“Οικουμενική” και στον Δήμο Αγ. Παρασκευής ζητεί ο Σπ. Παπασπύρου
Τον δικό του απολογισμό για το έργο της δημοτικής Αρχής Αγίας Παρασκευής κάνει ο πρώην δημοτικός σύμβουλος της πόλης και μέλος της παράταξης Αγία Παρασκευή η πόλη μας, Σπύρος Παπασπύρος.
Καμία πρόοδο δεν βλέπει στην πόλη ο κ. Παπασπύρος, έπειτα από ενάμιση χρόνο δημαρχίας του Γιάννη Σταθόπουλου και θεωρεί ότι ο Δήμος Αγίας Παρασκευής βρίσκεται σε «τέλμα». Ως λύση για την αποτελμάτωση του Δήμου προτείνει τη συνεργασία της δημοτικής Αρχής και των υπολοίπων παρατάξεων. Να ενώσουν δηλαδή όλοι τις δυνάμεις τους «από τον σχεδιασμό έως τη διεκδίκηση και την εκτέλεση», όπως αναφέρει στην ακόλουθη ανακοίνωσή του:
Μήπως ήλθε η ώρα;
Μετά από ενάμισι χρόνο δημαρχίας του κ. Γιάννη Σταθόπουλου, δεν νομίζω ότι υπάρχει κανείς που να πιστεύει σοβαρά ότι υπάρχει κάποια πρόοδος στην πόλη μας. Ακόμη και στελέχη της δημοτικής Αρχής παραπονούνται γι΄ αυτό, όχι ακόμη δημόσια αλλά σε off the record συζητήσεις. Στο μόνο που υπήρξε όντως μια «πρόοδος» (αν μπορεί να χαρακτηρισθεί έτσι), ήταν η αύξηση του αριθμού (και του κόστους) των εκδηλώσεων. Τις οποίες, βεβαίως, κακώς ονομάζουν πολιτιστικές, αφού είναι απλά ψυχαγωγικές. Τι έγινε λοιπόν αυτόν τον ενάμισι χρόνο;
- Υποσχέσεις και εξαγγελίες που δεν τηρήθηκαν ή που δεν μπορούν να τηρηθούν (προπονητήριο, πεζογέφυρες, κολυμβητήριο, αθλητικό κέντρο, Μπαρμπίκα, βυθιζόμενοι κάδοι, κ.ά.).
- Αδυναμία λειτουργίας κοινωνικών δομών και διοικητικών λειτουργιών (το κοινωνικό φροντιστήριο υπολειτουργεί, δεν έχει εκλεγεί ακόμη Συμπαραστάτης του Δημότη, οι διάφορες επιτροπές που συγκροτήθηκαν, όπως λόγου χάρη αυτή για την αξιοποίηση του Γιαβάσειου, αυτή της αδελφοποιήσεως κ.ά., δεν συνεδρίασαν ποτέ ή μόνο μια φορά για τον τύπο).
- Παντελής έλλειψη διεκδικήσεων (το Β5 η δημοτική Αρχή ακόμη το σαμποτάρει, 10 μήνες τώρα δεν κάνει τίποτε για να πείσει το ΥΠΕΚΑ να ηλεκτροδοτήσει την πεζογέφυρα Γελαδάκη, καμία ενέργεια για τη χρηματοδότηση κατασκευής νέου ιδιόκτητου Βρεφονηπιακού Σταθμού, καμία ενέργεια για την εκδίωξη του καταπατητή δημοτικής περιουσίας κι ένα σωρό άλλα).
- Έλλειψη σχεδιασμού και σπασμωδικές «παρεξηγήσιμες» κινήσεις (επιχείρηση εσπευσμένης αγοράς, με το «έτσι θέλω», αμφισβητήσιμου ακινήτου, επιχείρηση ενοικιάσεως ακριβών γραφείων, ενώ υπάρχει ανεκμετάλλευτη δημοτική ακίνητη περιουσία).
- Αντιδημοκρατικές και αλαζονικές συμπεριφορές (τρομοκρατία σε βάρος μερίδος του Τύπου, αυταρχική συμπεριφορά σε βάρος πολιτών, προσπάθεια φιμώσεως της αντιπολιτεύσεως αλλά και συμβούλων της συμπολιτεύσεως, έλλειψη διαβουλεύσεως και ενημερώσεως και άρνηση απαντήσεως σε ερωτήματα της αντιπολιτεύσεως).
Αυτά είναι μόνο ένα μικρό μέρος, όσων έχουν οδηγήσει τον Δήμο σε τέλμα. Υπάρχει λύση για την αποτελμάτωση; Φυσικά και υπάρχει, αρκεί η δημοτική Αρχή να αντιληφθεί την πραγματικότητα και να αλλάξει τη στάση της. Να πάψει να υπόσχεται πράγματα που και η ίδια ξέρει ότι δεν μπορεί να πραγματοποιήσει και να αντιληφθεί ότι η αντιπολίτευση δεν είναι εχθρός. Μήπως ήλθε η ώρα, για τη δημοτική Αρχή, να αντιληφθεί ότι ΔΕΝ μπορεί μόνη της, δεδομένων και των συνθηκών στη χώρα; Επειδή είναι βέβαιο, αξιωματικά τουλάχιστον, ότι όλες οι παρατάξεις επιθυμούν την πρόοδο του Δήμου, μήπως θα έπρεπε να ζητήσει τη συνδρομή τους από τον σχεδιασμό έως τη διεκδίκηση και την εκτέλεση; Στο Δημοτικό Συμβούλιο μετέχουν δύο παρατάξεις που διοίκησαν τον Δήμο, μια παράταξη που επί πολλά χρόνια ασχολείται με τα κοινά και δύο νέες παρατάξεις. Μήπως έφθασε η ώρα ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ να ενώσουν τις δυνάμεις τους; Δεν μπορεί, κάπου θα υπάρχει μια κοινή συνισταμένη, που δεν είναι δύσκολο να βρεθεί. Δεν είμαι αισιόδοξος ότι η δημοτική Αρχή θα το σκεφθεί καν αυτό, πόσο μάλλον θα το πράξει. Αλλά έτσι, το 2019 στον απολογισμό της για τη θητεία της, θα μιλάμε μόνο για το πόσο όμορφα στόλισε την πόλη τα Χριστούγεννα και πόσο ωραία «Κούλουμα» διοργάνωσε.
Υ.Γ. Θα πρότεινα σε όλους τους μετέχοντες στα κοινά της πόλεώς μας, να μην δίνουν σημασία σε κάποιες έξαλλες και αλλοπρόσαλλες «δημοσιογραφικές γραφίδες», που προσπαθούν να σπείρουν το μίσος και τον διχασμό για να δικαιολογούν τη θλιβερή παρουσία τους. Δεν επηρεάζουν και δεν πείθουν κανέναν, πλην ίσως κάποιων ελαχίστων. Είναι σοφό να προσέχουν (οι μετέχοντες στα κοινά) το τι εκφεύγει του έρκους των οδόντων τους. Οι πραγματικά όμως ηγετικές φυσιογνωμίες παραμερίζουν τις προσωπικές τους πικρίες, όταν πρόκειται για το ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ.
Σπύρος Παπασπύρος
Σ/χης ε.α., πρ. δημοτικός σύμβουλος Αγία Παρασκευή η πόλη μας, μέλος Δ.Σ. ΠΑΟΔΑΠ
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
«Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα!» στον Δήμο Φιλοθέης – Ψυχικού
Στη βραδιά «Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα» προσκαλούν όλους ο Δήμος Φιλοθέης – Ψυχικού και η ΖΩΦΙΨΥ, την Τρίτη 2…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA