Νίκες για Ηράκλειο, Κηφισιά, Αγία Παρασκευή και Ν. Ιωνία στην 7η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ

Η 7η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ βρήκε τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών να καταγράφουν 4 νίκες, 1 ισοπαλία και 3 ήττες. Ειδικότερα, είχαμε πανηγυρισμούς για το Ηράκλειο, την Κηφισιά, την Αγία Παρασκευή και τη Ν. Ιωνία, ισόπαλος αναδείχθηκε ο Χολαργός, ενώ ηττήθηκαν Απόλλων Χαλανδρίου, Πανερυθραϊκός και Χαλάνδρι.

1ος όμιλος

Έστω και με την… ψυχή στο στόμα, το Ηράκλειο κατάφερε να νικήσει στις καθυστερήσεις τον Άρη Πετρούπολης και να πάρει τους τρεις υπερ-πολύτιμους βαθμούς που το διατηρούν στην πρώτη θέση του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ. Το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Ντελχάι, που είχε μπει αλλαγή στο 61ο λεπτό.

«Καταιγιστική» η Κηφισιά, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, «βομβάρδισε» τη Δάφνη Π. Φαλήρου, την οποία υποχρέωσε σε ήττα, με σκορ 5-0. Το σκορ άνοιξε στο 4′ ο Χρονακόπουλος, ενώ στο δεύτερο μέρος τον… λόγο πήραν στο 48’ ο Γκούμας, με απευθείας φάουλ, στο 50’ ο Ρεντζής με σουτ, στο 59′ ο Παπαδόπουλος, με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ και στο 62’ και πάλι ο ίδιος παίκτης, με πλασέ. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, μετά από αυτή τη νίκη, βρίσκεται μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με 16 βαθμούς.

Μπορεί να επέστρεψε με άδεια χέρια από την Αγία Παρασκευή ο Απόλλωνας Χαλανδρίου, απέδειξε όμως για μία ακόμα αγωνιστική ότι «μεγαλώνει» ως ομάδα, όπως αναφέρεται και στην ιστοσελίδα του. Απέναντι σε μία διεκδικήτρια της ανόδου, παραδοσιακή δύναμη της Α’ Κατηγορίας, τα παιδιά του Χρήστου Βλάχου και του Πέτρου Αντωνίου ύψωσαν ανάστημα και δικαίωσαν τη… φήμη που τους συνοδεύει πλέον σε όλη την ποδοσφαιρική Αθήνα, παρότι τελικά ηττήθηκαν στα σημεία.

Κάνοντας ένα τακτικά άψογο πρώτο ημίχρονο, ο Απόλλων δημιούργησε τρεις καθαρές ευκαιρίες (στο 1′ με τον Κανδεράκη, στο 26′ με τον Παπουτσή και στο 40’με τον Στεργιώτη) και πήρε αυτό που δικαιούταν, το 0-1, στο 42′ με τον Σταμάτη να βρίσκει με εξαιρετική μπαλιά τον Στεργιώτη στην πλάτη της άμυνας και τον τελευταίο να προλαβαίνει την έξοδο του τερματοφύλακα και σε κενή εστία, με το κεφάλι, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η  φιλοξενούμενη ομάδα είχε μπλοκάρει πλήρως σε αυτό το διάστημα την Αγία Παρασκευή, αλλά όσα με τόσο κόπο έχτισε στα πρώτα 45′, τα «γκρέμισε» δεχόμενη ένα εύκολο γκολ από αδράνεια σε εκτέλεση κόρνερ πολύ νωρίς στην επανάληψη (48′).

Οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία, σημείωσαν ένα ακόμα γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ (52′) και παρότι δεν έφταναν σε παραγωγή καθαρών ευκαιριών, ήταν επικίνδυνοι, καθώς την ίδια ώρα ο Απόλλων φαινόταν να ξεμένει από δυνάμεις, δεν κρατούσε μπάλα και αδυνατούσε να απειλήσει με την ίδια συνέπεια που το έπραττε στο α’ μέρος.

Μία λάθος εκτίμηση στο 72′ απέβη μοιραία για το 2-1, που δεν άλλαξε μέχρι τέλους, αφού στα εναπομείναντα λεπτά δεν σημειώθηκε κάτι συνταρακτικό μπροστά από τις δύο εστίες, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Τζίτζη με δεύτερη κίτρινη στο 90′.

2ος όμιλος

Η «φλύαρη» υπεροχή του Χολαργού δεν ήταν αρκετή για να νικήσει τον Ιάσονα, ο οποίος έφυγε από τα Βόρεια με το βαθμό της ισοπαλία (0-0) στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Αποτέλεσμα που «έριξε» τους Χολαργαίους στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 14 βαθμούς.

Μεγάλο «διπλό» για τη Νέα Ιωνία στο γήπεδο του Ηφαίστου απέναντι στο Περιστέρι, το οποίο νίκησε με σκορ 2-0 και πλέον ανέβηκε στην ενδέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συγκεντρώσει συνολικά 7 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κώστα Βογατσά στο 35′, ενώ το 0-2 έκανε ο Μιλτιάδης Ξηντάρας, στο 87′, με πέναλτι.

Ούτε στο γήπεδο του Ρουφ δεν κατάφερε ο Πανερυθραϊκός να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα, χάνοντας από τον ΠΑΟ με σκορ 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 47′, με τον Ζευκιλή και διπλασίασαν τα τέρματά τους, στο 55′, με τον Χατζηαθανασίου. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 2-1, στο 65′, με τον Αναγνώστη. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων υποχώρησε στη δέκατη τρίτη θέση της βαθμολογία, μένοντας με 5 βαθμούς.

Συνεχίζει τις κακές εμφανίσεις το Χαλάνδρι, το οποίο παραχώρησε ισοπαλία 0-0 στο γήπεδό του στον Ήφαιστο Περιστερίου, μένοντας με τον βαθμό της ισοπαλίας, που τον περιορίζει στη δέκατη τέταρτη θέση, με 4 βαθμούς.