Επαφές προέδρου ΚΕΔΕ με εκπροσώπους φορέων στο Σάο Πάολο της Βραζιλίας
Ο πρόεδρος της ΚΕΔΕ, Γιώργος Πατούλης, και αντιπρόεδρος του Συμβουλίου Δήμων και Περιφερειών της Ευρώπης (CEMR) πραγματοποιεί επίσκεψη στη Βραζιλία με αφορμή τη συμμετοχή του στη Διεθνή Διάσκεψη των Τοπικών και Περιφερειακών Αρχών, που διοργανώνεται από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Τοπικών Αρχών (UCLG) το διάστημα 20 με 21 Μαρτίου 2018, στο πλαίσιο του 8ου Παγκόσμιου Φόρουμ για το Νερό που διεξάγεται από τις 19 μέχρι και τις 23 Μαρτίου στη Μπραζίλια.
Προηγήθηκε σειρά συναντήσεων του κ. Πατούλη με εκπροσώπους της ελληνικής ομογένειας στη Βραζιλία, επιστημονικών, αλλά και επιχειρηματικών φορέων στην πόλη Σάο Πάολο, τις οποίες συντόνισαν ο Έλληνας γενικός πρόξενος, Σ. Χουρμουζιάδης και ο εμπορικός ακόλουθος του Προξενείου, Μ. Μαθιουδάκης, οι οποίοι υποδέχθηκαν τον πρόεδρο της ΚΕΔΕ στα γραφεία του ελληνικού προξενείου.
Στο πλαίσιο των πρωτοβουλιών που έχει αναλάβει η ΚΕΔΕ με στόχο, όπως σημειώνεται σε ανακοίνωση της ΚΕΔΕ, να γίνει η Αυτοδιοίκηση κεντρικός πυλώνας μίας εθνικής στρατηγικής για την προώθηση του ελληνικού τουρισμού με έμφαση στον ιατρικό τουρισμό, ο κ. Πατούλης είχε την ευκαιρία να ανταλλάξει εποικοδομητικές απόψεις με τουριστικούς πράκτορες της Βραζιλίας, ελληνικής καταγωγής, τους κ.κ. Δ. Βιολάκη και Α. Παπαζανάκη.
Κατά τη συζήτηση επισημάνθηκε από κοινού, σύμφωνα με την ΚΕΔΕ, η ανάγκη ενίσχυσης της προβολής των τουριστικών προϊόντων της χώρας μας και συζητήθηκε η δυνατότητα συνεργασίας που μπορεί να δρομολογηθεί με την Αυτοδιοίκηση Α΄ βαθμού για την προσέλκυση τουριστών από τη χώρα της Βραζιλίας. «Η αύξηση του τουριστικού ρεύματος προς την Ελλάδα θα είναι μία ισχυρή τονωτική ένεση για τις τοπικές κοινωνίες» τόνισε ο κ. Πατούλης και υπογράμμισε την ανάγκη να αντιληφθεί η πολιτεία ότι «πρέπει να θεσμοθετήσει ένα πιο ευέλικτο περιβάλλον που θα μεταμορφώσει τη χώρα μας σε ελκυστικότερο προορισμό, 12 μήνες τον χρόνο».
Σε αυτή την κατεύθυνση αναφέρθηκε στις προοπτικές που ανοίγονται για την ανάπτυξη της χώρας από την ενίσχυση του ιατρικού τουρισμού, ένας τομέας που συζητήθηκε με έμφαση κατά τη συνάντηση του προέδρου της ΚΕΔΕ με τον πρόεδρο του Ιατρικού Συνδέσμου του Σάο Πάολο, Gomes Jose Luiz Gomes do Amaral.
Κατά τη συνάντηση τους ο κ. Πατούλης προσκάλεσε τον κ. Gomes στο Διεθνές Συνέδριο Ιατρικού Τουρισμού που θα διεξαχθεί τον ερχόμενο Ιούνιο στην Κω με τίτλο «Ο ιατρικός τουρισμός συναντά το νησί του Ιπποκράτη». «Στόχος μας είναι να προσκαλέσουμε γιατρούς από όλο τον κόσμο προκειμένου να δώσουν τον όρκο του Ιπποκράτη στη γενέτειρα του, σε μία πρωτοβουλία υψηλής συμβολικής αξίας η οποία παράλληλα θα έχει και εκπαιδευτικό χαρακτήρα, καθώς οι γιατροί που θα επιλέξουν να επισκεφθούν το νησί θα ενημερωθούν και για την εξέλιξη της ιατρικής από τον Ιπποκράτη μέχρι και σήμερα, στο Ίδρυμα του “πατέρα” της Ιατρικής. Η επιστήμη και η Αυτοδιοίκηση συνεργάζονται στενά προκειμένου η χώρα μας να διεκδικήσει μία στρατηγική θέση στον παγκόσμιο επενδυτικό χάρτη» σημείωσε ο κ. Πατούλης.
Από την πλευρά του ο πρόεδρος του Ιατρικού Συνδέσμου του Σάο Πάολο αποδέχθηκε την πρόταση του κ. Πατούλη και δήλωσε, σύμφωνα με την ανακοίνωση, την πρόθεση του να βοηθήσει τη συγκεκριμένη πρωτοβουλία, ενεργοποιώντας το δυναμικό των ιατρικών σχολών του Σάο Πάολο, πόλη που αποτελεί το σημαντικότερο ιατρικό κέντρο της Λατινικής Αμερικής.
Ο πρόεδρος της ΚΕΔΕ ολοκλήρωσε τον κύκλο επαφών του με τον πρόεδρο της Ελληνικής Ομογένειας στο Σάο Πάολο, Θ. Γάτο, με τον οποίο συζήτησαν τρόπους συνεργασίας με στόχο την εδραίωση των σχέσεων τις ομογένειας με τις τοπικές κοινωνίες. Έμφαση δόθηκε στην προοπτική ανταλλαγής επισκέψεων Ελλήνων ομογενών προς τη χώρα μας, αλλά και νέων της χώρας μας στη Βραζιλία, με στόχο τη διεύρυνση των γνώσεών τους σε τομείς όπως ο πολιτισμός, η ιστορία και η πνευματική κληρονομιά των δύο χωρών.
Σε δηλώσεις του ο κ. Πατούλης σημείωσε χαρακτηριστικά: «Η δίψα των απανταχού Ελλήνων ομογενών να βοηθήσουν τη μητέρα πατρίδα να ανασυνταχθεί και να μπει στον δρόμο της ανάπτυξης είναι συγκινητική. Η Αυτοδιοίκηση Α΄ βαθμού με συγκεκριμένες δράσεις και πρωτοβουλίες δίνει βήμα σε όλους τους συμπατριώτες μας που θέλουν να στηρίξουν την εθνική προσπάθεια για ανάκαμψη. Με συνοδοιπόρους προσωπικότητες από τον κόσμο της επιστήμης, του επιχειρείν και της ομογένειας απλώνουμε γέφυρες για να ενώσουμε τους Έλληνες σε όλο τον κόσμο σε ένα κοινό στόχο. Να κρατήσουμε όρθια τη χώρα. Το οφείλουμε στα παιδιά μας».
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τα ζώα των πυρόπληκτων περιοχών
Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας 12/8 ασθενοφόρα και διασώστες του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) διατρέχουν τη φλεγόμενη…
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA