Β’ ΕΠΣΑ: Στην Α’ ΕΠΣΑ Παπάγος, Κένταυρος Βριλησσίων και Μελίσσια – Υποβιβάστηκε ο Ατρόμητος Χαλανδρίου

Με 5 νίκες, 5 ισοπαλίες και 6 ήττες ολοκλήρωσαν τη φετινή περίοδο στη Β’ ΕΠΣΑ οι 16 ομάδες του Βορείου Τομέα που έλαβαν μέρος στο πρωτάθλημα. Μετά και τη σημερινή τελευταία αγωνιστική, Παπάγος, Κένταυρος Βριλησσίων και Μελίσσια ανεβαίνουν στην Α’ ΕΠΣΑ, ενώ την άνοδο στη μεγαλύτερη κατηγορία θα διεκδικήσει και η Λυκόβρυση σε αγώνα μπαράζ με την Ανθούπολη.

Αντιθέτως, ο Ατρόμητος Χαλανδρίου υποβιβάζεται στη Γ’ ΕΠΣΑ.

1ος όμιλος

Με ήττα αποχαιρετά τη φετινή αγωνιστική στον 1ο όμιλο της Β’ ΕΠΣΑ ο Παπάγος, ο οποίος έχασε στο γήπεδο του Χολαργού από τον Φοίνικα Περιστερίου με σκορ 1-0, αλλά αυτό ελάχιστα τον ενδιαφέρει, αφού ήδη έχει «σφραγίσει το εισιτήριο» για την άνοδό του στην Α’ ΕΠΣΑ. Για την… ιστορία, το γκολ των φιλοξενουμένων πέτυχε στο 79′ ο Διονάτος, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι έμεινα με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Καραθανάση.

Στο γήπεδο του Κάτω Χαλανδρίου το Ψυχικό δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Χρυσούπολη, την οποία κέρδισε με σκορ 4-0 και τερμάτισε στην 6η θέση, με συνολικά 49 βαθμούς.

Στο γήπεδο της Νέας Ιωνίας Αλσούπολη και Αργυρούπολη έμειναν στο 1-1, αποτέλεσμα που φέρνει την ομάδα της προσφυγούπολης να κατατάσσεται στην 11η θέση, με συνολικά 37 βαθμούς.

Ο Άρης Χολαργού έχασε στο γήπεδο του Γουδή από τον ΠΑΟΚ Ζωγράφου με σκορ 3-1 και τερμάτισε 13ος στο πρωτάθλημα, με 34 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 27′ με πέναλτι του Λέντζα, ενώ έκαναν το 2-0 στο 42′ με τον Μπούντο. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε και στο 73′, κάνοντας τρία τα τέρματα του ΠΑΟΚ, ενώ οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 3-1 στο 87′, με τον Βασίλο.

Με αρνητικό πρόσημο έκλεισε την αγωνιστική περίοδο ο Ατρόμητος Χαλανδρίου, που έχασε εντός έδρας από την Αθηναΐδα με σκορ 3-1 και υποβιβάζεται στην Γ’ ΕΠΣΑ, αφού τερμάτισε στην προτελευταία θέση, με μόλις 27 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν στο 30′, με τον Παντελαίο, αλλά από εκεί και πέρα τον λόγο πήραν οι φιλοξενούμενοι, που ισοφάρισαν στο 41′, με τον Νικολαΐδη, έκαναν την ανατροπή στο 52′, με τον Ντάρλα και διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 στο 68′, με το πέναλτι του Σκεύη.

2ος όμιλος

Στο γήπεδο των Βριλησσίων ο πρωτοπόρος Κένταυρος παραχώρησε ισοπαλία (1-1) στον Υμηττό, αλλά αυτό δεν του στέρησε τους πανηγυρισμούς για την άνοδό του στην Α’ ΕΠΣΑ, αφού τερμάτισε πρώτος στον 2ο όμιλο, με συνολικά 71 βαθμούς.

Έναν πόντο πίσω, τον ακολούθησαν τα Μελίσσια, που και αυτά πήραν το «εισιτήριο» για την Α’ ΕΠΣΑ, νικώντας στην τελευταία αγωνιστική τον γείτονα Νεοπεντελικό με σκορ 3-1. Οι Νεοπεντελιώτες τελικώς τερμάτισαν στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 33 βαθμούς.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς μεταξύ της Μεταμόρφωσης και του Αγ. Θωμά, στο διαδημοτικό γήπεδο Μεταμόρφωσης/Λυκόβρυσης, αποτέλεσμα που κατέταξε την ομάδα των Βορείων στην 4η θέση, με συνολικά 56 βαθμούς.

Στην 6η θέση κατετάγη η άλλη ομάδα της Μεταμόρφωσης, ο Ατρόμητος, ο οποίος έχασε στη Γλυφάδα από τον Ποσειδώνα με σκορ 2-1 και έμεινε στους 42 βαθμούς.

Η Ελευθερούπολη πήρε το «διπλό» στο διαδημοτικό γήπεδο Μεταμόρφωσης/Λυκόβρυσης απέναντι στην Πεύκη, επικρατώντας με σκορ 2-0 και έκλεισε την περίοδο στην 11η θέση, με 36 βαθμούς, ενώ οι Πευκιώτες κατετάγησαν στη 10η θέση, με 39 βαθμούς.

3ος όμιλος

Με νίκη ολοκλήρωσε τη θετική παρουσία της στο πρωτάθλημα η Λυκόβρυση, νικώντας στο γήπεδο Αλεπότρυπα της Κυψέλης τον Γκυζιακό, με σκορ 2-0, που τη φέρνει σε ισοβαθμία στη 2η θέση, με συνολικά 67 βαθμούς και θα διεκδικήσει την άνοδο στην Α’ ΕΣΠΑ σε αγώνες μπαράζ απέναντι στην Ανθούπολη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 32′, με τον Σταματέλο και έκαναν το 2-0, στο 37′, με τον Μιλάνι.

Στο γήπεδο του Υμηττού Θρίαμβος Αθηνών και Παράδεισος Αμαρουσίου αναδείχθηκαν ισόπαλοι, με σκορ 1-1, αποτέλεσμα που έφερε την ομάδα των Βορείων Προαστίων στην 7η θέση του 3ου ομίλου, με συνολικά 40 βαθμούς.

Με ανατροπή κατάφεραν τα Βριλήσσια να κερδίσουν στην έδρα τους την Αγία Ελεούσα, με σκορ 3-2, κλείνοντας θετικά τη φετινή περίοδο, τερματίζοντας στην 9η θέση, με 37 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από τα… αποδυτήρια, με τον Χατζηπαναγιώτη (1ο λεπτό), αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και ισοφάρισαν στο 3′, με τον Γιαννόπουλο. Στο 10′ ο Ρούσσος έκανε την ανατροπή και έβαλε την Αγία Ελεούσα μπροστά στο σκορ, για να έρθε ο Αραμπατζής στο 77′ να επαναφέρει την… τάξη και ο Χατζηπαναγιώτης στο 88′, να κάνει για λογαριασμό των γηπεδούχων την ανατροπή.

Τέλος, στο γήπεδο της Τερψιθέας η τοπική ομάδα έμεινε στο 0-0 με την Κηφισιά 2010, η οποία και τερμάτισε στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με συνολικά 36 βαθμούς.