Μόλις μία νίκη για τους Βόρειους στο ξεκίνημα της νέας χρονιάς στην Α’ ΕΠΣΑ

Μόλις μία νίκη, αυτή του Κενταύρου Βριλησσίων, πανηγύρισαν οι Βόρειοι στην πρώτη αγωνιστική της νέας χρονιάς στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΑ.

Στον 1ο όμιλο, η Αγία Παρασκευή δεν κατάφερε ν’ αντισταθεί στους Αγίου Αναργύρους, από τους οποίους έχασαν με σκορ 3-0, με γκολ που δέχθηκε στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα. Μετά τη συγκεκριμένη ήττα η ομάδα των Βορείων «έπεσε» στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 30 βαθμούς.

Μεγάλο «διπλό» του Κενταύρου Βριλησσίων στο δημοτικό γήπεδο Βύρωνα απέναντι στον Αθηναϊκό, τον οποίο νίκησε με σκορ 2-1. Τα γκολ των φιλοξενουμένων πέτυχαν ο Δ. Δαραμούσκας στο 66′ και ο Μαν. Γαληνάκης στο 86′, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Είχε προηγηθεί η ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 79′, με τον Θωμά Βούζα. Με τη σημερινή νίκη η ομάδα των Βορείων Προαστίων ανέβηκε στη 10η θέση της βαθμολογίας, με 15 βαθμούς.

Το Ηράκλειο έμεινε ισόπαλο 0-0 στο γήπεδο της Τερψιθέας απέναντι στην τοπική ομάδα, με αποτέλεσμα να χάσει έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα και να βρεθεί στην 4η θέση, με 30 βαθμούς.

Στο 0-0 έμειναν Ν. Ιωνία και Θρίαμβος Αθηνών στη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος, αποτέλεσμα που «ρίχνει» την ομάδα των Βορείων στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, με 11 βαθμούς.

16. ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 11 15 3 2 10 13 28

Στον 2ο όμιλο, η δυνατή αναμέτρηση ανάμεσα στον Πανερυθραϊκό και τα Σούρμενα έληξε ισόπαλη 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15′, με κεφαλιά του Σουμελίδη, αλλά οι φιλοξενούμενοι «είπαν την τελευταία λέξη» τους στο 87′, ισοφαρίζοντας με πλασέ του Φέρτη. Παρά την ισοπαλία, ο Πανερυθραϊκός ανέβηκε στην 11η θέση της βαθμολογίας, με 17 βαθμούς.

Η Πεύκη δεν τα κατάφερε στο γήπεδο της Ηλιούπολης και ηττήθηκε από τη Διάνα με σκορ 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Παριανό, ενώ στο 20′ ο Καλλέργης έκανε δύο τα τέρματά τους. Το μόνο που κατάφεραν οι Πευκιώτες ήταν να μειώσουν σε 2-1, με γκολ του Γκιούροφ στο 81ο λεπτό. Οι δύο ομάδες έπαιξαν όλο το δεύτερο ημίχρονο με δέκα παίκτες, αφού στο 42′ αποβλήθηκαν οι Καλλέργης (Διάνα) και Παππάς (Πεύκη). Η ομάδα των Βορείων Προαστίων υποχώρησε στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 17 βαθμούς.

Ο Χολαργός γνώρισε μεγάλη ήττα από το Χαϊδάρι, με σκορ 4-0, δείχνοντας ένα πολύ μέτριο αγωνιστικό πρόσωπο. Η ομάδα των Βορείων υποχώρησε στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 19 βαθμούς.

Στο 72′ «λύγισε» το Χαλάνδρι από την πίεση του Άρη Πετρούπολης και δέχθηκε το γκολ του Θανόπουλου, από εύστοχο χτύπημα πέναλτι, χάνοντας το παιχνίδι και μένοντας στη 13η θέση, με 16 βαθμούς.