Έχασε στις… λεπτομέρειες η ΑΕΝΚ στην Πυλαία

Αν κι έφθασε κοντά στο να πετύχει την ανατροπή η ΑΕΝΚ στην Πυλαία (επέστρεψε από το -14), τελικώς έχασε στις λεπτομέρειες στο φινάλε και γνώρισε την ήττα με 70-66 από τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα της Νέας Κηφισιάς πλήρωσε το κακό δεύτερο δεκάλεπτό της, όταν και έμεινε πίσω στο σκορ με 14 πόντους, αλλά κατάφερε να μειώσει μέχρι και στο ένα καλάθι. Όμως στην τελευταία περίοδο οι διαιτητές έδιναν μετά δυσκολίας φάουλ στους παίκτες της ΑΕΝΚ, σε αντίθεση με αυτούς του ΠΑΟΚ και το σκορ έφθασε ξανά στο +7.

Πλέον η ΑΕΝΚ κοιτάει το σημερινό παιχνίδι της Πέμπτης, όταν και θα φιλοξενήσει τον ΠΑΟΚ στο Ζηρίνειο, με στόχο να φέρει στα ίσα τη σειρά και να διεκδικήσει την πρόκριση στους ημιτελικούς σε νέο ματς στη Θεσσαλονίκη.

Κορυφαίοι για τη Νέα Κηφισιά ήταν οι Μπάρλος, Λιακόπουλος και Αντεκμπόγιε που πάλεψαν για τη μεγάλη ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 44-32, 54-47, 70-66