Νίκη στο Ηράκλειο επί του Τυφώνα και η Κηφισιά μείωσε σε 2-1

Ο Τυφών δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και να ξεκαθαρίσει την υπόθεση άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών.  Η ομάδα του Ηρακλείου συνάντησε απέναντί του μια μαχητική Κηφισιά και υποχρεώθηκε σε ήττα με σκορ 58-65, για τον 1ο όμιλο των πλέι οφ.

Το σκορ μεταξύ των δύο ομάδων έγινε 2-1 υπέρ του Τυφώνα και πλέον το «ραντεβού» τους μετατίθεται στο Ζηρίνειο, την Παρασκευή 19 Μαΐου 2017.

Οι Κηφισιώτες μπήκαν δυνατά στο ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν φύγει με 10 πόντους μπροστά (9-19). Ωστόσο, στη συνέχεια οι Ηρακλειώτες συνήλθαν από τον αιφνιδιασμό και με ένα επιμέρους 15-10 κατάφεραν να μειώσουν στους 5 πόντους. Όμως, αυτό δεν ήταν αρκετό αφού στην τρίτη περίοδο η Κηφισιά έστειλε και πάλι τη διαφορά στους 10 πόντους (36-46) και παρά τους 22 πόντους που πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, τελικώς ήταν το συγκρότημα των ΜπιλάληΓιαννακάκη που πανηγύρισε τη νίκη.

Διαιτητές: Σκούτας, Σπυρόπουλος

Δεκάλεπτα: 9-19, 24-29, 36-46, 58-65.

ΤΥΦΩΝ (Ταμπάκης, Θέος): Χασαπόπουλος 7 (2), Δρακόπουλος 19 (5), Κούτρας, Χρυσανθίδης 2, Καυκής, Πετριανίδης 14 (1), Ιωνάς, Παπαντωνίου 3 (1), Παπαδημητρίου 2, Ετζιάκα 5, Πρίφτης 2, Γόντικας 4, Μεγαλοοικονόμου.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Μπιλάλης, Γιαννακάκης): Τριποδάκης Π. 3, Τριποδάκης Φ. 16 (2), Μπαζίνης 1, Μπιλάλης 9 (1), Κοκκινάκης, Παπαϊωάννου 2, Πολυδώρου 9 (1), Βογιατζόγλου 1, Μουζάκης, Λαμπρόπουλος 18 (4), Παναγιώτου 6.