Τρεις νίκες και 2 ήττες για τους Βόρειους στη Γ’ Εθνική μπάσκετ

Τρεις νίκες και 2 ήττες ήταν ο απολογισμός των ομάδων του Βορείου Τομέα Αθηνών που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής μπάσκετ.

Στον 1ο όμιλο, η Ν. Ιωνία επιβλήθηκε των Μελισσίων με 83-58, ενώ η ΚΑΠ έκανε το «διπλό» στην Καλαμάτα.

Ν. Ιωνία – Μελίσσια 83-58

Η ΕΣΚΔ Ν. Ιωνία κέρδισε με σκορ 83-58, στο κατάμεστο κλειστό της πόλης, τη μέχρι σήμερα αήττητη ομάδα του ΚΑΟ Μελισσίων, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (1ος όμιλος).

Οι παίκτες των coach Δαμιανίδη, Μπάκα και Ραρή μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, όπως αναφέρεται στον λογαριασμό της ομάδας στο facebook και μέσα στα πρώτα 3 λεπτά και με πρωταγωνιστές τον Αλέξη και Θάνο Καραθανασόπουλο, διαμόρφωσαν το σκορ σε 10-0 και ανάγκασαν τον coach Σταϊκόπουλο να καλέσει time-out. Στη συνέχεια, τα Μελίσσια μείωσαν, με κύριους συντελεστές τον Νίκο Βούλγαρη και τον Δημήτρη Παλλαντζά, αλλά η ομάδα της Ν. Ιωνίας, χάρη σε τρίποντες «βόμβες» του Χάρη Λίτσιου, του Θοδωρή Σιούτη και του Θάνου Καραθανασόπουλου, διατήρησαν τη διαφορά στους 7 πόντους.

Στη 2η περίοδο, η ομάδα της Ν. Ιωνίας δεν χαλάρωσε καθόλου και χάρη στην πολύ καλή της επίθεση, δημιούργησε πολύ όμορφες φάσεις και κατάφερε να φτάσει τους 42 πόντους μετά τη λήξη του δεκαλέπτου, έναντι των 29 που είχαν οι φιλοξενούμενοι.

Τα Μελίσσια, πάντως, προσπάθησαν να «ροκανίσουν» τη διαφορά στην 3η περίοδο, αλλά οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και με πρωταγωνιστές τον Θάνο Καραθανασόπουλο, τον Γεωργίου Γ. και τον Λίτσιο, αύξησαν τη διαφορά στους 15 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ν. Ιωνία έπαιξε εξαιρετική άμυνα και οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε πολλά λάθη, μην αφήνοντάς τους περιθώρια να διεκδικήσουν τη νίκη. Παράλληλα, ήταν εύστοχη και από την γραμμή των 6,75, πετυχαίνοντας 4 τρίποντα συνολικά, με συντελεστές τον Θάνο Καραθανασόπουλο και τον Σπύρο Κανελλόπουλο (1 τρ.), καθώς επίσης και τον Ηλιόπουλο (2 τρ.). Σημαντική ήταν και η βοήθεια του μικρότερου παίκτη του Αντρικού, Φώτη Γεωργίου, ο οποίος πέτυχε συνολικά 3 πόντους, παίζοντας πολύ καλή άμυνα.

Την επόμενη Κυριακή (19/11), η Νέα Ιωνία,  αντιμετωπίζει στις 17:00, στο Β’ Κλειστό Γυμναστήριο Ιλίου, την Ένωση Ιλίου, για την 6η αγωνιστική, ενώ ο ΚΑΟ Μελισσίων υποδέχεται τον Οίακα Ναυπλίου.

Δεκάλεπτα: 21-14, 42-29, 59-44, 83-58
Διαιτητές: Σκαλτσής, Τηγανης

Ν. ΙΩΝΙΑ (Δαμιανίδης, Μπάκας, Ραρής): Καρτέρης 4, Καραθανασόπουλος Θ. 21 (7), Ηλιόπουλος 8 (2), Καραθανασόπουλος Αλ. 11 (1), Γεωργίου Φ. 3, Μαυρίδης, Λαμπρόπουλος, Λίτσιος 11 (1), Σιούτης 8 (1), Κανελλόπουλος 8 (1), Καλασούντας 2, Γεωργίου Γ. 7 (1).
ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Σταϊκόπουλος, Πατρινός): Κύριος 2, Τζωρτζόπουλος 4, Πανταζής, Βαρθακοκοίλης 1, Βούλγαρης 20 (3), Κοντός 9, Κυπαρίσης 3, Ζήρος, Καλογερόπουλος 8 (2), Παλλαντζάς 3 (1), Καραχάλιος 4, Τζέμης 4.

Καλαμάτα ’80 – ΚΑΠ 42-53

Το «διπλό» πήρε Καλαθοσφαίριση Αγίας Παρασκευής από την Καλαμάτα ΄80 με σκορ 42-53, «σκαρφαλώνοντας» στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 7 βαθμούς.

Η ομάδα των Βορείων πήρες από την αρχή προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διεύρυνε στο δεύτερο ημίχρονο, φθάνοντας στην τελική νίκη με 11 πόντους διαφορά.

Το συγκρότημα του Ταυρόπουλου την επόμενη αγωνιστική (19/11) θ’ αντιμετωπίσει εκτός την Ακράτα.

Δεκάλεπτα: 14-16, 20-27, 31-41, 42-53
Διαιτητές: Δημόπουλος, Μαρινάκης

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Κορογώνας): Πέτρου 1, Πετρόπουλος, Φραγγέας, Παπαγεωργίου 5, Ευτυχάκος, Μαρώνης 5, Πατικόπουλος, Βούλγαρης 17, Αρβανίτης 4, Μέντης 8 (2), Κατσαρέας 2, Αρώνης
ΚΑΠ (Ταυρόπουλος): Ιβκοβιτς 6, Ανδρικόπουλος 4, Θεοδωράκης, Ετζιάκα 2, Καρακατσάνης, Ζαχαράκης 3 (1), Πρίτσος 6, Ροδοστόγλου 18, Παπουλίδης 12, Ρουμελιώτης, Καραντζάς, Τζίμης 2.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (5η αγωνιστική)

14. Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 5 (0-5)

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (19/11)