Νικηφόρα η 8η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ για τους Βόρειους

Νικηφόρο Σαββατοκύριακο για τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών αυτό της 8ης αγωνιστικής, με οκτώ ομάδες να παίρνουν το «τρίποντο» (Ηράκλειο, Κηφισιά, Απόλλων Χαλανδρίου, Χολαργός, Χαλάνδρι και Πανερυθραϊκός) και δύο ομάδες να διασφαλίζουν τον βαθμό της ισοπαλίας (Αγία Παρασκευή και Νέα Ιωνία).

1ος όμιλος

Συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις του το Ηράκλειο στον 1ο όμιλο της Α’ ΕΠΣΑ, περνώντας νικηφόρα και από το γήπεδο των Τραχώνων, στον Άλιμο, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με σκορ 1-0. Το γκολ σημείωσε στο 4′ ο Χρήστου, με δυνατό σουτ που έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι, σε μια φάση για την οποία ωστόσο διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι γηπεδούχοι. Αξίζει να αναφερθεί ότι οι Ηρακλειώτες υποχρεώθηκαν να παίξουν από το 25′ με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Βασιλός. Η ομάδα των Βορείων παραμένει πρώτη στον 1ο όμιλο, έχοντας συνολικά 21 βαθμούς.

Στη δεύτερη θέση ακολουθεί η Κηφισιά, με 19 βαθμούς, η οποία έπαιξε καλή μπάλα στο Ζηρίνειο και κέρδισε εύκολα τον Μικρασιατικό με το ευρύ σκορ 5-1. Μέσα σε 20 λεπτά η ομάδα των Βορείων Προαστίων είχε «καθαρίσει» το παιχνίδι, χάρη στα γκολ των Τζέλι, στο 8′, Γεωργόπουλου, στο 15′ και Ρεντζή, στο 18′, που διαμόρφωσαν το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1, με σουτ του Σπανάκου στο 53′, αλλά δεν κατάφεραν τίποτε περισσότερο, αφού ο Χρονακόπουλος, στο 56′ και ο Οκσίσογλου, στο 68′, έκαναν το τελικό 5-1, επισφραγίζοντας την ανωτερότητα των Κηφισιωτών.

Στο γήπεδο της Πετρούπολης, Άρης και Αγία Παρασκευή αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Παναγιώτη Σαλάτα στο 49′, αλλά δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Δημήτρη Κοβάνη. Μετά από το συγκεκριμένο αποτέλεσμα η ομάδα των Βορείων παραμένει στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 12 βαθμούς.

«Εκκωφαντική» νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας, στο γήπεδο του Κάτω Χαλανδρίου, επί της Δόξας Βύρωνα, με σκορ 5-0, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μήτρου. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους από την αρχή και στο στο 5′ ο Παπουτσής σημάδεψε το αντίπαλο δοκάρι, ενώ ο Σταμάτης στο 10′ έπιασε ωραία κεφαλιά, αλλά η μπάλα βγήκε άουτ. Στο 20′ και πάλι ο Σταμάτης πλάσαρε πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, μην μπορώντας να βάλει μπροστά την ομάδα του. Ωστόσο, όλα αυτά μέχρι το 32′ οπότε ο Στεργιώτης έπιασε καταπληκτικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και κάνοντας το 1-0. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Μήτρου έκανε το 2-0, δίνοντας το έναυσμα για ό,τι θα ακολουθούσε. Στο 59′ ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0, με πέναλτι, για συμπληρώσει το χατ τρικ στο 62′. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Μπαλαχτσής. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων ανέβηκε στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συνολικά 12 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (8η αγωνιστική)

2ος όμιλος

Εντυπωσιακός ο Χολαργός στο γήπεδο του Ελληνικού απέναντι στα Σούρμενα, τα οποία και νίκησε με σκορ 3-2. Στο 20′ ο Α. Καζάκος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον ίδιο παίκτη να διπλασιάζει τα τέρματα των Βορείων στο 38ο λεπτό. Στο 54′ ο Καφετζής σημείωσε το τρίτο γκολ του Χολαργού, στο οποίο «απάντησαν» οι γηπεδούχοι στο 61′ με τον Φωστέρη. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε το Δημογιάννης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά τη μεγάλη αυτή νίκη, το συγκρότημα των Βορείων ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συγκεντρώσει συνολικά 17 βαθμούς.

Στο γήπεδο της Νέας Ιωνίας η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Ολυμπιακό Ν. Λιοσίων και πλέον βρίσκεται στην ένατη θέση της βαθμολογίας, έχοντας συνολικά 8 βαθμούς, «συγκατοικώντας» με Ιάσονα, Πανερυθραϊκό και Φωστήρα Ηλιούπολης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με το γκολ του Πετράκη στο 30′, αλλά στο 75′ ο Γκαβζίδης ισοφάρισε ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους σε 1-1.

Υπερπολύτιμη εκτός νίκη για το Χαλάνδρι επί του Ιάσονα, στο γήπεδο του Ιλίου, με σκορ 1-0, που φέρνει την ομάδα των Βορείων Προαστίων στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 7 βαθμούς. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, έβαλε ο Θύμιος στο 25′, εκμεταλλευόμενος λάθος των αμυντικών της αντίπαλης ομάδας. Οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 80′, όταν ο Καράμπελας ανέλαβε να εκτελέσει πέναλτι, στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ. Το Χαλάνδρι ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, αφού στις καθυστερήσει ο Καρώνης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο γήπεδο της Ν. Ερυθραίας ο Πανερυθραϊκός εμφανίστηκε πιο ουσιαστικός και κέρδισε τον Αίαντα Σταύρου με σκορ 3-1, ανεβαίνοντας στην ενδέκατη θέση της βαθμολογίας, έχοντας συνολικά 8 βαθμούς. Το σουτ του Παπαναστασίου στο 2′ ήταν αυτό που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να ισοφαρίζουν στο 52′, με τον Βουλωμένο. Στο 79′ ο Γκριτζάς, με σουτ, έβαλε και πάλι τους Βόρειους μπροστά στο σκορ, για να έρθει ο Σουμελίδης στο 84′ να κάνει το τελικό 3-1.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (8η αγωνιστική)