμούς.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το τοπικό «ντέρμπι» μεταξύ του Ηρακλείου και της Ν. Ιωνίας, που φέρνει τους Ηρακλειώρτες στην 6η θέση με 8 βαθμούς και την ομάδα της προσφυγούπολης στη 13η θέση με 3 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 57′ με τον Γκούγκα, για να ισοφαρισθούν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Σταθόπουλο.

Ισόπαλο, χωρίς τέρματα, έληξε και το ματς μεταξύ Λυκόβρυσης και Αστέρα Ζωγράφου, που φέρνει την ομάδα των Βορείων Προαστίων στη 12η θέση με 4 βαθμούς.

H βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (6η αγωνιστική)

Πηγή πίνακα: ΕΠΣΑ

Κάνοντας την ανατροπή ο Χολαργός κατάφερε να κερδίσει με 3-2 το Ίλιον, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω δύο φορές στο σκορ και «συγκατοικεί» στην 1η θέση του 2ου ομίλου με το Περιστέρι, έχοντας αμφότεροι από 14 βαθμούς. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν ο Τσίρος στο 16′, ο Πριμιτζής στο 85′ και ο ίδιος παίκτης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Αγία Παρασκευή αναδείχθηκε νικήτρια με σκορ 2-1 στο «ντέρμπι» των Βορείων με τα Μελίσσια, φθάνοντας τους 11 βαθμούς κι ανεβαίνοντας στη 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο αντίπαλός της έμεινε στους 6 και στην 6η θέση.

Ο Παπάγος έχασε στο γήπεδο του Ζωγράφου από τον Ηλυσιακό με 1-0 και βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 10 βαθμούς, όσους έχει και ο Μικρασιατικός.

Μέσα στα τελευταία 10 λεπτά έχασε το «τρίποντο» ο Κένταυρος Βριλησσίων στην Καισαριανή, απέναντι στον Μικρασιατικό. Αν και προηγήθηκε με 2-0, χάρη στα γκολ των Θεοδωρίδη στο 3′ και Μπρίλη στο 37′, τελικώς ισοφαρίστηκε και έμεινε με τον «πόντο» της ισοπαλίας, που τον αφήνει στην 5η θέση, με 7 βαθμούς.

Στην ίδια θέση βρίσκουμε τον Απόλλωνα Χαλανδρίου που νίκησε στο Ελληνικό τα Σούρμενα με σκορ 1-0, με γκολ του Παγώνη στο 16′ και το Χαλάνδρι που έχασε εντός έδρας από το Π. Φάληρο με 2-0.

H βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (6η αγωνιστική)