Super League 2: Πήρε το «διπλό» στη Μεσσηνία η Κηφισιά – Κέρδισε με 1-0 την Καλαμάτα
Φωτό: kifisiafc.gr

Την τέταρτη κατά σειρά νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2 πέτυχε η Κηφισιά, η οποία νίκησε εκτός έδρας την Καλαμάτα με 1-0 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Το «χρυσό» γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 82ο λεπτό μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρικάρντο Βαζ.

Η ομάδα των Βορείων βρίσκεται πλέον στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συγκεντρώσει 25 βαθμούς σε 14 παιχνίδια.

Δείτε τη βαθμολογία του 2ου ομίλου

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της ομάδας της Κηφισιάς έχει ως εξής:

Η Καλαμάτα ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, ασκώντας αφόρητη πίεση στην άμυνα της Κηφισιάς στα πρώτα λεπτά. Οι γηπεδούχοι απείλησαν σε διαδοχικές φάσεις με κύριο εκφραστή τον Τάτο, σε κάθε περίπτωση όμως οι αμυντικοί της ομάδας μας και ο Αναγνωστόπουλος είχαν εξαιρετικές αντιδράσεις. Μετά το εικοσάλεπτο η Κηφισιά ισορρόπησε, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και έγινε απειλητική για την άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 24′ ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή για την Κηφισιά, με τον Φερέιρα να κάνει συρτή σέντρα από τα δεξιά. Ο Κουιρουκίδης έκανε την προβολή, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ με υπερένταση. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Φερέιρα δημιούργησε νέα προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, πέρασε δύο παίκτες πάνω στη γραμμή, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό.

Όσο περνούσε η ώρα η Κηφισιά έδειχνε όλο και πιο δυνατή, με τον Καλλέργη να απειλεί ξανά στο 36′ του αγώνα από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Ταΐρη να αποκρούει με υπερένταση. Η τελευταία τελική φάση του πρώτου μέρους καταγράφηκε στο 38ο λεπτό κι είχε για πρωταγωνιστή τον Γρίβα, η κεφαλιά του οποίου όμως κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.

Μετά την ανάπαυλα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Η Κηφισιά είχε τον έλεγχο, κρατώντας παράλληλα τους παίκτες της Καλαμάτας μακριά από την εστία της. Το δεύτερο μέρος δεν είχε εξίσου συχνά τελικές φάσεις, πλην όμως δύο φορές με τον Καλλέργη (57′) και τον Να (65′) η ομάδα μας έδειξε τις διαθέσεις της να φύγει με τη νίκη από τη Μεσσηνία.

Τελικά τα κατάφερε, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαζ στο 82ο λεπτό. Ο νεοαποκτηθείς μεσοεπιθετικός έκανε υπέροχη ατομική ενέργεια σε μια αντεπίθεση, βγήκε απέναντι από τον Ταΐρη, αλλά λίγο πριν κάνει το πλασέ ανετράπη. Ο διαιτητής, με την παρέμβαση και του βοηθού, έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Βαζ να σημαδεύει σωστά.

Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου αμύνθηκαν εξαιρετικά, κράτησαν την μπάλα μακριά από την εστία του Αναγνωστόπουλου και πανηγύρισαν, εν τέλει, την τέταρτη διαδοχική νίκη στο Πρωτάθλημα της Betsson Super League 2.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος (90+4′ Κόκκορης), Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Μοσέρ (90+4′ Μαβινγκά), Παπατόλιος (76′ Ούγκο), Παυλίδης, Ντα Σίλβα (66′ Τσαγκαλίδης), Τάτος, Γρίβας (66′ Χέμπερτ), Λουκίνας.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Γκότοβος, Μκρτσιάν, Μουστάκης, Να, Παπασάββας, Οικονομίδης (58′ Αγγελόπουλος), Βαζ (84′ Σωτηράκος), Φερέιρα (72′ Τεττέι), Καλλέργης (72′ Παυλάκης), Κουιρουκίδης (84′ Τζέλη).