Τέσσερα στα τέσσερα πέτυχαν οι ομάδες του Γυμναστικού Συλλόγου Αγίας Παρασκευής (ΓΣΑΠ) στις τελευταίες αγωνιστικές τους υποχρεώσεις.

Συγκεκριμένα:

Γυναίκες: ΓΣΑΠ – Γ.Σ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ: 54-41

Δεκάλεπτα: 10-13, 13-13, 16-4, 15-11

Με όπλα την καταπληκτική άμυνα και το αγωνιστικό πάθος, η ομάδα γυναικών του ΓΣΑΠ πέτυχε σημαντική νίκη επί της αξιόμαχης και μέχρι τη Δευτέρα 13 Νοεμβρίου ισόβαθμης ομάδας της Ηλιούπολης. Στο α΄ πεντάλεπτο η Ηλιούπολη προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι της και πήρε προβάδισμα με 2-7. Όμως η ομάδα της Αγίας Παρασκευής αντέδρασε, ισορρόπησε τον αγώνα, αλλά τόσο η νευρικότητα όσο και τα αβίαστα λάθη την κράτησαν πίσω στο σκορ, μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Σε όλο το β΄ ημίχρονο όμως η ομάδα του ΓΣΑΠ με την άμυνά της περιόρισε την αντίπαλη ομάδα μόνο στους 15 πόντους, ενώ η ίδια πέτυχε 31 και κατάφερε να νικήσει την ομάδα της Ηλιούπολης.

Με ανακοίνωσή του ο ΓΣΑΠ κάνει λόγο για εξαιρετική διαιτησία των ΚαλαϊτζάκηΔαβιδέλη, που, όπως σημειώνει, «δυστυχώς δεν χαιρόμαστε συχνά στην Α2 γυναικών».

Επόμενος αγώνας, εκτός έδρας, την Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017 στις 15:00 με τον Άρη Πετρούπολης.

ΓΣΑΠ (Αναγνωστόπουλος Στρατάκος): Πεσκατζίου 2, Γκάνια, Γρίσπου 11 (2), Βαμβακά 11, Κλείτσα 12(2), Πετυχάκη Σ., Πολιτοπούλου 10(2), Σαπαλίδου, Πετυχάκη Χρ. 6, Αμίτση, Κούκη (2), Δαμουλάκη.

Γ.Σ. Ηλιούπολης (Γερεουδάκης, Στανέλος): Ευαγγελάτου, Κουταλιανού 1, Θεοδώρου 5, Καλοπίτα, Πράπα 12, Πετράκη 2, Στεφάνου, Βιντσιλαίου 5, Οικονομίδου 18, Ντάνου 9(1).

Νεάνιδες: ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ- ΓΣΑΠ: 36-59

Δεκάλεπτα: 9-20, 13-15, 7-10, 7-14

Μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση και σε ένα ωραίο κλίμα η ομάδα των νεανίδων του ΓΣΑΠ παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα Α΄ κατηγορίας. Τα κορίτσια της Αγίας Παρασκευής κατέκτησαν διαφορά ασφαλείας από την αρχή του παιχνιδιού, με αιφνιδιασμούς στις επιθέσεις και με καλές συνεργασίες.

Επόμενος αγώνας τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου στις 21:45 εντός έδρας με αντίπαλο την ομάδα του Α.Ο. Λαγονησίου.

ΑΕΚ Περιστερίου (Κόμης): Γαλιατσάτου 4, Βελιώτη 5(1), Σκιαδά 2, Ρούσση 5, Μαλαπάνη 6, Πανοπούλου 2, Τουλούπη 2, Ευκαρπίδη, Σκορδάκη, Τζίβα 10, Κυριμάκη.

ΓΣΑΠ (Αργυρίου): Πλώτα, Μπεζαίτη 2, Αμίτση 2,  Σαπαλίδου 13(1), Κανιαδάκη 3, Τοτώνη 2, Ηρακλείδη, Κούκη 27 (1), Δαμουλάκη 10(1), Ζανίκα, Χριστοδούλου, Χριστοπούλου.

Κορασίδες Ομάδα Α΄: ΓΣΑΠ – ΙΩΝΙΚΟΣ Α.Σ.: 48-43

Δεκάλεπτα: 17-10, 4-13, 12-10, 13-10

Στην τέταρτη νίκη τους έπειτα από έναν συναρπαστικό αγώνα, έφτασε η Α΄ Ομάδα των κορασίδων του ΓΣΑΠ. Τα κορίτσια της Αγίας Παρασκευής, παρά το πολύ καλό ξεκίνημα, είχαν ένα μη παραγωγικό δεύτερο δεκάλεπτο, και χρειάστηκε να καταθέσουν πάθος και πίστη για τη νίκη, για να καταβάλλουν τον αξιόμαχο αντίπαλό τους.

Επόμενος αγώνας το Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2017 στις 20:00 στο κλειστό «Μιχ. Μουρούτσος» με αντίπαλο τον ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘ. ΔΑΦΝΗΣ.

ΓΣΑΠ (Χατήρας): Λούκα, Θεοφάνη, Πλώτα, Κυρκοπούλου, Κακοσούρη, Δασκαλοπούλου, Πατσατζή, Κωλέτση, Αλεξάνδρου, Ζανίκα Χ., Λιλικάκη, Ζανίκα Κ.

ΙΩΝΙΚΟΣ Α.Σ. (Ανδριόπουλος): Δημακοπούλου, Μέξη, Σταυρουλοπούλου, Φιλιππάκου, Σταμέλου, Καλλίρη, Μανιάτη, Κατσούλα, Ζίου, Μαναρά, Κόσιαρη, Σταυροπούλου.

Κορασίδες Ομάδα Β΄

Η Ομάδα Β΄ των κορασίδων του ΓΣΑΠ είχε ρεπό. Επόμενος αγώνας το Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2017 εκτός έδρας με αντίπαλο την ομάδα του Κρόνου Γέρακα Β.

Μίνι: Α.Ο. ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΓΣΑΠ: 39-41

Οκτάλεπτα: 11-6, 2-10, 8-9, 6-12, 12-4

Εκτός έδρας νίκη σημείωσε η ομάδα μίνι του ΓΣΑΠ νικώντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα 39-41 τον Α.Ο. ΚΡΟΝΟ ΓΕΡΑΚΑ. Η ομάδα ξεκίνησε μουδιασμένα στο πρώτο οκτάλεπτο, στη συνέχεια όμως όλες οι αθλήτριες έπαιξαν με πάθος και αυτοπεποίθηση δημιουργώντας μία διαφορά δέκα πόντων στο τέλος του δ΄ οκταλέπτου. Παρά την αντεπίθεση της γηπεδούχου στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η ομάδα της Αγίας Παρασκευής άντεξε φθάνοντας στη νίκη, η οποία και πανηγυρίστηκε από όλους στο τέλος του αγώνα.

Επόμενος αγώνας των μίνι του ΓΣΑΠ την Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017 στις 14:30 εντός έδρας στο Κοντόπευκο με τον ΚΑΟ Μελισσίων.

Α.Ο. ΚΡΟΝΟΣ Γέρακα (Γεωργακόπουλος): Φραγκούλη, Πέππα, Σπανού, Καπετανάκου, Παναγοπούλου, Κυριακοπούλου, Μητροπούλου, Κασιμάτη, Παπαγιανοπούλου, Βουγιούκα.

ΓΣΑΠ (Νιτουλέσκου, Θεολογίτης): Μίνκωφ, Χριστοπούλου, Μήτση, Κέντρου, Τριανταφύλλη, Κανιστρά, Λυραντζάκη, Κατωμέρη, Λιάρου, Δασκαλάκη, Βασιλειάδη.