A’ ΕΠΣΑ: Ηράκλειο, Χολαργός και Μελίσσια πήραν το «τρίποντο» στην 21η αγωνιστική

Τρεις νίκες (Ηράκλειο, Χολαργός και Μελίσσια), τρεις ήττες (Αγία Παρασκευή, Κένταυρος Βριλησσίων και Λυκόβρυση) και τέσσερις ισοπαλίες (Νέα Ιωνία, Παπάγος, Πανερυθραϊκός και Απόλλων Χαλανδρίου) ήταν ο απολογισμός των ομάδων του Βορείου Τομέα Αθηνών στην 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΑ.

1ος όμιλος

«Ζωντανό» στη μάχη της ανόδου παραμένει το Ηράκλειο που νίκησε στο γήπεδο της Νέας Ιωνίας τον τρίτο της βαθμολογίας Άρη Πετρούπολης και μένει μόνο 2ο στον βαθμολογικό πίνακα, έχοντας φθάσει τους 42 βαθμούς. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο, έχασαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά τελικά ήταν οι φιλοξενούμενοι που έφθασαν πρώτο στο γκολ, στο 50′, με το πέναλτι του Θανόπουλου, που κέρδισε ο Σαγανάς. Οι γηπεδούχοι δεν τα έχασαν, στο 54′ έφθασαν κοντά στην ισοφάριση, αλλά το δοκάρι σταμάτησε τα… σχέδιά τους, αλλά κατάφεραν να βρουν δρόμο για τα δίχτυα στο 74′ με μακρινό σουτ του Λιαπίδη, για να κάνουν την ανατροπή στο 78′ με το αυτογκόλ του Χριστούλη σε σέντρα του Κατσούλη.

Αντιθέτως, η Αγία Παρασκευή άντεξε για 82 λεπτά απέναντι στον πρωτοπόρο Χαραυγιακό, ωστόσο στο σημείο εκείνο ο Κασσιανός έπιασε ένα δυνατό σουτ που έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στο βάθος της εστίας του Παπαγεωργίου, «κλέβοντας» το «τρίποντο» της νίκης και αφήνοντας τη «Santa» στην 5η θέση με 35 βαθμούς.

Ο Χολαργός ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας, με 31 βαθμούς, περνώντας νικηφόρα από το γήπεδο του Ρουφ, όπου επιβλήθηκε των Πετραλώνων με σκορ 1-0, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Ζαχαρόπουλος στο 67′ με κεφαλιά.

Στο δημοτικό στάδιο Βύρωνα η Νέα Ιωνία κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία από τον Αθηναϊκό και πλέον βρίσκεται στην 8η θέση με 30 βαθμούς, όσους έχει και ο Ολυμπιακός Ν. Λιοσίων. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν «άγριες» διαθέσεις από το 3ο λεπτό, όπου είχαν δοκάρι με τον Βογατσά, ενώ άνοιξαν το σκορ στο 63′ με το πλασέ του Πρισιμιτζή. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να γλιτώσουν την ισοφάριση, η οποία ήρθε στο 73′ με κεφαλιά του Φατσέα.

Στο γήπεδο των Μελισσίων η τοπική ομάδα νίκησε με το ευρό σκορ 4-0 τον ουραγό Θρίαμβο Χαϊδαρίου και ανέβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας, φθάνοντας τους 25 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε στο 6′ ο Παπαχρήστος, για να τον ακολουθήσουν ο Καλημέρης στο 21′, ο Δ. Φάκκης στο 40′ και ο Σεϊτάι στο 60′. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, είχαν και δύο δοκάρια με τους Σεϊτάι και Κωβό.

Τέλος, ο Κένταυρος Βριλησσίων ηττήθηκε από το Περιστέρι στο γήπεδο του Ηφαίστου, με σκορ 3-2 και υποχώρησε στην 11η θέση, μένοντας στους 19 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 17′ με τον Κουτσούκου, ενώ το 2-0 έκανε ο Λέτσι στο 55′. Στο 64′ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Σπ. Πιπερά, αλλά έξι λεπτά αργότερα και πάλι ο Κουτσούκου ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1. Το τελικό 3-2 έκανε ο Ι. Πιπεράς στο 74′.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (21η αγωνιστική)

2ος όμιλος

Γκολ (1-1) και βαθμούς μοιράστηκαν Παπάγος και Πανερυθραϊκός στο γήπεδο του Χολαργού, αποτέλεσμα που ανεβάζει τους «στρατηγούς» στην 6η θέση, με 26 βαθμούς, όσους έχει και το Καματερό, ενώ ρίχνει τον Πανερυθραϊκό στην 9η θέση, με 23 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 5′ με τον Φ. Ταλιούρα, αλλά ισοφαρίστηκαν στο 51′ με το πέναλτι του Σουμελίδη.

Ισόπαλο 0-0 ήταν το αποτέλεσμα και στο γήπεδο του Κάτω Χαλανδρίου μεταξύ του Απόλλωνα και του πρωτοπόρου Ρουφ, που δίνει στην ομάδα των Βορείων Προαστίων έναν ακόμη πολύτιμη βαθμό, που τη διατηρεί μόνη της στη 10η θέση, με 22 βαθμούς.

Στο διαδημοτικό γήπεδο Μεταμόρφωσης/Λυκόβρυσης η Λυκόβρυση υπέστη «ακριβή» βαθμολογικά ήττα από τον Άγιο Δημήτριο, με σκορ 2-1 και πλέον είναι προτελευταία στη βαθμολογία, με μόλις 20 βαθμούς, όσους έχει και ο αντίπαλός της. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 65′ με τον Μινάι και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 82′ με τον Τρυφωνίδη. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσεις σε 2-1 στο 92′ με τον Σουλιώτη.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (21η αγωνιστική)