Νικηφόρες νεάνιδες & κορασίδες του ΓΣΑΠ

Πέραν από την εκτός έδρας νίκη της ομάδας γυναικών του ΓΣΑΠ απέναντι στο Αρκάδι Ρεθύμνου νικηφόρα πέρασαν από τους αντιπάλους τους και οι νεάνιδες και οι κορασίδες του Γυμναστικού Συλλόγου Αγίας Παρασκευής.

Συγκεκριμένα:

Νεάνιδες: ΜΕΛΙΣΣΙΑ – ΓΣΑΠ 33-50

Δεκάλεπτα: 11-12, 3-11, 10-12, 9-15

Τη νίκη με σκορ 33-50 κατέκτησαν οι νεάνιδες του ΓΣΑΠ στον αγώνα με τα Μελίσσια. Παρά το μέτριο ξεκίνημά της το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο αντίπαλος πέρασε μια φορά μπροστά με ένα πόντο, η ομάδα της Αγίας Παρασκευής δεν φάνηκε να απειλείται ουσιαστικά σε καμία στιγμή του παιχνιδιού. Από το δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο τα κορίτσια του ΓΣΑΠ έβγαλαν περισσότερη ενέργεια, κρατήθηκε σταθερή διαφορά ασφαλείας υπέρ της, δίνοντας έτσι και στις μικρότερες αθλήτριες τη δυνατότητα να λάβουν χρόνο συμμετοχής στον αγώνα.

Επόμενη αγωνιστική για τις νεάνιδες του ΓΣΑΠ τη Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2017 με αντίπαλο την ομάδα του ΕΥΝΙΚΟΥ εντός έδρας (21:45).

ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Κουτρουμπής, Μανιατόπουλος): Καραχάλιου 10, Κατσαβάρου Ε., Κουτσούκου 5, Κατσιγιάννη 1, Αλεξίου, Κατσαβάρου Ι. 2, Σταμούλη, Νικίδη, Δρακοπούλου, Ντακόστα 5(1), Νικολέτου 4, Κουκή 6.

ΓΣΑΠ (Αργυρίου): Χριστοπούλου, Σφήκα, Πλώτα, Αμίτση 9(1), Χριστοδούλου, Κανιαδάκη 6, Χονδρογιάννη 6, Κούκη 21, Γρύλλια 8, Ζανίκα.

Κορασίδες: ΓΣΑΠ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΠΣ ΠΕΡ. 50-38

Δεκάλεπτα: 09-13, 13-06, 14-13, 14-06

Τα κορίτσια της Αγίας Παρασκευής, παρότι  ξεκίνησαν πολύ δυναμικά και προηγήθηκαν με 07-01, βρέθηκαν πίσω με 07-09 και με 09-13 στο τέλος του α΄ δεκάλεπτου. Στο β΄ δεκάλεπτο έπαιξαν καλύτερα και κατάφεραν να προηγηθούν με 22-19 στο ημίχρονο. Στο γ΄ δεκάλεπτο οι ομάδες πέτυχαν περίπου τους ίδιους πόντους και έτσι το σκορ διαμορφώθηκε σε 36-32. Όμως, στο δ΄ δεκάλεπτο η ομάδα του ΓΣΑΠ έπαιξε καλύτερα και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 50-38.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση το Σάββατο για τις κορασίδες το Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2017 στο γήπεδο «Μ. Παπαδάκης» με αντίπαλη ομάδα την ομάδα του Γ.Σ. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ στις 18:00.

ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου): Χονδροπούλου, Λαχανά, Πλωτά, Χριστοπούλου, Κακοσούρη, Λούκα, Πατσατζή, Ζανίκα Κ., Ξηραδάκη, Ζανίκα Χ., Χριστοδούλου, Γεωργοπούλου.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΠΣ ΠΕ (Κοντος): Αλεξιά, Ποθητού, Ιωαννου Β.Ν., Λαδά, Ιωάννου Μ.Φ., Λεμπέση-Πάκου, Κομπογιάννη, Παπαδοπούλου, Παναγιωτοπούλου Κ., Μπόκα, Παναγιωτοπούλου Χ., Μπούρμπου.