Νίκες για Κηφισιά, Απόλλωνα Χαλανδρίου, Χολαργό και Ηράκλειο στην 3η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ

Με νίκες συνέχισαν Κηφισιά, Απόλλων Χαλανδρίου, Χολαργός και Ηράκλειο στην 3η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ. Αντιθέτως, ηττήθηκαν Χαλάνδρι και Αγία Παρασκευή, ενώ με την ισοπαλία «βολεύτηκαν» Νέα Ιωνία και Πανερυθραϊκός.

Την προσεχή Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2018 θα πραγματοποιηθούν οι εξής εξ αναβολής αγώνες της 2ης αγωνιστικής:

• ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΑΛΝΔΡΙΟΥ – ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΣ
  • ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. – ΚΗΦΙΣΙΑ

1ος όμιλος

Στο γήπεδο της Μεταμόρφωσης/Λυκόβρυσης το Ηράκλειο δεν συνάντησε κανένα εμπόδιο απέναντι στην Αγία Παρασκευή, την οποία και νίκησε με σκορ 3-1 για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α΄ΕΠΣΑ και «συγκατοικεί» στην 1η θέση με την Ηλιούπολη. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με το γκολ του Χρυσάφη στο 20′, με πέναλτι, για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 44′ με τον Αντωνόπουλο. Το 3-0 έγινε στο 60′, με το πλασέ του Αντωνόπουλου, ενώ το μόνο που κατάφερε η Santa ήταν να μειώσει στο 63′ με τη κεφαλιά του Κραψίτη.

Ο Γκούμας έδωσε… ρεσιτάλ στο γήπεδο του Ζηρινείου στον αγώνα ανάμεσα στην Κηφισιά και τους Τράχωνες. Τα δύο γκολ του, στο 73′ και 77′, ήταν αυτά που έδωσαν στην ομάδα των Βορείων Προαστίων το «τρίποντο», που τη φέρνει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μαζί με την Αργυρούπολη, αλλά με έναν αγώνα λιγότερο. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω αποβολής στο 60′ του Τσουμάκα.

Μεγάλο «διπλό» για τον Απόλλωνα Χαλανδρίου στο γήπεδο των Τραχώνων Αλίμου επί της Θύελλας Αγ. Δημητρίου, με σκορ 2-0. Τα γκολ για την ομάδα των Βορείων Προαστίων πέτυχαν ο Στεργιώτης στο 17΄και ο Μήτρου στο 49′, με πέναλτι.

2ος όμιλος

Ματς για γερά νεύρα έγινε στο γήπεδο του Χολαργού, με την τοπική ομάδα να κερδίζει στο… νήμα τον Φωστήρα με σκορ 3-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με το πλασέ του Καφετζή, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 32′, με τον Κουτσούμπα. Μάλιστα, στο 40′ ο Σίμωσης έστειλε με προβολή την μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα του Χολαργού, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ.  Παρ’ όλα αυτά, στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και συγκεκριμένα στο 49′, ο Μπένα έκανε την ανατροπή, βάζοντας μπροστά την ομάδα του Φωστήρα. Στα επόμενα λεπτά ο Χολαργός έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο ήρθε στο 80′ με την κεφαλιά του Τσουτσουδάκη. Ωστόσο, οι Βόρειοι δεν έμειναν εκεί, αλλά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφεραν με τον Χατζή να κάνουν το 3-2 και να πανηγυρίσουν μια πολύ μεγάλη νίκη.

Το Χαλάνδρι παραμένει χωρίς νίκη, καθώς γνώρισε νέα εντός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από το Χαϊδάρι, με σκορ 2-0 και βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο γήπεδο της Νέας Ιωνίας η τοπική ομάδα και ο Πανερυθραϊκός έμειναν στο 0-0, αποκομίζοντας από έναν βαθμό. Ο Πανερυθραϊκός, μετά από τρεις αγωνιστικές, βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 4 βαθμούς, ενώ η Ν. Ιωνία στη 12η, με 2 βαθμούς.