Ξεκίνησαν οι αγώνες πρωταθλήματος για τις νεάνιδες και κορασίδες του ΓΣΑΠ

Ξεκίνησαν οι αγώνες πρωταθλημάτων για τις νεάνιδες και τις κορασίδς του Γυμναστικού Συλλόγου Αγίας Παρασκευής (ΓΣΑΠ) και στις 13 Οκτωβρίου αρχίζει το πρωτάθλημα γυναικών.

Τα αποτελέσματα για τις ομάδες του ΓΣΑΠ:

Νεάνιδες: ΓΣΑΠ – ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛΗΝΗΣ: 43-37

Δεκάλεπτα: 9-8, 14-10, 7-12, 13-7

Πρεμιέρα με νίκη για την ομάδα των νεανίδων του ΓΣΑΠ, μια καινούρια ομάδα που ακόμα ψάχνει τα πατήματά της και να βρει ρυθμό. Το παιχνίδι κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όλων, με εναλλαγές στο σκορ και ωραίες φάσεις, απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο, και το αποτέλεσμα κρίθηκε στο τέλος στη λεπτομέρεια.

ΓΣΑΠ (Χατήρας): Λούκα, Μπεζαΐτη 15, Χατήρα 3(1), Κυρκοπούλου 7, Κακοσούρη 9(1), Αρβανίτη 3, Χατζηγεωργίου 2, Φλαμπούρη 2, Χριστοπούλου, Μιχαλάκη, Σαμιτα 2.

Επόμενος αγώνας τη Δευτέρα 7 Οκτωβρίου 2019 με αντίπαλο τον Άρη Χολαργού  εκτός έδρας (20:45, κλειστό Χολαργού).

Κορασίδες: ΓΣΑΠ – ΑΡΗΣ ΑΚΟ ΧΟΛΑΡΓΟΣ: 30-40

Δεκάλεπτα: 10-08, 07-11, 06-10, 07-11

Η πρεμιέρα δεν ήταν πετυχημένη για τα κορίτσια της ομάδας του ΓΣΑΠ, στη Β κατηγορία κορασίδων της ΕΣΚΑ. Το πολύ δυναμικό παιχνίδι του αντιπάλου και το άγχος δεν επέτρεψε να επιτευχθεί ο στόχος της νίκης και οι κορασίδες της Αγίας Παρασκευής να παίξουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους. Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα να προηγείται για 17 περίπου λεπτά. Στη συνέχεια η επιθετική δυστοκία τις άφησε πίσω στο σκορ και δεν κατάφεραν να επανακάμψουν.

Επόμενος αγώνας το Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2019 στις 16:30 με αντίπαλο τον Α.Σ. Αθηναϊκό στο κλειστό Δ. Καλτσάς (Εργάνης).

ΓΣΑΠ (Χατήρας): Φυρίγου, Χατήρα, Κυρκοπούλου, Λυραντζάκη, Αρβανίτη, Χριστοπούλου, Μήτση, Κακοσούρη, Γεραντώνη.