ΓΣΑΠ: Νίκες για νεάνιδες, παγκορασίδες, μίνι – Ήττα για τις κορασίδες

Νικηφόρο ήταν το Σαββατοκύριακο 4 και 5 Μαρτίου 2017 για τις νεάνιδες, τις παγκορασίδες και τα μίνι του ΓΣΑΠ, αλλά δεν τα κατάφεραν οι κορασίδες.

Συγκεκριμένα, τα αποτελέσματα των αγώνων έχουν ως εξής:

Νεάνιδες: ΓΣΑΠ –ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 53 –47

Δεκάλεπτα: 19 -18, 15-9, 13-8, 6-12

Με νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ομάδα των νεανίδων του ΓΣΑΠ στον προτελευταίο, για την ομάδα της Αγίας Παρασκευής, αγώνα του πρωταθλήματος. Τα κορίτσια του ΓΣΑΠ πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και κέρδισαν την ανταγωνιστική ομάδα του Αθηναϊκού.

Τη Δευτέρα 13 Μαρτίου η ομάδα νεανίδων του ΓΣΑΠ  αντιμετωπίζει τον ΚΡΟΝΟ ΓΕΡΑΚΑ εντός έδρας (21:45). Με νίκη κατακτά την 4η θέση και εξασφαλίζει τη συμμετοχή της στα play-off!

ΓΣΑΠ (Αργυρίου): Σφήκα 4, Πλώτα, Αμίτση 8(2), Χριστοπούλου, Χριστοδούλου, Κανιαδάκη 5(1), Χονδρογιάννη 2, Κούκη 32(3), Γρύλλια 2, Ζανίκα.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χρυσοβιτσιάνος): Δαμουλάκη 14(1), Δορδοκίδη 3, Μάνου 2, Τσιλιμπάρη 13, Τζέντζου 3, Μονογυιού 10(1), Γιαχνή, Κολλιαδήμα 2, Πεντίκη, Φωτεινάκη.

Κορασίδες Α΄: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ Α.Ο. – ΓΣΑΠ 48-27

Δεκάλεπτα: 15-03, 20-09, 02-04, 11-11

Πολύ κακό παιχνίδι για τις κορασίδες της ομάδας Α΄ του ΓΣΑΠ απέναντι στον Α.Ο. Μαρκόπουλο, καθώς στο α΄ ημίχρονο παίζοντας πολύ φοβισμένα στην επίθεση, αλλά και ως προς την άμυνα, δέχθηκαν 15 πόντους. Στο β΄ ημίχρονο δέθηκαν 20 πόντους φτάνοντας το σκορ στο ημίχρονο στο 35-12. Το γ΄ δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για τις κορασίδες του ΓΣΠΑ σε όλο το παιχνίδι, καθώς δέχθηκαν μόνον 2 πόντους, αλλά έβαλαν μόνον 4. Έτσι το σκορ στο τέλος του γ΄ δεκάλεπτου έφτασε στο 37-26. Στο δ΄ δεκάλεπτο η ομάδα του ΓΣΑΠ έπαιξε και επίθεση σημειώνοντας 11 πόντους, όσους και δέχτηκε, καταλήγοντας στο τελικό 48-27.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση το Σάββατο 11 Μαρτίου 2017 στο γήπεδο Κοντόπευκου με την ομάδα του ΕΦΑΟΖ στις 19:30.

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ Α.Ο.  (Μπαγλαντή, Ηλιόπουλος): Φέγγου, Σουρμπάτη, Μαρίνη Π.Α., Μάρρα, Μπαϊρακτάρη, Παπαδημητρίου, Μαχαίρα, Πίντζου, Μαρίνη Α., Γιαννή, Καρκαμπούνα, Κατσάνου.

ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου): Χονδροπούλου, Θεοφάνη, Πλωτά, Χριστοπούλου, Λιλικάκη, Λούκα, Πατσατζή, Ζανίκα Κ., Ξηραδάκη, Ζανίκα Χ., Χριστοδούλου, Γεωργοπούλου.

Παγκορασίδες: ΓΣΑΠ – ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΑ ΘΟΡΙΚΟΥ 62-15

Δεκάλεπτα: 11-04, 14-00, 21-06, 16-05

Με άνετη νίκη ξεκίνησαν τα κορίτσια του ΓΣΑΠ το τουρνουά των παγκορασίδων. Απέναντι στον ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΑ ΘΟΡΙΚΟΥ, τα κορίτσια της Αγίας Παρασκευής ξεκίνησαν νωθρά, αλλά στη συνέχεια σοβαρεύτηκαν και έφτασαν στην άνετη νίκη με τη συμμετοχή όλων των αθλητριών στο σκοράρισμα.

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 19 Μαρτίου 2017 στις 15:30 εντός έδρας με την ομάδα του Α.Ο. ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛΗΝΗΣ.

ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου, Αργυρίου): Πλώτα, Θεοφάνη Ι., Γάζου, Πατσατζή, Λαχανά, Θεοφάνη Μ., Λούκα, Κωλέτση, Γεωργοπούλου, Ζανίκα Χ., Ζανίκα Κ., Λιλικάκη.

ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΑ (Ρεντζεπέρη, Βιντζηλαίου): Πανοπούλου, Ορφανού, Μπαλταδοπούλου, Φιλίππου, Χαρωνιτάκη, Γεωργακοπούλου, Σαλπασαράνη Ι., Αποστόλου, ΣαλπασαράνηΔ., Γκαλτσώνη.

Μίνι: ΓΣΑΠ – ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛΗΝΗΣ 30-25

Οκτάλεπτα: 2-6, 8-4, 8-6, 9-2, 3-7

Έναν εξαιρετικό αγώνα έδωσαν την Κυριακή 5 Μαρτίου δύο ισάξιοι αντίπαλοι, τα μίνι του ΓΣΑΠ και του Αγίου Νικολάου Παλλήνη. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής αν και υστέρησε επιθετικά στο πρώτο οκτάλεπτο, έπαιξε με πάθος και προσήλωση στις οδηγίες του προπονητή, καταφέρνοντας να πάρει βραχεία κεφαλή στο τέλος του ημιχρόνου. Την τέταρτη περίοδο τα μίνι του ΓΣΑΠ βρήκαν καλύτερες επιθετικές επιλογές από τον αντίπαλο, ανοίγοντας τη διαφορά στο σκορ και φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Επόμενος αγώνας, εκτός έδρας, την Κυριακή 12 Μαρτίου 2017 με αντίπαλο τον Γ.Σ. Κορωπίου, στις 17:00, στο 1ο Γυμνάσιο Κορωπίου.

ΓΣΑΠ (Ραρής): Μίνκωφ, Λάμπρου, Χριστοπούλου, Κυρκοπούλου, Γιαννακού, Κανιστρά, Φυρίγου, Ξηραδάκη, Μήτση, Κακοσούρη, Βαρλάμη, Λυραντζάκη.

ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Γκίκας): Δελήμπαση, Σκρεπετού, Κολοκούρη, Ντάβου, Μπακογιάννη, Ρόγκα, Τσούνη, Σκιαδά, Αδαμαντίδου, Νταβρή, Βουλγαρίδη, Σαμλίδη.