Νίκη για τις νεάνιδες του ΓΣΑΠ και 1 στα 2 για τις κορασίδες

Νικηφόροι ήταν οι αγώνες του αγωνιστικού τριημέρου 22, 23 και 24 Οκτωβρίου 2016 για τις νεάνιδες και την Α ομάδα κορασίδων του ΓΣΑΠ, ενώ δεν τα κατάφερε απέναντι στον αντίπαλό της η Β ομάδα κορασίδων.

Συγκεκριμένα, οι αγώνες εξελίχθηκαν ως εξής:

Νεάνιδες: ΕΥΝΙΚΟΣ-ΓΣΑΠ 38-45

Δεκάλεπτα: 10-9, 5-8, 4-11, 19-17

Μέτρια εμφάνιση των νεανίδων του ΓΣΑΠ με αντίπαλο τον ΕΥΝΙΚΟ. Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς ρυθμό και με αρκετά λάθη, αποσυντονίζοντας την ομάδα της Αγίας Παρασκευής. Από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου τα κορίτσια του Γυμναστικού Συλλόγου Αγίας Παρασκευής οργανώθηκαν καλύτερα και η ψυχολογία τους ανέβηκε, δημιουργώντας σταδιακά διαφορά ασφαλείας υπέρ τους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δόθηκε η ευκαιρία συμμετοχής στον αγώνα και στις κορασίδες της ομάδας.

Επόμενη αγωνιστική τη Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2016, στις 21:45, εντός έδρας με τον Α.Ο. ΣΠΟΡΤΙΓΚ.

ΕΥΝΙΚΟΣ (Βελτσίστας): Κρεμμύδα 6, Δρακοπούλου 2, Πολυχρόνου, Γεροκώστα 13 (1), Λαμπίρη 6, Χαλαβατζη 2, Μέτσο Α, Μέτσο Ι. 7, Χρονάκη, Μαυρίκη, Αγγελοπούλου, Πασχοπούλου 2.

ΓΣΑΠ (Αργυρίου): Μαμαλίγκα, Σφήκα 3 (1), Χριστοδούλου, Αμίτση 15 (2), Περβανά, Κανιαδάκη 8(1), Κούκη 11, Γρύλλια 8, Ζανίκα.

Κορασίδες Ομάδα Α: ΓΣΑΠ-Γ.Σ. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 42-35

Δεκάλεπτα: 08-05, 12-09, 11-10, 11-11

Τη δεύτερη κατά σειρά και την πρώτη τους εντός  έδρας νίκη πέτυχαν τα κορίτσια του ΓΣΑΠ απέναντι στην ομάδα του Γ.Σ. Προμηθέα. Από το α΄ δεκάλεπτο τα κορίτσια της Αγίας Παρασκευής μπήκαν μπροστά στο σκορ και η ομάδα έφτασε στο ημίχρονο με 20-14. Στην αρχή του β΄ ημιχρόνου η ομάδα του ΓΣΑΠ ξεκίνησε λίγο μουδιασμένα και ο Προμηθέας βρήκε την ευκαιρία με ένα 00-08 να προηγηθεί με 20-22, αλλά εκεί οι κορασίδες του ΓΣΑΠ «σοβαρεύτηκαν» και πήγαν στη λήξη του γ΄ δεκάλεπτου με σκορ 31-24. Στο δ΄ δεκάλεπτο η ομάδα της Αγίας βρέθηκε να προηγείται με 41-30 ένα λεπτό πριν τη λήξη, αλλά ο Προμηθέας με σερί 01-05 πόντων μείωσε στο τελικό 42-35. Τα κορίτσια του ΓΣΑΠ κατάφεραν με τη νίκη τους αυτή να φτάσουν στη μέση του βαθμολογικού πίνακα.

Επόμενη αγωνιστική το Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2016 στο Κοντόπευκο, στις 19:30, με την ομάδα του Α.Ο. ΤΡΙΤΩΝ.

ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου, Αργυρίου): Χονδροπούλου, Θεοφάνη, Πλωτά, Χριστοπούλου, Κυρκοπούλου Χ., Κυρκοπούλου Ρ., Ξηραδάκη, Ζανίκα, Χριστοδούλου, Γεωργοπούλου.

Γ.Σ. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Σκαρογιάννη): Πατέλη, Παραθυρά, Κατσαρέλια, Κάτρη, Μοχάμμαντ, Μπολένα, Γαλατσιάτου, Γεωργιάδη, Σπυροπούλου, Νάκο, Κιούση, Μαρούλη.

Κορασίδες Ομάδα Β: ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ – ΓΣΑΠ 52-17

Δεκάλεπτα: 11-09, 10-00, 18-02, 13-06

Μόνο το πρώτο δεκάλεπτο τα κορίτσια του ΓΣΑΠ πάλεψαν το παιχνίδι, όταν ήταν ένα καλάθι πίσω στο σκορ.  Παρά τα συγχαρητήρια του προπονητή και την παρότρυνση να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό, για άγνωστο λόγο «εξαφανίστηκαν» από το γήπεδο.  Το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε χωρίς πόντο και το τρίτο με μόλις ένα καλάθι. Όπως σημειώνεται σε ανακοίνωση της διοίκησης του ΓΣΑΠ, «το τελικό σκορ αδικεί τις προσπάθειές τους και δεν αντιπροσωπεύει τη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες».

Επόμενος αγώνας το Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2016, στις 19:30, εντός έδρας, με την ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ.

ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ (Κατσιώνης): Κωσταγιάννη, Καμαρινού, Βουρλιά, Αντωνιάδη, Εμμανουηλίδη, Ρομπότη, Ιωαννίδου, Παναγιωτίδη, Καρκασίνα, Αξαρλή, Χρονάκη, Άνθιμου.

ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου): Χριστοπούλου, Λαχανά, Θεοφάνη, Φυρίγου, Λούκα, Κωλέτση, Κακοσούρη, Γάζου, Λιλικάκη, Ζανίκα, Γιαννακοπούλου.