Α’ ΕΠΣΑ: 4 νίκες, 3 ήττες και 1 ισοπαλία «μάζεψαν» οι Βόρειοι στην 5η αγωνιστική

«Μοιρασμένα» τα συναισθήματα για τις ομάδες του Βορείου Τομέα στην 5η αγωνιστική των δύο ομίλων της Α’ ΕΠΣΑ. Τέσσερις ομάδες (Κηφισιά, Αγία Παρασκευή, Χολαργός και Χαλάνδρι) πανηγύρισαν νίκη, τρεις (Ηράκλειο, Απόλλων Χαλανδρίου και Νέα Ιωνία) ηττήθηκαν, ενώ ο Πανερυθραϊκός έφερε ισοπαλία.

1ος όμιλος

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ, με 13 βαθμούς, «αναρριχήθηκε» η Κηφισιά, η οποία κέρδισε στο Ζηρίνειο τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου με σκορ 2-0. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν στο 32′ ο Γκούμας, με πέναλτι και στο 61′ ο Τεγούσης.

Βαριά ήττα υπέστη στο γήπεδο της Ν. Ιωνίας το Ηράκλειο από τα Πετράλωνα, με σκορ 4-0. Τα γκολ των φιλοξενουμένων πέτυχαν στο 21′ ο Μπουτίβας, στο 29 ο Γεωργουδάκης, στο 81′ ο Καρούμπαλης και στο 86′ και πάλι ο Γεωργουδάκης. Η ομάδα των Βορείων, μετά το αρνητικό αυτό αποτέλεσμα, υποχώρησε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας με την Ηλιούπολη, έχοντας αμφότεροι συγκεντρώσει συνολικά 12 βαθμούς.

Το Παλαιό Φάληρο έσπασε το σερί νικών του Απόλλων Χαλανδρίου, κερδίζοντας στο γήπεδο «Σ. Αγγελόπουλος» με σκορ 2-0. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν ο Μακρυγιάννης στο 20′ και ο Μπέλερης στο 24′, ενώ η ομάδα του Φαλήρου θα μπορούσε να είχε ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ, εάν ο Μπούσι, στο 36′ και στο 80′ και ο Κωνσταντινίδης στο 21′ δεν «σημάδευαν» τα αντίπαλα δοκάρια.

Στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής, η Santa δεν άφησε κανένα περιθώριο ελπίδας στη Δόξα Βύρωνα, την οποία «ισοπέδωσε» με σκορ 4-0.  Ο Κοβάνης στο 5′, με πλασέ, άνοιξε τον… χορό των γκολ, ενώ ήταν ο ίδιος παίκτης που έκανε δύο τα τέρματα για τους γηπεδούχους, στο 10ο λεπτό. Ακολούθησε στο 40′ ο Κραψίτης, που έκανε το 3-0, με το τελικό 4-0 να διαμορφώνει και πάλι ο Κοβάνης στο 880 λεπτό.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (5η αγωνιστική)

2ος όμιλος

Στο γήπεδο του Χολαργού η τοπική ομάδα επικράτησε του Φωστήρα Ηλιούπολης με σκορ 1-0 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ, έχοντας μαζέψει συνολικά 12 βαθμούς.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το γήπεδο του Ιλίου ο Πανερυθραϊκός, που ήρθε ισόπαλος 0-0 απέναντι στην τοπική ομάδα. Τα δύο συγκροτήματα «μοιράστηκαν» και τα δοκάρια (ο Καλογερής στο 38′ για τους γηπεδούχους και ο Αραμπατζής στο 85′ για τους φιλοξενούμενους), ενώ το Ίλιον ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες, αφού έχασε τον Κάρο στο 34′, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Την πρώτη φετινή νίκη του πέτυχε το Χαλάνδρι, το οποίο νίκησε εντός έδρας τον Άγιαξ Ταύρο με το ευρύ σκορ 4-0. Το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων χρειάστηκε λιγότερα από 25 λεπτά στο δεύτερο μέρος για να «καθαρίσει» τον αντίπαλό του, με τα γκολ των Θύμιου στο 66′, Λουκά στο 73′, Πατσιαβούρα στο 76′ και Βενάρδου στο 88′.

Στο γήπεδο του Ρουφ η Νέα Ιωνία γνώρισε την ήττα από την τοπική ομάδα με σκορ 2-0 και υποχώρησε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, έχοντας μόλις 3 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (5η αγωνιστική)