Μεγάλη συγκέντρωση της Λαϊκής Συσπείρωσης στη Νέα Ιωνία
Μια πραγματικά μεγαλειώδης προεκλογική συγκέντρωση ήταν αυτή που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου στη Νέα Ιωνία, αντάξια των 100 χρόνων ζωής αυτής της ιστορικής συνοικίας με τις αγωνιστικές παραδόσεις. Το ίδιο αντάξιο και ελπιδοφόρο ήταν το μήνυμα που έστειλε το πλήθος κόσμου, που γέμισε ασφυκτικά τον πεζόδρομο Παλαιών Πατρών Γερμανού στο κέντρο της πόλης, ότι η «Λαϊκή Συσπείρωση», ο συνδυασμός που στηρίζει το ΚΚΕ, μπορεί να κάνει την έκπληξη στη Νέα Ιωνία και να φτάσει πολύ πιο ψηλά στην Περιφέρεια στις εκλογές της 8ης Οκτώβρη.
Στη συγκέντρωση χαιρετισμό απηύθυνε ο ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Δημήτρης Κουτσούμπας που έκανε κάλεσμα συμπόρευσης τονίζοντας «ελάτε να βαδίσουμε μαζί, ενωμένοι τον δρόμο της τιμής και του αγώνα. Γιατί απέναντι στους κάθε λογής Μεσσίες, εμείς επιμένουμε και κάνουμε πράξη το “μόνο ο λαός σώζει τον λαό”, με οργάνωση, συλλογική δράση, αλληλεγγύη και με ακόμα πιο δυνατό το ΚΚΕ!»
Παρευρέθηκαν η Ελένη Μπέλλου και ο Θοδωρής Χιώνης, μέλη του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ. Ακόμη ο Σπύρος Χαλβατζής, στέλεχος του ΚΚΕ και αντιπρόεδρος του ΣΦΕΑ. Οι υποψήφιοι περιφερειακοί σύμβουλοι της «Λαϊκής Συσπείρωσης» στον Βόρειο Τομέα: Παντελής Αρζόγλου, Βασίλης Παρασκευόπουλος, Μιχάλης Χασιώτης, Σταύρος Χρηστίδης. Επίσης οι Νίκος Αγγελίδης και Φραγκίσκος Κουτελιέρης, υποψήφιοι στον Κεντρικό Τομέα Αθηνών.
Μίλησαν ο Γιάννης Πρωτούλης, υποψήφιος περιφερειάρχης Αττικής με τη «Λαϊκή Συσπείρωση», και ο Πέτρος Αλέπης, υποψήφιος δήμαρχος Νέας Ιωνίας με τη «Λαϊκή Συσπείρωση». Παρέμβαση έγινε από τον Αντώνη Καββαδία, υποψήφιο περιφερειακό σύμβουλο στον Βόρειο Τομέα με τη «Λαϊκή Συσπείρωση».
Ήρθε η ώρα να αλλάξουμε ρότα, κόντρα στην καταστροφική πολιτική του κέρδους, μπορούμε να κάνουμε την έκπληξη, να φέρουμε τα πάνω κάτω σε όλες τις εργατογειτονιές, τόνισε ο Γιάννης Πρωτούλης μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ και υποψήφιος περιφερειάρχης Αττικής. Μπορούμε τα ψηφοδέλτια «Λαϊκής Συσπείρωσης» με το κόκκινο γαρύφαλλο να τα φτάσουμε ακόμα πιο ψηλά, πρόσθεσε.
Τώρα είναι η ώρα των πολλών με «Λαϊκή Συσπείρωση» πρώτη δύναμη, τόνισε ο Πέτρος Αλέπης, υποψήφιος δήμαρχος Νέας Ιωνίας με τη «Λαϊκή Συσπείρωση». Σημείωσε ότι στις 8 μέρες που απομένουν, δεν αφήνουμε κανένα λαϊκό σπίτι που δεν θα φτάσουμε και υπογράμμισε ότι ο λαός της Νέας Ιωνίας μπορεί να αναδείξει τη «Λαϊκή Συσπείρωση» σε δημοτική αρχή και δεν θα το μετανιώσεις διότι είναι η σίγουρη, η μόνη ανιδιοτελής, αγωνιστική επιλογή.
Παρέμβαση έκανε ο Αντώνης Καββαδίας, υποψήφιο περιφερειακό σύμβουλο στον Βόρειο Τομέα με τη «Λαϊκή Συσπείρωση». Σημείωσε πως και τις δημοτικές και περιφερειακές εκλογές συγκρούονται δύο διαφορετικοί κόσμοι. Από τη μια ο κόσμος ο δικός μας, του αγώνα των σωματείων και της δουλειάς, ο κόσμος της αντίστασης στα μεγάλα συμφέροντα και τα υπερκέρδη του κεφαλαίου. Άνθρωποι της αδιαπραγμάτευτης αλληλεγγύης που δεν ρωτάνε τι ψηφίζει αυτός που καταστράφηκε από ένα σύστημα δομημένο για να κατασπαράζει. Αγωνιστές και αγωνίστριες της οργανωμένης ζωής που αφιερώνουν τις μέρες τους στην υπόθεση ενός καλύτερου κόσμου. Από την άλλη αυτοί που χέρι χέρι στη βουλή στην τοπική διοίκηση στα σωματεία και τους χώρους δουλειάς καθηλώνουν καθημερινά τις ζωές μας στα όρια της επιβίωσης αν όχι κάτω από αυτή… και φυσικά εκείνοι που τις τελευταίες εβδομάδες έχουν βαλθεί να αποτελειώσουν κάθε ιστορική μνήμη να εξευτελίζουν κάθε έννοια περί αριστεράς…
Σε αυτόν ακριβώς τον κόσμο απευθυνόμαστε και σε αυτή τη μάχη και τον καλούμε να σηκώσει κεφάλι. Κάθε καρδιά που χτυπάει δυνατά που χτυπάει αριστερά να δώσει τη μάχη μαζί μας με τα ψηφοδέλτια που στηρίζει το ΚΚΕ, με τα ψηφοδέλτια της Λαϊκής Συσπείρωσης. Αυτές οι καρδιές να βάλουν τη δική τους φωτιά σε δήμους και περιφέρειες γεμίζοντας τις κάλπες με τα γαρύφαλλα της Λαϊκής Συσπείρωσης. Αυτό τον κόσμο καλούμε να στείλει τους αγωνιστές και τους κομμουνιστές στο β γύρο για να τους χαλάσουμε το πάρτι και για να φτιάξουμε πόλεις και γειτονιές στο ύψος των πραγματικών αναγκών στο μπόι των ονείρων μας.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA