5 νίκες, 3 ισοπαλίες και 3 ήττες για τους «Βόρειους» στην 6η αγωνιστική της Β’ ΕΠΣΑ

Πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες ήταν ο απολογισμός των ομάδων του Βορείου Τομέα στην 6η αγωνιστικής της Β’ ΕΠΣΑ.

Τη νίκη πανηγύρισαν η Αλσούπολη επί της Ν. Σμύρνης, η Λυκόβρυση επί του Κολωνού, τα Βριλήσσια επί του Υμηττού, ο Ατρόμητος Χαλανδρίου επί της Ανθούπολης και ο Άρης Χολαργού επί του Θεμιστοκλή.

Ισόπαλες ήταν οι αναμετρήσεις ανάμεσα σε Μεταμόρφωση και Καισαριανή, Λαύρα Αργυρούπολης και Ελευθερούπολη και Παράδεισο Αμαρουσίου και Γαλάτσι.

Τέλος, την ήττα γνώρισαν ο Απόλλων Χαλανδρίου από τον Άγιαξ Ταύρου, τα Μελίσσια από τους Αμπελόκηπους και ο Παπάγος από τον Κεραυνό Γλυφάδας.

1ος όμιλος

Αλσούπολη – Ν. Σμύρνη 3-1

Εξαιρετική η εμφάνιση της Αλσούπολης στο γήπεδο της Ν. Ιωνίας «φιλοδώρησε» με τρία γκολ τη Ν. Σμύρνη και παραμένει πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα του 1ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ.

Ασυγκράτητη επιθετικά η Αλσούπολη προηγήθηκε στο 22′ με γκολ του Μέμη. Ωστόσο, εκεί που κανείς δεν το περίμενε, ήρθε η ισοφάριση στο 55′, με γκολ που σημείωσε για τους φιλοξενουμένους ο Γκιόνι, με πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ.

Παρά την «ψυχρολουσία» οι παίκτες των Βορείων αντέδρασαν ψύχραιμα και στο 65′ πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ, με το γκολ του Μούζου, ενώ τη μεγάλη νίκη ολοκλήρωσε ο Μέμη στο 82′.

Πάντως, τη μεγάλη νίκη της ομάδας της Ν. Ιωνίας επισκίασε ο πιθανότατα σοβαρός τραυματισμός του Μαυρουδή, στο 28′, όταν συγκρούστηκε με τον γκολκίπερ της Ν. Σμύρνης Ελμεκάουι, ο οποίος επίσης τραυματίστηκε.

ΑΛΣΟΥΠΟΛΗ: Μαραγκός, Μπίνης (76′ Ρωμανάς), Τσάλας, Μούζος, Μπέλλος, Μπούσουλας, Μυλόβας (88′ Θεοδωρίδης), Καναβός (73′ Στρουγγάρης), Μαυρουδής (28′ λ.τ. Μωραΐτης), Αβραμάκης, Μέμη.

ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΉ: Ελμεκάουι (46′ λ.τ. Μπέγκα), Λιάκος, Ζαρκαδούλας, Ποταμιάνος (74′ Πολιάς), Νιάρος, Αθανασίου (76′ Τσαπρούνης), Μαλικάι, Μυλωνάς, Αρβανιτάκης (31′ Γκιόνι), Μπιρμπίλης, Μπαντίδος.

Κολωνός – Α.Ο. Λυκόβρυσης 2-4

Τα πάνω κάτω έφερε η Λυκόβρυση στο γήπεδο της Ακαδημίας Πλάτωνος απέναντι στον Κολωνό, τον οποίο κέρδισε με 2-4, έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ με 2-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγώνα… κεφάτοι και στο 3ο λεπτό ο Κριεμπάρδης έκανε το 1-0, ενώ μόλις πέντε λεπτά αργότερα ο Σινανάι διπλασίαζε τα τέρματα για την ομάδα του Κολωνού.

Κάπου εκεί πήρε μπροστά η… μηχανή της Λυκόβρυσης και στο 35′ ο Κάντριου μείωσε σε 1-2, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Λυκόβρυση ανέβασε κι άλλο στροφές και ο Στούπας στο 70′ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, για να έρθει ο Σταματέλος στο 78′ να κάνει την ανατροπή, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα των Βορείων Προαστίων. Το τελικό 2-4 διαμόρφωσε ο Καπλάνης στο 82ο λεπτό.

ΚΟΛΩΝΟΣ: Ροκανάς, Πάσχος, Μάντζαρης (81′ Βενιέρης), Ράσα (50′ Δημόπουλος), Κραβαρίτης, Τζωρτζάτος, Κριεμπάρδης, Τσικόγιας (84′ Καραμάνος), Κωστάλας, Σινάπι, Καλλίλας.

ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ: Κέμπας, Κωτσιόπουλος (46′ Στούπας), Κορδολαίμης, Τζένης, Αγγελής (46′ Σταματέλος), Κοκότης, Γούσιας (61′ Καπλάνης), Καβαλάρης, Ραυτόπουλος, Κάντριου (86′ Ζήκος), Παρδάλης.

Α.Ε. Μεταμόρφωσης – Γ.Σ. Καισαριανής 0-0

Στο «κλασικό» 0-0 έμεινε και σήμερα η ομάδα της Μεταμόρφωσης στην αναμέτρηση με την Καισαριανή, παρά τον επιθετικό της μονόλογο.

Χάνοντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, το συγκρότημα των Βορείων έμεινα για ακόμη έναν αγώνα μακριά από τη νίκη, «σκορπώντας» άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Αυτό ήταν το πέμπτο ισόπαλο αποτέλεσμα, σε έξι αγωνιστικές, για τη Μεταμόρφωση, που βρίσκεται πλέον στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 8 βαθμούς.

Η ομάδα των Βορείων αγωνίσθηκε με τους Ιωαννίδη, Λαζάρου, Ευσταθίου, Βανδώρο, Κοκκινόπουλο, Λύγκο, Αντεριώτη, Βιδάκη, Μαντατζή, Σπανουδάκη, Ντιέξι, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Πρωτόπαπας, Καπίρης, Κίτσος και Χατζηωαννίδης.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ

Πηγή πινάκων: ΕΠΣΑ

2ος όμιλος

Λαύρα Αργυρούπολης – Ελευθερούπολη 1-1

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν η Λαύρα και η Ελευθερούπολη στην αναμέτρηση που έγινε στο γήπεδο της Αργυρούπολης για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 13′ με τον Χούσο, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 79′ με τον Ανδρεάκενα.

ΛΑΥΡΑ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ: Χορταριάς, Γούλας, Κανέλλος, Καταβάτης (70′ Σταματόπουλος), Παπαγεωργίου (62′ Μωραΐτης), Σελασβίλι (46′ Παλάσης), Παπαδημητρίου, Ανδρεάκενας, Παγκάκης, Πολυμερόπουλος, Κουρκούνας (40′ λ.τ. Σταμπέλος).

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: Ξυδιάς, Τζωρτζάτος Ι. (65′ Γιατσιτζόγλου), Χαλκιαδάκης, Κατσούδας, Σπανός, Πολυτσέρης, Γούπος, Χούσος (51′ Καρυπίδης), Σωτηρόπουλος (78′ Παούρης), Συριόπουλος (63′ Μπακέας), Επταήμερος.

Υμηττός – Βριλήσσια 0-3

Τα Βριλήσσια έδειξαν πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο κι έφυγαν με το «τρίποντο» από το γήπεδο του Υμηττού, έχοντας κερδίσει την τοπική ομάδα με σκορ 0-3.

Στο 50′ ο Γ. Καγιώργης έκανε το 0-1, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 59′ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, εκτελώντας εύστοχα πέναλτι.

Το τελικό 0-3 έκανε ο Σαχινίδης στο 80′, ολοκληρώνοντας τη νίκη για το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων.

ΥΜΗΤΤΟΣ: Στατεράς, Σουλιώτης, Πετρόπουλος, Καντζάς (87′ Ιωάννου), Λιάπας (81′ Τσέρρα), Τσάκαλος, Κακούρης, Μανούσος, Καμίδης, Τζίφας (50′ Βέλκος), Διαμαντόπουλος (62′ Μπαρμπαλιάς).

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ: Χατζάκης, Καγιώργης Μ., Δημητρέλος (75′ Μακρυπίδης), Καλογήρου, Βουλκίδης, Κόντος, Τσιούμας, Σαχινίδης (87′ Γκούτρας), Καγιώργης Γ. (60′ Πουλάκης), Κατσιμίχας, Παπουτσής (50′ Κυρκιλής).

Άγιαξ Ταύρου – Απόλλων Χαλανδρίου 2-0

Το γρήγορο γκολ του Σερδενέ στο 2′, το οποίο ακολουθήθηκε στο 13′ από ένα δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά από τον Στάμου, έκρινε το παιχνίδι ανάμεσα στον Άγιαξ Ταύρου και τον Απόλλωνα Χαλανδρίου.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων κυνήγησε ένα γκολ, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει κι έτσι έφυγε από το γήπεδο του Ταύρου χωρίς βαθμό.

ΑΓΙΑΞ ΤΑΥΡΟΥ (Φώτης Ζησάκης): Κορδάς, Κούρτι,, Ανδρέου, Χριστόπουλος, Στασινόπουλος, Γεωργίου, Ερμάλ (89′ Κτενάς), Σιώζος, Μούτσας (72′ Αρβανιτάκης), Στάμος (75′ Μακρής), Σερδενές (88′ Καντέλι).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Χρήστος Βλάχος): Σύρακας, Βλάχος, Κουτσουμπάρδης, Παναγιώτου (68′ Ψάλλας), Κούκος (36′ λ.τρ. Κούκος Α.), Αγκόλι, Σταμάτης, Κανδεράκης (61′ Στεργιώτης), Οικονομόπουλος, Μήτρου, Παπουτσής (61′ Μπαλαχτσής).

Αμπελόκηποι – Μελίσσια 1-0

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισαν τα Μελίσσια από τους Αμπελόκηπους, στο γήπεδο της Κυψέλης (Αλεπότρυπα) για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κωνσταντίνος Κίκης στο 2ο λεπτό.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων έχασε στις καθυστερήσεις τον Τάσο Καλημέρη, ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Τα Μελίσσια, έχοντας μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα, βρίσκονται στην τρίτη από τέλος θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 4 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ

3ος όμιλος

Θεμιστοκλής – Άρης Χολαργού 1-3

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του πανηγύρισε ο Άρης Χολαργού, στο «Μπαρουτάδικο» (Αιγάλεω) απέναντι στον Θεμιστοκλή για την 6η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ.

Οι ποδοσφαιριστές του Άρη Γκάνια μπήκαν αποφασισμένοι από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού να κερδίσουν το ματς και το έκαναν πράξη.

Στο 28′ ο Ηλίας Βασίλος έκανε το 0-1, ενώ στο 31′ ο ίδιος παίκτης διπλασίαζε τα τέρματα για την ομάδα των Βορείων. Το 0-3 έκανε στο 38′ ο Κωνσταντίνος Σαλκιντζής.

Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 68′ με τον Βασίλη Σπανάκο σε 1-3.

Παράδεισος Αμαρουσίου – ΠΑΣ Γαλάτσι 1-1

Ισόπαλη 1-1 έληξε η αναμέτρηση μεταξύ Παράδεισου Αμαρουσίου και ΠΑΣ Γαλάτσι, στο γήπεδο των Μελισσίων, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ ΕΠΣΑ (3ος όμιλος).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Νίκο Καραλή στο 10ο λεπτό, αλλά στο 85′ ήρθε η ισοφάριση με γκολ του Ντόναλντ Μπίλο.

Παπάγος – Κεραυνός Γλυφάδας 0-1

«Ψυχρολουσία» για τον Παπάγο στο γήπεδο του Χολαργού η ήττα από τον Κεραυνό Γλυφάδας, με σκορ 0-1, για την 6η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ.

Η ομάδα των «στρατηγών» βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 7 βαθμούς, με τον αντίπαλό του να τον ακολουθεί μια θέση πίσω.

Ανθούπολη – Ατρόμητος Χαλανδρίου 1-5

Νέα μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Ατρόμητο Χαλανδρίου, που «εξόντωσε» την Ανθούπολη, στο γήπεδο της Χρυσούπολης, με σκορ 1-5 και «φιγουράρει» στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 3ου ομίλου, με 16 βαθμούς.

Οι Χαλανδραίοι μπήκαν… φουριόζοι στο παιχνίδι και στο 2ο λεπτό έκαναν ήδη το 0-1 με γκολ του Γιώργου Λαγού. Στο 43′ ο Βαγγέλης Μακρής έκανε το 0-2, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τον Ηλία Μπλάνα να κάνει στο 53′ το 0-3. Στο 62′ ο Αντώνης Τίτα μειώνει για τους γηπεδούχους σε 1-3, αλλά η ομάδα των Βορείων Προαστίων δεν είχε ακόμη ολοκληρώσει… Στο 79′ και πάλι ο Μακρής έκανε το 1-4, για να έρθει στο 84′ το πέμπτο τέρμα για τους φιλοξενούμενος από αυτογκόλ του Νικόλαου Κοινή.