Α’ ΕΠΣΑ: Χωρίς ήττα για τους «Βόρειους» η 26η αγωνιστική – Πρωταθλήτρια η Κηφισιά

Η είδηση της 26ης αγωνιστικής είναι η επιστροφή της Κηφισιάς στις «μεγάλες» κατηγορίες, αφού εξασφάλισε και μαθηματικά τον τίτλο της φετινής πρωταθλήτριας στον 1ο όμιλο της ΕΠΣΑ. Από εκεί και πέρα, η αγωνιστική επιφύλαξε για τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και καμία ήττα.

1ος όμιλος

Για λίγους μήνες… ξαπόστασε στην Α’ ΕΠΣΑ η Κηφισιά, η οποία πλέον επιστρέφει στη Γ’ Εθνική κατηγορία. Παρά την ισοπαλία 2-2 που παραχώρησε στο Ζηρίνειο απέναντι στο Π. Φάληρο, η ομάδα των Βορείων Προαστίων, έχοντας συγκεντρώσει 65 βαθμούς, κατέκτησε μαθηματικά τον φετινό τίτλο. Στο 52′ ο Θανάσης Τεγούσης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πέντε λεπτά αργότερα έμεναν με 10 παίκτες, καθώς ο Χρήστος Μεϊμάρογλου αντίκριζε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι πήραν… αέρα και με τα γκολ των Άγγελου Μαρούση στο 64′ και Παναγιώτη Γεωργιόπουλου στο 75′ έκαναν την ανατροπή. Ωστόσο, το χάρηκαν το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, οπότε ο Χαράλαμπος Ρεντζής ανέλαβε να εκτελέσει πέναλτι, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να αποκαταστήσει την ισορροπία στο παιχνίδι.

Στο γήπεδο του Αιγάλεω η Αγία Παρασκευή «ξέσπασε» πάνω στον Θρίαμβο Χαϊδαρίου, τον οποίο κέρδισε με σκορ 5-0 και διατηρήθηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συνολικά μαζέψει 50 βαθμούς.

«Διπλό» και για το Ηράκλειο στο δημοτικό στάδιο Βύρωνα, όπου επιβλήθηκε του Αθηναϊκού με σκορ 1-0, ανεβαίνοντας αυτό στην 5η θέση, με 46 βαθμούς και «γκρεμίζοντας» τον αντίπαλό του στην 6η, με 44 βαθμούς.

Στο γήπεδο «Αλκυών» της Πετρούπολης ο Απόλλων Χαλανδρίου απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τον Άρη και ανέβηκε στην 9η θέση, με 29 βαθμούς, όπου και έχει «συγκάτοικο» τη Θύελλα Αγ. Δημητρίου.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (26η αγωνιστική)

2ος όμιλος

Στο γήπεδο του Ρουφ ο Χολαργός δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλύτερο από τον βαθμό της ισοπαλίας, καθώς έμεινε στο 0-0 με την τοπική ομάδα. Η ομάδα των Βορείων παραμένει στη 2η θέση του 2ου ομίλου, έχοντας συνολικά 52 βαθμούς.

Ο Πανερυθραϊκός συνεχίζει το «μπαράζ» των καλών εμφανίσεων, καταφέρνοντας να «υποτάξει» και το Περιστέρι, το οποίο νίκησε στο γήπεδο της Ν. Ερυθραίας με 1-0 και παραμένει 5ο, με 41 βαθμούς. Το νικητήριο γκολ των γηπεδούχων πέτυχε στο 87′ ο Αραμπατζής.

Μεγάλη εντός έδρας νίκη για τη Νέα Ιωνία, η οποία επιβλήθηκε του Χαϊδαρίου με σκορ 2-0 και διατηρεί την 11η θέση της, έχοντας συνολικά 30 βαθμούς.

Τέλος, το Χαλάνδρι έμεινε στο 3-3 με το Ίλιον, στο γήπεδο του δεύτερου, αποτέλεσμα που δεν αλλάζει κάτι στη βαθμολογική θέση του, αφού παραμένει τελευταίο, με μόλις 20 βαθμούς. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων προηγήθηκε στο 15′, με τον πολύ όμορφο σουτ του Κανέλλου, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 30′, με εξίσου όμορφο φάουλ του Ρόκο. Στο 38′ οι διαιτητές ακύρωσαν γκολ του Δημόπουλου, από πλευράς Χαλανδρίου, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι «έπαιρναν κεφάλι», χάρη στο γκολ του Ρόκο. Ωστόσο, στο 45′ έξοχη ενέργεια του Κατσιούλη οδήγησε στο γκολ, που έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια. Στο 59′ και πάλι το Ίλιον μπήκε μπροστά στο σκορ, με το γκολ του Πλάκα, για να ισοφαρίσει το Χαλάνδρι στο 80′, με το εύστοχο πέναλτι του Κατσιούλη, σε ανατροπή του Βενάρδου.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (26η αγωνιστική)