6 νίκες, 1 ισοπαλία και 4 ήττες για τους Βόρειους στη Β’ ΕΠΣΑ

Με 6 νίκες, 1 ισοπαλία και 4 ήττες ολοκληρώθηκε για τους Βόρειους η 19η αγωνιστική στη Β’ ΕΠΣΑ.

Ισοπαλία 2-2, μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, μεταξύ Αλσούπολης και Αγίας Ελεούσας. Στο 32′ ο Χαλάς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο, κι ενώ η ομάδα της Ν. Ιωνίας φαινόταν να… παραπαίει, οι φιλοξενούμενοι με τον Ρούσσο έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 51′. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα παραλίγο να πάρουν το προβάδισμα, αλλά ο Ρούσσος δεν κατάφερε να ευστοχήσει από το σημείο του πέναλτι. Ωστόσο, πήρε το… αίμα του πίσω στο 54′, βγάζοντας άριστη σέντρα στον Τσιάβο, ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το 1-2. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έδειξαν να «αφυπνίζονται», ανέβασαν την απόδοσή τους, πίεσαν τους αντιπάλους τους και ανάγκασαν στο 75′ τον Γούσγουλα να γυρίσει άτσαλα την μπάλα στον τερματοφύλακά του, με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2. Η Αλσούπολη παραμένει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ, έχοντας συνολικά 34 βαθμούς.

Η Λυκόβρυση επικράτησε στο ντέρμπι των Βορείων απέναντι στη Μεταμόρφωση, επικρατώντας με σκορ 1-0. Στο πρώτο μέρος παίχτηκε κυρίως παιχνίδι κέντρου, με λιγοστές φάσεις στα δύο καρέ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβηκαν, έκαναν δύο δοκάρια και τελικώς στο 82′, με τον Μήτογλου, κατάφεραν να βάλουν το νικητήριο γκολ. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων ανέβηκε στην 11η θέση της βαθμολογίας, με 25 βαθμούς, αφήνοντας τον αντίπαλό της στη 12η θέση, με 24 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ (19η αγωνιστική)

16. ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ 9 19 2 3 14 11 46

Διατηρείται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ (49 βαθμοί) ο Απόλλων Χαλανδρίου, ο οποίος εξακολουθεί τις καλές του εμφανίσεις. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων ξεπέρασε και το εμπόδιο των Αμπελοκήπων, με σκορ 1-0, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Κουστουμπάρδης στο 35ο λεπτό.

Η Ελευθερούπολη επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας, στο γήπεδο της Ακαδημίας Πλάτωνος, του Αττικού με σκορ 2-0. Το παιχνίδι ήταν για έναν… ρόλο, με τους γηπεδούχους πιέζουν εξαρχής επιθετικά, πετυχαίνοντας γρήγορο γκολ, στο 3′, με τον Καπαγιάρογλου. Ακολούθησε σωρεία χαμένων ευκαιριών, για να φθάσουμε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οπότε ο Καπέλης εκτέλεσε κόρνερ, με τον Μακρή να πιάνει το μονοκόμματο σουτ και να στέλνει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, κάνοντας το 2-0. Οι γηπεδούχοι δεν μείωσαν ρυθμό, αναζήτησαν και τρίτο γκολ, αλλά αυτό δεν ήρθε, παρότι το «άγγιξαν» με τον Καπέλη, που σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Η ομάδα της Ν. Ιωνίας ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, με 37 βαθμούς.

Έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους οι παίκτες των Βριλησσίων, που έχασαν εντός έδρας από τα Ιλίσια 2004 με σκορ 2-1. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κέρδισαν δύο πέναλτι, αλλά αξιοποίησε μόνο το ένα, αυτό στο 40′ με τον Κατσιμίχα. Αντιθέτως, στο 18′, σε αντίστοιχη φάση, ο Πουλάκης δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Σαν να μην έφθανε αυτό, στο τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με όμορφο εκτέλεση φάουλ από τον Κόκκαλη, για να έρθει ο Μαγγασιάνος στο 62 να κάνει την ανατροπή και να «κλέψει» τη νίκη. Μετά την ήττα τους, τα Βριλήσσια υποχώρησαν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ, μένοντας στους 37 βαθμούς.

Πολύτιμη νίκη πήραν τα Μελίσσια απέναντι στον Κεραμεικό, με σκορ 2-0 και διατηρήθηκαν στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 20 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Δ. Φακή στο 13′, ενώ το 2-0 έκανε ο Ζαννίκος στο 65′. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, αφού αποβλήθηκαν ο Πετούα στο 85′, με απευθείας κόκκινη και ο Δ. Φακής στο 79′, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ (19η αγωνιστική)

16. ΑΡΜΕΝΙΚΗ 10 19 1 7 11 10 27

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Παπάγος επί του πρωτοπόρου Ιλίου, με σκορ 2-0, κάνοντας μια πολύ καλή εμφάνιση και ανεβαίνοντας στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 3ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ, με 32 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20′, με τον ταχύτατο Κολιάκο να πλασάρει ωραία το αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο 62′ ο Καραθανάσης δεν στάθηκε τυχερός και σημάδεψε το αντίπαλο δοκάρι, αλλά στο 66′ ο Βαρώτσος, με όμορφη ατομική ενέργεια και πλασέ, έκανε το τελικό 2-0.

Ήττα για τον Άρη Χολαργού στο γήπεδο της Κυψέλης (Αλεπότρυπα) από τον Γκυζιακό, με σκορ 3-0, αποτέλεσμα που έριξε την ομάδα των Βορείων στη 14η θέση, με 16 βαθμούς. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Κων. Στούμπος στο 34′, Βασίλης Χαλάς στο 37′ και Βασ. Κώτσης στο 65′.

Μεγάλο «διπλό» πήρε ο Παράδεισος Αμαρουσίου μέσα στο γήπεδο του Χαλανδρίου από τον Ατρόμητο, με σκορ 2-1 και διατηρήθηκε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 25 βαθμούς, ενώ «έριξε» την ομάδα του Χαλανδρίου στην 6η θέση, με 31 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Λεωνίδα Γεωργακόπουλου στο 38′ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Τάσο Πέτα στο 62′. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να ισοφαρίσουν με τον Βαγγέλη Μακρή στο 72′. Στο 87′ οι Μαρουσιώτες έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Νίκου Καραλή με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η βαθμολογία του 3ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ (19η αγωνιστική)