Νίκες μόνο για Νέα Ιωνία και Πανερυθραϊκό στην 29η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ

Με μόλις δύο νίκες, αυτές της Ν. Ιωνίας και του Πανερυθραϊκού, τρεις ισοπαλίες, αυτές των Ηρακλείου, Χολαργού και Χαλανδρίου και τρεις ήττες, αυτές των Αγίας Παρασκευής, Κενταύρου Βριλησσίων και Πεύκης, ολοκληρώθηκε η 29η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ.

Στον 1ο όμιλο, παραλίγο να κάνει την έκπληξη η Αγία Παρασκευή στο γήπεδο του Ιλίου, απέναντι στον Ολυμπιακό Ν. Λιοσίων, αλλά τελικώς ο τελευταίος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 και να «πιάσει» την αντίπαλό του στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα (οι δύο ομάδες έχουν από 56 βαθμούς). Η Santa, εκμεταλλευόμενοι τραγικό λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων, κατάφερε στο 31′ να προηγηθεί με πλασέ του Τσομπανάκου. Η «Αγία» διατήρηση το προβάδισμα μέχρι το 81′, οπότε ο διαιτητής «είδε» πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καραχάλιου, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Γκαβζίδης, ισοφαρίζοντας για τον Ολυμπιακό. Και σαν να μην έφθανε αυτό, οκτώ λεπτά αργότερα ο Μουκίδης αξιοποίηση με τον καλύτερο τρόπο τη σέντρα του Κωτούλια και με πλασέ έκανε την ανατροπή, χαρίζοντας το «τρίποντο» στην ομάδα του.

Η Νέα Ιωνία επικράτησε του Κενταύρου Βριλησσίων, με σκορ 2-0, και διατηρήθηκε στην 11η θέση της βαθμολογίας, με 33 βαθμούς, «σφραγίζοντας» την παραμονή της στην κατηγορία. Αντιθέτως, ο αντίπαλός της παρέμεινε «κολλημένος» στην προτελευταία θέση, με μόλις 24 βαθμούς και πλέον έχει υποβιβασθεί. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν στο 1ο λεπτό ο Πρισιμιτζής και στο 67′ ο Μπεκατώρος.

Το 0-0 αποδίδει απολύτως το μέτριο παιχνίδι που παίχθηκε στον γήπεδο των Τραχώνων μεταξύ της τοπικής ομάδας και του Ηρακλείου. Η μοναδική ίσως μεγάλη φάση του αγώνα το πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι στο 17′, το οποίο εκτέλεσε ο Προμπονάς, αλλά ο Τσαντές τον… μάντεψε κι απέκρουσε την μπάλα. Η ομάδα των Βορείων παραμένει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 45 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (29η αγωνιστική)

16. ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 22 29 6 4 19 29 54

Στον 2ο όμιλο, ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στη γήπεδο του Ηφαίστου μεταξύ του Περιστερίου και του Χολαργού. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό, με πλασέ του Καρρά, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 65′ με τον Δημαρά. Η ομάδα των Βορείων έμεινε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 48 βαθμούς.

Στο τελευταίο ημίωρο του δευτέρου ημιχρόνου κατάφερε ο Πανερυθραϊκός να βρει δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα και να καταβάλλει την αντίσταση της Αργυρούπολης, νικώντας την με σκορ 2-1. Το πρώτο γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Πιπεράς στο 61′, ενώ το 2-0 έκανε ο Αραμπαντζής στο 77′, παίρνοντας το «ριμπάουντ» από την ασθενή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα, μετά από σουτ του Πιπερά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 87′ με τον Δημαρά και τρία λεπτά αργότερα μείωσαν σε 2-1 με τον Παπαευθυμίου. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, μετά τη νίκη της, ανέβηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας, με 37 βαθμούς.

Χωρίς νικητή ο αγώνας στο γήπεδο του Ρουφ ανάμεσα στα Πετράλωνα και το Χαλάνδρι, με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς γκολ και να μοιράζονται τους βαθμούς. Μοναδική καλή ευκαιρία του αγώνα το δοκάρι των γηπεδούχων με τον Κατσιούλη, στο 40ό λεπτό της αναμέτρησης. Το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων υποχώρησε στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συνολικά 33 βαθμούς.

«Αποχαιρετά» την κατηγορία η Πεύκη, μετά την ήττα της στο γήπεδο του Χαϊδαρίου με σκορ 1-0. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 28′ με τον Σπυρόπουλο, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά μετά το φάουλ που εκτέλεσε ο Κοπανάς. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων έμεινε στη 14η θέση της βαθμολογίας, με μόλις 26 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (29η αγωνιστική)