«Διπλό» του Τυφώνα Ηρακλείου επί του Γκύζη στην παράταση

Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγε από το κλειστό του Στρέφη ο Τυφών, έχοντας κερδίσει στην παράταση (κ.δ.: 74-74) τον Γκύζη με σκορ 80-88 για την 23η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών.

Η ομάδα του Ηρακλείου συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια άρχισε να «παίρνει κεφάλι» στο σκορ, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πάρει τη διαφορά που θα τους εξασφάλιζε τη νίκη. Έτσι, στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια και να το στείλουν στην παράταση, όπου ωστόσο οι παίκτες του Τυφώνα, με ένα επιμέρους 6-14, κατάφεραν να πανηγυρίσουν το μεγάλο «διπλό».

Την επόμενη αγωνιστική (Πέμπτη 30 Μαρτίου 2017) το συγκρότημα των ΤαμπάκηΘέου θα υποδεχθεί στο κλειστό του Ηρακλείου το Ίλιον.

Διαιτητές: Τσολάκος, Αγγελής

Δεκάλεπτα: 25-22, 41-44, 60-66, 74-74 (κ. δ.), 80-88 (α’ παρ.).

ΓΚΥΖΗ (Ραρής, Τζιτζικαλάκης): Kοκκινίδης, Αγορόπουλος, Μυλωνάς 12 (4), Νίκας 17 (1), Καραγιάννης, Μητσόπουλος 4 (1), Φράγκος, Ξανθόπουλος 29 (5), Παπανδρέου 10, Καλφαγιάννης 8, Μήτσος, Ελγκαλί.

ΤΥΦΩΝ (Ταμπάκης, Θέος): Χασαπόπουλος 7, Δρακόπουλος 14 (3), Κούτρας, Χρυσανθίδης, Καυκής 12 (1), Πετριανίδης 10 (1), Παπαδημητρίου 5, Παπαντωνίου 3 (1), Ετζιάκα 12, Πρίφτης 6, Γόντικας 19 (2), Μεγαλοοικονόμου.