Μοιρασμένες νίκες και ήττες για τις ομάδες του Β.Τ. στη Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών (3η αγωνιστική)
Αυτοδιοίκηση

Δύο νίκες και δύο ήττες επεφύλαξε η 3η αγωνιστική της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών για τις 4 ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών που συμμετέχουν στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα.

Ειδικότερα, στον 1ο όμιλο η Τούφα Χαλανδρίου πήρε το «διπλό» απέναντι στον Εθνικό Ελλ., ενώ και ο Γ.Σ. Κηφισιάς επιβλήθηκε εύκολα της Ίριδος Πετρούπολης. Αντιθέτως, ο ΓΑΟ Κουκουβάουνες ηττήθηκε εντός έδρας από την ΑΕΚ Περιστερίου.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών

Πηγή πινάκων: ΕΣΚΑ

Εθνικός Ελλ. – Φ.Ο. Τούφας Χαλανδρίου 65-73

Την πρώτη της νίκη και μάλιστα εκτός έδρας, στο κλειστό του Γουδή, πέτυχε η ομάδα του Χαλανδρίου απέναντι στον Εθνικό Ελλ. με σκορ 65-73. Σε ένα γήπεδο με πλαστικό τάπητα και «ημίφως» από τη μια ρακέτα, όπως αναφέρει ο ΦΟΤ στην ιστοσελίδα του, το συγκρότημα του Σπηλιωτόπουλου δεν ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα στο 6′ το σκορ να διαμορφωθεί σε 13-5. Από εκεί και μετά, όμως, η ομάδα των Βορείων Προατίων πίεσε καλύτερα στην άμυνα και λειτούργησε πολύ καλά στην επίθεση, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλη 16-16.

Το παιχνίδι από το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου μέχρι το τέλος του 3ου πήγαινε πόντο – πόντο, χωρίς να μπορεί καμιά ομάδα να «ξεκολλήσει» στο σκορ. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο όλα άλλαξαν, αφού οι «Χαλανδραίοι» μπήκαν στο 4ο δεκάλεπτο αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη, ανεβάζοντας την ένταση στην άμυνα και σε συνδυασμό με 3-4 μεγάλα σουτ στην επίθεση «κλείδωσαν» τη νίκη για την Τούφα.

Μετά από 3 αγωνιστικές ο Φ.Ο. Τούφας βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 4 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (26/10) υποδέχεται στο κλειστό «Ν. Πέρκιζας» τον Καρέα.

Διαιτητές: Ζακεστίδης, Δράκος

Δεκάλεπτα: 16-16, 33-34, 49-49, 65-73.

ΕΘΝ. ΕΛΛ. (Διδάχος): Κολαΐτης, Βιτζηλαίος 6, Βελέντζας 7, Αγόρης 3 (1), Πολυχρονόπουλος 12, Μπρατσιώτης 7, Σωρανίδης 2, Κιούσης, Μπάρτζης 12 (2), Δεληγιάννης 2, Αναγνώστου 14 (2), Γλυκόπουλος.

Φ.Ο. ΤΟΥΦΑΣ (Σπηλιωτόπουλος): Βόσικας 18 (1) Πιαλόγλου 5, Τενεκίδης, Χαμηλός, Καζαντζιάν, Φραγκούλης,Κατσουλάρης 2, Ζερβολέας 3, Κουγιανός 25 (4), Καλλινίδης 2, Πολίτης 16 (1), Φύτρος 2.

ΓΑΟ Κουκουβάουνες – ΑΕΚ Περιστερίου 68-86

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο άντεξε ο ΓΑΟ Κουκουβάουνες την πίεση της ΑΕΚ Περιστερίου, από την οποία και υπέστη την ήττα, στο κλειστό της Μεταμόρφωσης, με σκορ 68-86. Από τη δεύτερη περίοδο και μετά η «ψαλίδα» του σκορ άρχισε ν’ ανοίγει υπέρ των φιλοξενουμένων, οι οποίοι έφθασαν εύκολα στην τελική νίκη με 18 πόντους διαφορά (68-86).

Το συγκρότημα των ΚαναρέληΜπαζιάνα βρίσκεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου, με 3 βαθμούς, χωρίς να έχει πετύχει νίκη. Την επόμενη αγωνιστική (21/10) ο ΓΑΟΚ θ’ αγωνιστεί στο κλειστό του Ρουφ απέναντι στην Αναγέννηση Πετρούπολης.

Διαιτητές: Αντωνιάδης, Σκουλαρίκης

Δεκάλεπτα: 19-18, 27-36, 44-67, 68-86.

ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ (Καναρέλης, Μπαζιάνας): Λοΐζος 9, Χασαπόπουλος 2, Καραΐσκος 2, Μαζιάνης 10 (1), Τσιαπατώρης 3 (1), Δρυμαλίτης 6 (2), Λαδικός 7, Αγγελόπουλος 18 (3), Κούτρας 4, Τσιάτουλας, Τσενές 7, Παπαγγελάκης, Καρακατσάνης.

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπανδρέου, Τόπακας): Γκότσης 6, Παλτόγλου 5 (1), Πάρνος, Βιδάκης 16 (3), Μητσόπουλος 2, Πέττας 16 (2), Κακολύρης 15 (4), Ρήγος 2, Σιδέρης 2, Τζαγκαράκης 10, Δημητρόπουλος 12 (3), Μιχαλόπουλος.

Γ.Σ. Κηφισιάς – Ίρις Πετρούπολης 76-44

Εύκολο δουλειά για τον Γ.Σ. Κηφισιάς, στο κλειστό του Ζηρινείου, απέναντι στην Ίριδα Πετρούπολης, την οποία και νίκησε με σκορ 76-44, για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων έφυγε από την αρχή στο σκορ και δεν γύρισε ποτέ να… κοιτάξει πίσω, όπως φαίνεται και από τη διακύμανση των δεκαλέπτων.

Το συγκρότημα του Μπιλάλη βρίσκεται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 6 βαθμούς και στην 4η αγωνιστική θ’ αγωνιστεί απέναντι στον Θεμιστοκλή Αιγ. στο κλειστό του 6ου Ενιαίου Λυκείου Αιγάλεω.

Διαιτητές: Μαραμής, Πετράκης

Δεκάλεπτα: 14-8, 35-15, 61-25, 76-44.

Γ.Σ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Μπιλάλης Ν.): Τριποδάκης Π. 7, Μπαζίνης 5, Ζιώγας 7 (1), Πολυδώρου 6 (1), Βογιατζόγλου 6 (2), Λαμπρόπουλος 9 (2), Πολύζος 4, Τριποδάκης Φ. 13 (2), Παναγιώτου 8, Σελίτας 6 (1), Μπιλάλης Κ. 2, Τσολακόπουλος 3.

ΙΡΙΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κοντός, Μανταλίκας): Πουρνάρας 2, Λυσανδρόπουλος 3, Τσιρίγκας 3, Τσατσάνης Ι. 2, Βούρτσας 5, Γονιδάκης 4, Κιούκης, Τσατσάνης Π., Καραδήμας 3, Θωμαδάκης 3, Σμάγκιν 14, Καλλιμάνης 5.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών (3η αγωνιστική)

Η επόμενη αγωνιστική (4η) του 1ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών

Στον 2ο όμιλο η ομάδα της Ολυμπιάδας Παπάγου δεν τα κατάφερε στην εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Άμιλλα Περιστερίου.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών

Άμιλλα Περιστερίου – Ολυμπιάδα Παπάγου 65-55

Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου η Ολυμπιάδα Παπάγου παρακολουθούσε από κοντά το σκορ στην αναμέτρηση με την Άμιλλα Περιστερίου, στο κλειστό του Μπουρναζίου, αλλά στο δεύτερο μέρος «έμεινε» από δυνάμεις και η διαφορά άρχισε ν’ ανοίγει υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι έφθασαν εύκολα στην τελική νίκη με σκορ 65-55.

Το συγκρότημα των Σγουρίτσα – Μπεζεριάνου βρίσκεται στην 6η θέση του 2ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών, με 5 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (26/10) θα υποδεχθεί στο κλειστό του Παπάγου τους Αγ. Αναργύρους.

Διαιτητές: Αντωνίου, Ρεμουντάκης

Δεκάλεπτα: 17-15, 35-30, 55-43, 65-55.

ΑΜΙΛΛΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Μακρής): Μαρκομιχάλης 16, Χύτας 8, Βαμβακάρης 10, Βλασερός 5, Μήλης 2, Δάφνος, Καμπίτης, Τόλιος 8, Παριανόπουλος 6 (2), Σπηλιώτης 8, Βοσκάκης, Αδράμης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ (Σγουρίτσας, Μπεζεριάνος): Μπακόπουλος Δ. 16 (2), Μαντζούνης 9 (1), Ρουμπέας 4 (1), Λημνιός, Ζαχόπουλος, Κοτσολέτης, Ανδρουλάκης 16 (1), Οικονόμου 2, Διόλατζης 3, Τηλιόπουλος 2, Μπακόπουλος Α. 3.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών (3η αγωνιστική)