Εκτός έδρας ήττα της «Αγίας» από το Περιστέρι με 2-1

Έχασε έδαφος από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ η Αγία Παρασκευή, που γνώρισε την ήττα με 2-1 από ένα παθιασμένο για τη νίκη Περιστέρι, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι αρχικά «πάγωσαν» το γήπεδο του Ηφαίστου, όταν στο 27′, μετά από φάουλ του Αλευρή, η μπάλα έφθασε στον Καρβούνη ο οποίος με υπέροχο σουτ «εκτέλεσε» τον Λιώνη. Μάλιστα, στο 35′ η Santa θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά της και να κάνει τα πράγματα πολύ δύσκολα για το Περιστέρι, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, έστω και δύσκολα, αρνήθηκε το γκολ στον Μπαλατσούρα.

Το Περιστέρι κατάφερε ν’ αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 54′ όταν ο Κρεμύδας πλάσαρε σε κενή εστία, έχοντας εκμεταλλευτεί την επιστροφή της μπάλας από απόκρουση του Βασιλάκη, μετά από στου του Οκσίνογλου. Η ανατροπή ήρθε οκτώ λεπτά αργότερα με κεφαλιά του αρχηγού Πλέστη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος του τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων.

Στο 68′ αποβλήθηκε ο σκόρερ Κρεμύδας καθώς έπιασε την μπάλα νομίζοντας ότι η φάση είχε σταματήσει για φάουλ, ενώ οι Αγιοπαρασκευιώτες έχουν κάθε λόγο να διαμαρτύρονται για τη φάση του 78′, όταν μετά από σέντρα του Αλευρή η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τσαλγιτζόγλου μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής «είδε» φάουλ στα όρια της μεγάλης περιοχής.

Μετά το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, η «Αγία» έμεινε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε ισοβαθμία με το Χαλάνδρι.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χαλδαίος, με βοηθούς τους Γούναρη και Στάμο.

Α.Ο. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Λευτέρης Αλεξάκης): Λιώνης, Τσαλγιτζόπουλος, Μπούζας Ι., Μουτζούρης, Γουβαλάρης, Παπαευθυμίου, Οκσίσογλου, Πλέστης, Κρεμμύδας, Χέλμης (82’ Ακριτίδης), Λειβαδάς (46’ Ιατρούδης – 90+4’ Καζακόπουλος).

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Μιχάλης Κάτσικας): Βασιλάκης, Χατζίου (76’ Μπιζάς), Αλευρής, Κωνσταντίνου Ι., Κατσαμπάνης (69’ Ντιντίφας), Τσώνης, Τσοχαντάρης, Βελέντζας, Καρβούνης, Παούρης (54’ Τσοπανάκος), Μπαλατσούρας.