Άφησε τέταρτο τον ΠΑΟΚ η Κηφισιά

«Γκρέμισε» τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ μέσα στο σπίτι του ο ΑΟΠ Κηφισιάς κερδίζοντάς τον με 3-1 σετ, την Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2015, στην Πυλαία. Αυτή ήταν η πέμπτη σερί νίκη για την ομάδα της Κηφισιάς στο φετινό πρωτάθλημα και η πιο σημαντική.

Ωφελημένος ο Ολυμπιακός, που έμεινε μόνος πρώτος, ενώ η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση με τον Φοίνικα Σύρου και ο «Δικέφαλος» βρέθηκε τέταρτος.

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Ζόραν Γιοβάνοβιτς που ήταν σπουδαίος σε επίθεση (4 πόντοι) και άμυνα (3 μπλοκ) πήρε το πρώτο σετ με 25-17 σε 24 λεπτά. Η αντίδραση του πρωταθλητή ήταν άμεση. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε το δεύτερο σετ με 25-17 σε 23 λεπτά. Στο τρίτο σετ έγινε μάχη πόντο με πόντο που έληξε 34-32 υπέρ της ομάδας ύστερα από θρίλερ 34 λεπτών. Στο τέταρτο ο ΑΟΠ βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, όμως με αντεπίθεση διαρκείας πήρε το τιμόνι στα μέσα του σετ και προηγήθηκε 18-22. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε 22-21 αλλά η ομάδα άντεξε ως το τέλος 25-23.

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσους, 59 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσους, 56 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (17-25, 25-17, 32-34, 23-25).

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένες 17 (16/36 επ, 1 μπλοκ, 19% υπ – 5% άριστες), Ντίνας 5 (3/10 επ, 2 άσσοι), Κουρνέτας 1 (1/1 επ), Σεπέδα 21 (17/48 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 7 (6/11 επ, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 21 (16/28 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ 50% υπ – 25% άριστες), Γκαράς (λ, 61% υπ -22% άριστες), Εφραιμίδης, Καρασαββίδης

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Χριστοφιδέλης 12 (7/21 επ, 5 μπλοκ, 46% υπ 27% άριστες), Μπίσετ 12 (8/12 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 10 (7/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 14 (11/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 63% υπ – 28% άριστες), Γιοβάνοβιτς 25 (21/52 επ, 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 91% υπ 45% άριστες), Κάπελλας, Κοντος, Κόβαλτσουκ 1 (μπλοκ), Φραγκιαδάκης.

Το χειροκρότημα των φιλάθλων του ΠΑΟΚ, εισέπραξαν οι παίκτες και ο προπονητής της Κηφισιάς στο τέλος του αγώνα. Η αποστολή του ΑΟΠ Κηφισιάς έτυχε άψογης φιλοξενίας από τον ΠΑΟΚ και ο πρόεδρος Γιάννης Κόντος ευχαρίστησε δημόσια τη διοίκηση του ΠΑΟΚ γι΄ αυτό. Οι φίλαθλοι όχι μόνο χειροκρότησαν τους Κηφισιώτες αλλά και πολλά παιδιά από ακαδημίες που βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου κατέβηκαν στο φινάλε στον αγωνιστικό χώρο για να φωτογραφηθούν με τους παίκτες του ΑΟΠ Κηφισιάς.