4 από τις 5 ομάδες του Βορείου Τομέα ξεκίνησαν με το… δεξί στη Γ’ Εθνική μπάσκετ

Ολοκληρώθηκαν οι αγώνες της 1ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής μπάσκετ ανδρών, με τις 4 από τις 5 ομάδες του Βορείου Τομέα Αττικής που λαμβάνουν μέρος στο πρωτάθλημα να ξεκινούν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους.

Ειδικότερα, στον 1ο όμιλο η ΚΑΠ κατέβαλε την ΕΑΠ στην Πάτρα, ενώ νικηφόρα ήταν και η εκτός έδρας αναμέτρηση του ΚΑΟ Μελισσίων με την Αχαγιά ’82. Αντιθέτως, η Ν. Ιωνία ηττήθηκε στο γήπεδό της από το Γλαύκο.

Τα αποτελέσματα του 1ου ομίλου (1η αγωνιστική)

Οίαξ Ναυπλίου – Καλαμάτα ’80 84-39
Ν. Ιωνία – Γλαύκος 52-58
ΕΑΠ – ΚΑΠ 58-74
Κεραυνός Αιγίου – Ακράτα 76-71
Απόλλων Σμύρνης – Έσπερος ΑΟΠΑ 90-95 (76-76 κ.α.)
Αχαγιά ’82 – Μελίσσια 64-68
Ολυμπιάδα Άσσου Λεχαίου – Ένωση Ιλίου 49-84

Ε.Α. ΠΑΤΡΩΝ – ΚΑΠ 58-74

Η Καλαθοσφαίριση Αγίας Παρασκευής έφυγε νικήτρια από την Πάτρα, έχοντας κερδίσει εύκολα την ΕΑΠ με σκορ 58-74 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (1ος όμιλος Νότος). έφυγε με το ροζ φύλλο απο την έδρα της ΕΑ Πατρών κερδίζοντας έυκολα όπως φάνηκε και απο το τελικό 58 – 74.

Την επόμενη αγωνιστική (Κυριακή 22/10) η ομάδα της Αγίας Παρασκευής θα υποδεχθεί τη Ν. Ιωνία.

Ε.Α. ΠΑΤΡΩΝ: Καδής 7, Δούρος 7, Κυριακίδης, Καλπακής 3 (1), Φωτιάδης 6, Καραϊσκάκης 16 (1), Παπαδόπουλος 13, Κάντας 2, Τσουλέας, Χουλιάρας 4.
ΚΑΠ: Ίβκοβιτς 6, Ανδρικόπουλος 5, Γιακόπουλος 2, Ζαχαράκης 6, Πορίτσος 15, Ανδρίτσος 10, Παπαδάκης 18, Ρουσέτης 2, Τζίμης 10.

ΑΧΑΓΙΑ ’82 – ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ 64-68

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε ο ΚΑΟ Μελισσίων από την Αχαγιά ’82, με σκορ 64-68, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στη Γ’ Εθνική μπάσκετ.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τη νίκη να… γέρνει με την πλευρά των φιλοξενουμένων στα τελευταία λεπτά, εξαιτίας των αμυντικών λαθών, αλλά και της αστοχίας των γηπεδούχων.

Διαιτητές: Κοτσιμπός, Χουγιάζος
Δεκάλεπτα: 15-14, 13-16, 15-15, 21-23

ΑΧΑΓΙΑ ’82 (Λιόνας): Μοσχοβάκης 15 (1), Βανδώρος, Σταμόπουλος 7, Νικολάου, Γατσούλης 9 (3), Χρυσανθόπουλος 2, Χαμηλός 5 (1), Δαβάνης 15, Οικονομόπουλος 11.

ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ (Σταϊκόπουλος – Πατρινός): Κύριος 2, Τζωρτζόπουλος 9, Βαθρακοκοίλης 1, Βούλγαρης 8, Κυπαρίσης 6, Ζήρος 7 (2), Καλογερόπουλος 12 (3), Παλλαντζάς 3 (1), Τζέμης 12, Καραχάλιος 8.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα των Βορείων Προαστίων την Κυριακή 22/10 και ώρα 17:00, στο κλειστό των Μελισσίων, με αντίπαλο την ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ – ΓΛΑΥΚΟΣ 58-74

Δεν τα κατάφεραν οι άνδρες της Ν. Ιωνίας να πάρουν τη νίκη στην «πρεμιέρα» του φετινού πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας απέναντι στην ομάδα του Γλαύκου Πάτρας, σημειώνοντας ήττα με σκορ 52-58.

Η ομάδα των Βορείων, έπειτα από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο, «ανέβασε στροφές», κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, αλλά στο τέλος, χάρη στην ευστοχία των φιλοξενουμένων, υπέκυψε στον αντίπαλό της.

Η ομάδα των Βορείων θ’ αντιμετωπίσει την επόμενη αγωνιστική (22/10) στο Κοντόπευκο την Καλαθοσφαίριση Αγίας Παρασκευής.

ΕΣΚΔ Ν. ΙΩΝΙΑΣ: Καρτέρης 7 (1), Αρ. Καραθανασόπουλος, Οντομελάχ 4, Αλ. Καραθανασόπουλος, Μαυρίδης, Λαμπρόπουλος 5 (1), Λίτσιος 15, Σιούτης 4, Κανελλόπουλος 8 (2), Καλασούτας 2, Γεωργίου 7.
ΓΛΑΥΚΟΣ: Νιφόρας 5 (12ριμπ.), Χονδρογιάννης 4, Λαμπρόπουλος 18 (4), Σακελλαρόπουλος 3, Σταυράκης, Κάλλης 10 (1), Πελεκούδας 15 (10ριμπ.), Τσεκλένης 3, Σπυράκος.

Η βαθμολογία Γ’ Εθνική (1η αγωνιστική 1ου ομίλου)

14. Καλαμάτα ’80 1

Για τον 2ο όμλο Πεντέλη και Νίκη Αμαρουσίου κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα στην 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τα αποτελέσματα του 2ου ομίλου (1η αγωνιστική)

ΑΟΚ Χανιά – Άρης Νικαίας 70-72
ΒΑΟΛ – Λοκρός 69-64
Πεντέλη – Ερμής Σχηματαρίου 79-77 (70-70 κ.α.)
Κρόνος Αγ. Δημητρίου – Έσπερος Λαμίας 81-85
ΟΦΗ – Άρης Πετρούπολης 85-76
Νίκη Αμαρουσίου – Παναγίτσα 60-57

ΠΕΝΤΕΛΗ – ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 79-77 (70-70 κ.α.)

Στην παράταση κρίθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Πεντέλη και τον Ερμή Σχηματαρίου, με σκορ 79-77 κι ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα είχε λήξη 70-70.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων βρέθηκε σε άσχημη μέρα, κι έτσι μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου ήταν πίσω στο σκορ. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο, ένα επιμέρους 21-15 κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση κι εκεί, εμφανίστηκε ψυχραιμότερη και πήρε την τελική νίκη.

Διαιτητές: Κώτσου, Ασημακάκη.
Δεκάλεπτα: 17-18, 34-37, 49-55, 70-70 (κ.α.), 79-77.

Πεντέλη (Χαρτοματσιδης, Κιτσούλης): Παπανδρέου 7, Νάσσης, Γεωργακόπουλος 12 (1), Λίτσο 8 (2), Αποστολόπουλος 11 (2), Πορτελάνος, Νταλλής 3, Νιφόρας 2, Μούλας 16 (1), Μπίγκος 2, Σαλτουρίδης 2, Μαλούκος 16.
Ερμής Σχηματαρίου (Τσαούσης, Σωλομονίδης): Πανταζής 7 (1), Θωμάς 16 (1), Γκρινιάρης 15 (1), Κολοβός 4, Κώνστας 9 (3), Φλώτσιος 3 (1), Κούτης, Αγγελέτος, Τσιριμώκος, Σπηλιόπουλος 19 (5), Μαρμαρινός 4.

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ 60-57

Η Νίκη Αμαρουσίου επικράτησε της ΑΕΕ Παναγίτσας με 60-57, στο κλειστό της Κοκκινιάς και άρχισε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 17-18, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Η ομάδα του Γιάννη Τσακίρη πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 35-29, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +5 (49-44) κι εν τέλει έφτασε στη νίκη, κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα στον 2ο όμιλο Νότου της Γ’ Εθνικής.

Ο Κοντογιάννης ηγήθηκε επιθετικά της Νίκης Αμαρουσίου με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Κυπριτζόγλου (14π.) και Δανάς (12).

Διαιτητές: Χριστινάκης-Τσαουσόγλου
Δεκάλεπτα: 17-18, 35-29, 49-44, 60-57.
ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Τσακίρης): Σιδέρης, Δανάς 13 (2), Μιχαλάκης, Σταμάτης, Κοντογιάννης 16 (1), Κυπριτζόγλου 14 (2), Αρναουτάκης 3, Πολυμενάκος, Κουκάκης 9 (1), Ευαγγελούλης, Κανύχης, Ντέντα 5.
ΑΕΕ ΠΑΝΑΤΣΑΣ (Μιχαήλ): Σκεμπές 12 (1), Καρβούνης 3 (1), Καρυστινός, Αδαμόπουλος 3 (1), Θεοδωράκος 10 (1), Σπύρου, Κωνσταντίνου 3 (1), Μπέλλος, Γκιζόγιαννης 23 (2), Μαντζάκος, Δρακάκης 3, Χοτζάλι.

Η βαθμολογία Γ’ Εθνική (1η αγωνιστική 2ου ομίλου)