Με ήττα από τον Αθηναϊκό έκανε «πρεμιέρα» στην Α2 μπάσκετ Γυναικών ο Γ.Σ. Αγ. Παρασκευής

Με ήττα ξεκίνησε τις φετινές αγωνιστικές υποχρεώσεις της στην Α2 μπάσκε Γυναικών (Νότος) ο Γυμναστικός Σύλλογος Αγίας Παρασκευής.

Τα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ Γυναικών (Νότος – 1η αγωνιστική)

• Αιγαίας Χίου – Γ.Σ. Ηλιούπολης 36-75
  • Αετός Καλλιθέας – Πρωτέας Βούλας 44-83
  • Πανιώνιος – ΕΦΑΟ Ζωγράφου 45-40
  • Αθηναϊκός – Γ.Σ. Αγίας Παρασκευής 66-55
  • Δαναοί Άργους – Εύνικος 40-77

Ρεπό: Φοίνικα Πειραιά

Τα κορίτσια του ΓΣΑΠ αντιμετώπισαν εκτός έδρας τον Αθηναϊκό, από τον οποίο και έχασαν με σκορ 66-55. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα από τον Βόρειο Τομέα κοντράρισε στα ίσα τον αντίπαλό της, αλλά από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά άρχισε να χάνει ελαφρώς… έδαφος, για να φθάσουμε τελικώς στην επικράτηση του Αθηναϊκού.

Γρίσπου, με 18 πόντους (2 τρίποντα) και Σιγιώργη, με 11 πόντους, ξεχώρισαν από τις φιλοξενούμενες.

Δεκάλεπτα: 23-24, 36-36, 53-49, 66-55

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παναγόπουλος): Κλείτσα 5 (1), Καμμένου 13 (3), Ευμορφοπούλου 6, Καλημέρη 6, Χελιώτη 20 (8ασ.), Οικονομάκη 16 (19ρ.), Τσιμπίδη.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Γκουζίνη): Στούπα 2, Σιγιώργη 11, Κοντογιάννη 5 (1), Γρίσπου 18 (2), Ευαγγελάτου 3 (1), Πετυχάκη 2, Κριμιτζά, Κόρμπου 6, Γκάνια 8 (2).

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Γυναικών (Νότος – 1η αγωνιστική)