5 νίκες, 5 ήττες και 1 ισοπαλία για τους Βόρειους στην 22η αγωνιστική της Β’ ΕΠΣΑ

Πέντε νίκες, πέντε ήττες και μία ισοπαλία επεφύλαξε η 22η αγωνιστική της Β’ ΕΠΣΑ για τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αττικής. Το «τρίποντο» πήραν Αλσούπολη, Απόλλων Χαλανδρίου, Βριλήσσια, Ατρόμητος Χαλανδρίου και Παράδεισος Αμαρουσίου, ισοπαλία έφερε ο Παπάγος, ενώ χωρίς βαθμούς έμειναν Λυκόβρυση, Μεταμόρφωση, Ελευθερούπολη, Μελίσσια και Άρης Χολαργού.

Ειδικότερα, στον 1ο όμιλο η Αλσούπολη πήρε μεγάλη νίκη, στο γήπεδο της Ν. Ιωνίας, απέναντι στην πρωτοπόρο Δάφνη Π. Φαλήρου, με σκορ 1-0. Αποτέλεσμα που διατηρεί την ομάδα των Βορείων στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 37 βαθμούς.

Αντιθέτως, η Λυκόβρυση έχασε στο γήπεδο του Αιγάλεω από την Αγ. Ελεούσας, με σκορ 3-1 και υποχώρησε στη 10η θέση της βαθμολογίας, με 31 βαθμούς.

Χωρίς βαθμούς έμεινε και η Μεταμόρφωσης που έχασε εντός έδρας από τον Φοίνικα Περιστερίου, με σκορ 2-0 και παραμένει στη 12η θέση, με 27 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ (22η αγωνιστική)

16. Γ.Σ. ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ 9 22 1 6 15 12 39

Στον 2ο όμιλο,ο Απόλλων Χαλανδρίου υπερασπίστηκε την πρωτοπορία του, επικρατώντας στο γήπεδο της Αργυρούπολης της Λαύρας, με σκορ 3-1 και παραμένοντας μόνος πρώτος, με 56 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ από το 5ο λεπτό, με το γκολ του Μήτρου, με τον ίδιο παίκτη στο 39′ να κάνει δύο τα τέρματα για την ομάδα των Βορείων Προαστίων, ενώ επτά λεπτά νωρίτερα το φάουλ του Σταμάτη έστελνε την μπάλα στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Το 3-0 ήρθε στο 45′, με τον Κανδεράκη, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν να μειώσουν σε 3-1, με τον Ανδρεάκενα στο 86′.

Μεγάλο «διπλό» σημείωσαν τα Βριλήσσια στο γήπεδο της Κυψέλης (Αλεπότρυπα) επί των Αμπελοκήπων, με σκορ 1-0, αποτέλεσμα που διατηρεί την ομάδα των Βορείων Προαστίων στην 4η θέση του ομίλου, με 44 βαθμούς.

Η Ελευθερούπολη δεν κατάφερε ν’ αποσπάσει κάτι θετικό στο γήπεδο της Γλυφάδας, απέναντι στον Ποσειδώνα, από τον οποία και έχασε με σκορ 2-0 και υποχώρησε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 40 βαθμούς. Στο 14′ ο Μαυρίδης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ το τελικό 2-0 έκανε ο Αποστολόπουλος στο 91′.

Αντιθέτως, τα Μελίσσια έχασαν στο γήπεδο της Χρυσούπολης από την τοπική ομάδα με σκορ 3-1, και υποχώρησαν στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συνολικά 21 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ (22η αγωνιστική)

16. ΑΤΤΙΚΟΣ 14 22 3 5 14 13 31

Το Ίλιον είχε την υπεροχή και τις κλασικές ευκαιρίες, μεταξύ των οποίων και ένα δοκάρι και ένα χαμένο πέναλτι, αλλά ο Ατρόμητος Χαλανδρίου ήταν αυτός που πήρε τη μεγάλη νίκη και τους τρεις βαθμούς, επικρατώντας με σκορ 1-0, με γκολ του Σταθιά στο 28′, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μια στιγμιαία αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκλεισαν τους Βόρειους στα καρέ τους, τους πολιόρκησαν ασφυκτικά, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δρόμο για τα δίχτυα. «Ήρωας» του Ατρόμητου αναδείχθηκε ο τερματοφύλακάς του, Ζαχαρίου, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Ανταλή, που είχε κερδίσει που είχε κερδίσει ο ίδιος παίκτης στο 81′. Ο αγώνα έληξε μέσα σε ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, που οδήγησε στην αποβολή με κόκκινη κάρτα του Καλογέρη. Η ομάδα των Βορείων ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 40 βαθμούς.

Παπάγος και Θύελλα Αγ. Δημητρίου έμεινα στο 0-0 στο γήπεδο του Χολαργού, αποτέλεσμα που στοιχίζει στην ομάδα των Βορείων μία θέση στον βαθμολογικό πίνακα (πλέον είναι 5ος, με 39 βαθμούς).

Ο Παράδεισος Αμαρουσίου πήρε αυτό που ήθελε στο γήπεδο των Μελισσίων απέναντι στον Γκυζιακό, το οποίο νίκησε με σκορ 1-0 και παραμένει στην 9η θέση της βαθμολογίας, με 29 βαθμούς.

Τέλος, ο Άρης Χολαργού έφυγε ηττημένος με σκορ 2-1 από το γήπεδο των Τραχώνων Αλίμου, όπου αντιμετώπισε το Καλαμάκι. Μετά το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, η ομάδα των Βορείων «έπεσε» στη 13η θέση της βαθμολογίας, με 20 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 3ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ (22η αγωνιστική)