Α’ ΕΠΣΑ: Η Κηφισιά και… επίσημα στη Γ’ Εθνική – Στη Β’ ΕΠΣΑ υποβιβάστηκε το Χαλάνδρι

Με 4 νίκες, 1 ισοπαλία και 3 ήττες ολοκληρώθηκε η τελευταία αγωνιστική στην Α’ ΕΠΣΑ για τις 8 ομάδες του Βορείου Τομέα που αγωνίστηκαν στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα. Η πρωταθλήτρια του 1ου ομίλου Κηφισιά είχε εδώ και καιρό αποχαιρετίσει την κατηγορία, αφού από τη νέα περίοδο θα αγωνίζεται στη Γ’ Εθνική, ενώ το Χαλάνδρι, από τον 2ο όμιλο, υποβιβάζεται στη Β’ ΕΠΣΑ.

1ος όμιλος

Με νικηφόρο τρόπο ολοκλήρωσε τη φετινή περίοδο η πρωταθλήτρια Κηφισιά, που κέρδισε στο Ζηρίνειο, στην 30ή και τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου, τη 2η της βαθμολογίας ομάδα των Πετραλώνων, με σκορ 2-1 και έφθασε τους 77 βαθμούς, έχοντας εδώ και καιρό εξασφαλίσει την άνοδό της στη Γ’ Εθνική κατηγορία. Ο Τεγούσης, στο 32′, με πλασέ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, ενώ με τον ίδιο τρόπο στο 41′ ο Παπαδόπουλος διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα των Βορείων Προαστίων. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 στο 57′, με το σουτ του Ρούπι.

Στο γήπεδο των Τραχώνων του Αλίμου η Θύελλα Αγ. Δημητρίου και η Αγία Παρασκευή αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, αποτέλεσμα που κατέταξε τη Santa στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με συνολικά 57 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 38′ με τον Κοβάνη, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 61′, με το πέναλτι του Κουκοβίνη.

Στο γήπεδο της Ηλιούπολης, το Ηράκλειο έχασε από την τοπική ομάδα, με σκορ 2-1 και έτσι έκλεισε τη φετινή περίοδο στην 9η θέση, με συνολικά 46 βαθμούς.

Δέκα βαθμούς λιγότερους συγκέντρωσε ο Απόλλων Χαλανδρίου, που κατετάγη στην 9η θέση της βαθμολογίας και ο οποίος έχασε στην τελευταία αγωνιστική στο γήπεδο του Βύρωνα από τον Αθηναϊκό, με σκορ 6-3. Με το αυτογκόλ του Κούκου στο 1ο λεπτό, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0, για να ισοφαρίσει ο Απόλλων στο 19′, με πέναλτι του Μπαλαχτσή. Ο Τσοχαντάρης, με πέναλτι στο 25′, έκανε το 2-1 για τον Αθηναϊκό, για να έρθει ο Πετριτάι στο 43 να διαμορφώσει το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου (3-1). Στο δεύτερο μέρος οι Χαλανδραίοι μπήκαν… φουριόζοι και με τα γκολ του Παπουτσή στο 47′ και Αλεξανδράκη στο 49′, ισοφάρισαν σε 3-3. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν τα έχασαν και με τον Πετριτάι στο 69′ πήραν και πάλι προβάδισμα, για να ακολουθήσουν τα γκολ του Τσοχαντάρη στο 81′ και του Αθανασιάδη στο 89′ να διαμορφώσουν το τελικό σκορ.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (30ή αγωνιστική)

2ος όμιλος

Με εντυπωσιακή νίκη επί του δεύτερου της βαθμολογίας Χολαργού έκλεισε τη φετινή περίοδο ο Πανερυθραϊκός. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας επιβλήθηκε με σκορ 6-2 και τερμάτισε στην 5η θέση, με συνολικά 45 βαθμούς, αφήνοντας τους Χολαργαίους με τους 58 βαθμούς, που είχαν συγκεντρώσει από την προηγούμενη αγωνιστική. Ο Αντωνιάδης στο 21′ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, για να έρθουν ο Σπάρταλης στο 42′ και ο Παπαναστασίου στο 43′ να διαμορφώσουν στο 3-0 το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Ακολούθησαν στο δεύτερο μέρος τα γκολ του Αραμπαντζή στο 58′ και στο 67′, με τα οποία έγινε το 5-0, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με τον Π. Καζάκο στο 71′ και στο 74′, διαμορφώνοντας το σκορ στο 5-2. Το τελικό 6-2 έκανε στο 87′ ο Σπάρταλης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Μεγάλη σε έκταση εντός έδρας νίκη έκανε και η Νέα Ιωνία, η οποία επιβλήθηκε του Ήφαιστου Περιστερίου με σκορ 7-1 και τερμάτισε στη 10η θέση, με συνολικά 34 βαθμούς.

Στη Β’ ΕΠΣΑ θα αγωνίζεται από τη νέα περίοδο το Χαλάνδρι, που τελικώς τερμάτισε στην προτελευταία θέση του ομίλου, με συνολικά 29 βαθμούς και υποβιβάστηκε. Στην τελευταία αγωνιστική η ομάδα των Βορείων Προαστίων κέρδισε στο γήπεδο του Ιλίου τον Ολυμπιακό Ν. Λιοσίων με σκορ 1-0.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (30ή αγωνιστική)