Α’ ΕΠΣΑ: Αγωνιστική ισοπαλιών η 24η για τους «Βόρειους»

«Πλειοψήφισαν» οι ισοπαλίες για τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών που λαμβάνουν μέρος στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΠΑ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής. Μια αγωνιστική που έκλεισε με 5 ισοπαλίες (Κηφισιά, Αγία Παρασκευή, Νέα Ιωνία, Χολαργός και Χαλάνδρι), δύο νίκες (Ηράκλειο και Πανερυθραϊκός) και μία ήττα (Απόλλων Χαλανδρίου).

1ος όμιλος

Ανώδυνη εντός έδρας απώλεια βαθμών για την Κηφισιά, που παραχώρησε στο Ζηρίνειο ισοπαλία 1-1 στη Θύελλα Αγ. Δημητρίου, αλλά εξακολουθεί να κυριαρχεί στον 1ο όμιλο, με συνολικά 61 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλευόμενοι το λάθος του τερματοφύλακα των γηπεδούχων άνοιξαν το σκορ στο 20′, με τον Σ. Τζελέφα, αλλά τα πανηγύρια κράτησαν μέχρι το 27′, οπότε ο Παπαδόπουλος… απεκατέστησε την τάξη.

Η Αγία Παρασκευή έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το γήπεδο των Τραχώνων, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε δύο φορές, με το σκορ τελικώς να λήγει 2-2. Ο Δρόσης, στο 19′, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, για να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Τζαής. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (46′) ο Τσοπανάκος ξανάβαλε τη Santa μπροστά, αλλά στο 64′ ο Βουρλούμης ισοφάρισε εκ νέου για τους Τράχωνες. Το αποτέλεσμα στέρησε τη 2η θέση από την «Αγία», που πλέον βρίσκεται 3η, με συνολικά 47 βαθμούς.

Εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη του Ηρακλείου επί της Αργυρούπολης, με σκορ 2-0, που φέρνει τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στην 6η θέση, μαζί με το Π. Φάληρο, έχοντας 39 βαθμούς. Τα γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχαν ο Αυγουστάτος στο 10′ και ο Τεχλάι στις καθυστερήσεις, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 36′, με τον Λεβέντη.

Δύο «φθηνά» λάθη του Απόλλωνα Χαλανδρίου ήταν αρκετά για να του στοιχίσουν την εντός έδρας ήττα από τα Πετράλωνα, με σκορ 2-0. Έτσι, η ομάδα των Βορείων Προαστίων παραμένει 9η στον βαθμολογικό πίνακα, με 27 βαθμούς, «συγκατοικώντας» με τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (24η αγωνιστική)

2ος όμιλος

Στο γήπεδο της Νέας Ιωνίας η τοπική ομάδα έμεινε στο 0-0 με τον Χολαργό. Το αποτέλεσμα διατηρεί τους φιλοξενούμενους στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με συνολικά 50 βαθμούς και αφήνει την ομάδα της προσφυγούπολης στην 11η θέση, με 24 βαθμούς.

Μεγάλη νίκη του Πανερυθραϊκού στη Ν. Ερυθραία επί της Διάνας Ηλιούπολης, με σκορ 2-0, που κρατά την ομάδα των Βορείων Προαστίων στην 6η θέση, με 35 βαθμούς.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε η ουραγός ομάδα του Χαλανδρίου από το γήπεδο του Ελληνικού, όπου αντιμετώπισε τα Σούρμενα. Ωστόσο, τα πράγματα παραμένουν… σκούρα για τους Χαλανδραίους, που παραμένουν τελευταίοι στη βαθμολογία, με μόλις 19 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (24η αγωνιστική)