Τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες για τον ΓΣΑΠ

Τρεις νίκες σε τέσσερις αναμετρήσεις πέτυχαν οι ακαδημίες του ΓΣΑΠ το αγωνιστικό τριήμερο 15 – 17 Οκτωβρίου 2016.

Συγκεκριμένα:

Γυναίκες: ΓΣΑΠ – ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 75-37

Εύκολη νίκη για την ομάδα της Αγίας Παρασκευής στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α2 (Νότιος Όμιλος). Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν αμφισβητήθηκε η ανωτερότητα των γυναικών του ΓΣΑΠ, από τη μαχητική και νεανική ομάδα του Ρεθύμνου. Στα θετικά του αγώνα η πολύ καλή άμυνα και η συμμετοχή όλων των αθλητριών στο παιχνίδι.

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2016, στις 14:30, εκτός έδρας στα Μελίσσια.

Δεκάλεπτα: 21-10, 16-03, 21-15, 17-09

ΓΣΑΠ (Αναγνωστόπουλος, Στρατάκος): Μακρινίκα 4, Γκάνια 9(2), Καμμένου 12(2), Κοντογιάννη 2, Κλείτσα 10, Ψωμά 6, Πολιτοπούλου 12(1), Τριχά, Πετυχάκη 12, Αμίτση, Κούκη 6, Καράμπελα 2.

ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Πλευράκης): Κουλούρη Μ. 7(1), Ρήγα, Μούκα 4, Ζουμπεράκη 5, Κουλούρη Στ. 9(1), Μιχελιδάκη , Καζά 6, Μαρκοπούλου, Παναρετάκη 5(1).

Νεάνιδες: ΓΣΑΠ – ΜΕΛΙΣΣΙΑ  55 – 49

Παιχνίδι με ένταση σε όλη του τη διάρκεια και με καλύτερη οργάνωση της ομάδας των νεανίδων του ΓΣΑΠ κατά το πρώτο ημίχρονο, όπου η διαφορά υπέρ μας άνοιξε μέχρι και τους 12 πόντους. Τα κορίτσια της Αγίας Παρασκευής κατάφεραν να ξεπεράσουν το come back του αντιπάλου στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο οποίος έφθασε να την πλησιάσει στους τρεις πόντους και ανακτώντας την ψυχραιμία και αυτοσυγκέντρωσή τους να πάρουν τη νίκη.

Επόμενη αγωνιστική τη Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2016 εκτός έδρας με τον ΕΥΝΙΚΟ.

Δεκάλεπτα: 17-10, 20-15, 9-9, 9-15

ΓΣΑΠ (Αργυρίου, Χριστοδούλου): Μαμαλίγκα 4, Σφήκα 2, Χριστοδούλου, Αμίτση 6(1), Περβανά 2, Κανιαδάκη 9, Κούκη 21(1), Γρύλλια 11, Ζανίκα.

ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Κουτρουμπής, Δούρου): Κάβουρα, Κατσαβάρου Ε,. Κουτσούκο 3, Κατσιγιάννη, Αλεξίου 6(1), Νικίδη, Καραχάλιου 13, Κατσαβάρου Ι, Δρακοπούλου 5(1), Ντακόστα – Τσιμούλη 2, Νικολέτου 11, Ξουρίδα 9

Κορασίδες – Ομάδα Α: ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΓΣΑΠ 30-32

Η θέληση των κοριτσιών του ΓΣΑΠ για την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα τα οδήγησε σε ένα φοβερό ξεκίνημα στο α΄ δεκάλεπτο όπου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 04-13. Στο β΄ δεκάλεπτο η αντίπαλη ομάδα αντέδρασε και το ημίχρονο έληξε με 13-18. Στο β΄ ημιχρόνο παρότι η ομάδα του ΓΣΑΠ με 15-22, στο τέλος του γ΄ δεκαλέπτου η διαφορά είχε πέσει στους 3 πόντους (19-22). Στη δε αρχή του δ΄ δεκάλεπτου η αντίπαλη ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με 26-23, αλλά στο σημείο αυτό τα κορίτσια της Αγίας Παρασκευής έκαναν ένα 04-09 και πήραν με άγχος -αλλά και με μεγάλη χαρά- την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 30-32.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση το Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016 στο γήπεδο Κοντοπεύκου με αντίπαλη ομάδα την ομάδα του ΠΡΟΜΗΘΕΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ στις 19:30.

Δεκάλεπτα: 04-13, 09-05, 06-04, 11-10

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κοντος): Αλεξία, Ποθητού, Ιωάννου Β., Λαδά, Ιωάννου Μ., Χατζηαναστασίου, Κομπογιάννη, Κοτζαιράκη, Παναγιωτοπούλου Κ., Μπόκα, Παναγιωτοπούλου Χ., Μπούρμπου.

ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου) Χονδροπούλου, Θεοφάνη Μ., Χριστοπούλου, Πατσατζή, Κυρκόπουλου – Κωνσταντοπούλου, Ξηραδάκη, Ζανίκα, Χριστοδούλου, Γεωργοπούλου.

Κορασίδες Ομάδα Β: ΓΣΑΠ – ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 24-72

Απέναντι σε μια καλύτερη ομάδα, πρωτοπόρο στον όμιλο, που έχει με διαφορά την καλύτερη επίθεση, τα κορίτσια της Αγίας Παρασκευής, παρά την προσπάθεια και την αγωνιστικότητα που επέδειξαν, όπως ήταν αναμενόμενο ηττήθηκαν. Κρατούνε ωστόσο τις εμπειρίες από ένα παιχνίδι με σαφώς καλύτερο αντίπαλο και βεβαίως την παρουσία των νέων κοριτσιών (Λιλικάκη, Λαϊνά, Γιαννακοπούλου) για πρώτη φορά στην ομάδα.

Επόμενος αγώνας το Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016, στις 13:30, εκτός έδρας με τον ΓΑΣ ΕΥΝΙΚΟΣ στο γήπεδο Ζοφριάς.

Δεκάλεπτα: 10-26, 05-20, 05-10, 04-16

ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου-Αργυρίου): Λαχανά, Κυρκοπούλου, Θεοφάνη, Γάζου, Λούκα, Χαΐνη, Κωλέτση, Λιλικάκη, Λαϊνά, Γιαννακοπούλου, Ζανίκα.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Σ. (Τραγογιάννη): Λουλουδά, Κολλιαδήμα, Καραγιάννη, Πασχάλη, Ζαφείρη, Καλογρίδη, Μπασαδήμα, Κεχαγιά, Μπιλλή, Γοργογιάννη Δ., Ζωγραφάκη, Γοργογιάννη Λ.