Άνετη νίκη για Α.Ο. Κηφισιάς

Ο Α.Ο. Κηφισιάς στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Α1 βόλεϊ ανδρών πήρε άνετη νίκη με 3-0 σετ επί της Λαμίας στο Ζηρίνειο. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη πραγματοποίησε κατά διαστήματα καλή εμφάνιση και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα για να φτάσει στη νίκη που της έδωσε τη δεύτερη θέση, σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα του αγώνα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με τον Ολυμπιακό.

Ο ΑΟΚ στο πρώτο σετ είχε τον έλεγχο του αγώνα και πήρε ένα μικρό προβάδισμα από το ξεκίνημα, που του έδωσε την ευκαιρία να φτάσει στο 25-18.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν λίγο πιο χαλαρά, με αποτέλεσμα η Λαμία να πάρει μία μικρή διαφορά 4 πόντων, αλλά οι παίκτες της Κηφισιάς αντέδρασαν και το κατέκτησαν με 25-21.

Το τρίτο και τελευταίο ήταν το πιο εύκολο από τα άλλα δύο, αφού φάνηκε πως οι αντίπαλοι του ΑΟΚ δεν είχαν άλλες δυνάμεις και έτσι ήρθε εύκολα το 3-0.

Η Κηφισιά θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό, με πλεονέκτημα έδρας, τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, με στόχο την είσοδο στον τελικό του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-21, 25-18)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (2 άσσοι), Ντε Σόουζα 12 (9/14 επ, 3 μπλοκ, 57% υπ – 43% άριστες), Πρωτοψάλτης 12 (8/11 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ – 43% άριστες), Παπαγγελόπουλος 9 (5/6 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μουρούτης 6 (4/4 επ, 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 11 (11/17 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 31% υπ – 25% άριστες), Κόβαλτσουκ 1 (1 άσσος), Κούνας

ΛΑΜΙΑ (Κώστας Δεληκώστας): Λαβάγια 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Βανς 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ, 33% υπ – 33% άριστες), Ολίεμαν 16 (12/25 επ, 4 άσσοι), Παπαδόπουλος 2 (2/7 επ), Μητρόπουλος 1 (1/3 επ), Ριζόπουλος 3 (3/8 επ, 67% υπ – 22% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 29% υπ – 26% άριστες), Παπακυριακού 1 (1/1 επ), Καββαδάς 7 (6/7 επ, 1 άσσος, 50% υπ – 40% άριστες), Καρβούνης.