Έχασε στο… καλάθι η ΑΕΝΚ

Η τελευταία περίοδος ήταν και η μοιραία για την ΑΕΝΚ, η οποία ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο βρέθηκε να προηγείται με 9 πόντους, τελικώς δέχτηκε 31 πόντους και γνώρισε την ήττα με 83-81 από τον Ίκαρο στη Χαλκίδα. Με αρκετά “σκαμπανεβάσματα” στην απόδοσή της, η ομάδα της Νέας Κηφισιάς τώρα πλέον μπορεί να ελπίζει μόνο σε θαύμα για να “πλασαριστεί” στην πρώτη 4άδα.

Αγωνιστικά, η ΑΕΝΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι στην έδρα του Ίκαρου, και βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεση, κυρίως χάρη στους Αμερικάνους, κατάφερε να προηγηθεί με 20-23 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου μάλιστα βρέθηκε και στο +5, όμως από τα μέσα και μετά άρχισε να “φρενάρει”. Οι παίκτες του Ίκαρου δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και με ένα επιμέρους σκορ 18-4, έκαναν το 22-27 μέσα σε λίγα λεπτά 40-31, για να τελειώσει τελικά το ημίχρονο στο 40-33 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΝΚ ξεκίνησε αποφασισμένη στην άμυνα και κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι έξι λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Ίκαρου βρήκαν σε εκείνο το σημείο κάποιες λύσεις, αλλά Τσαλδάρης και Κρόκερ με δύο τρίποντα έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα της Νέας Κηφισιάς να προσπεράσει στο 45-46. Μάλιστα λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε και στο +5 για τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, για να ολοκληρωθεί τελικά το δεκάλεπτο με το σκορ στο 52-61 μετά από ρεσιτάλ της ΑΕΝΚ από τη γραμμή των 6.75.

Το ξεκίνημα όμως των φιλοξενούμενων στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν απογοητευτικό, αφού ο Ίκαρος με σερί 9-0 κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, 7 λεπτά πριν το τέλος. Ο Κρόκερ προσπαθούσε να κρατήσει το προβάδισμα για την ΑΕΝΚ, αλλά ήταν φανερό πως το «μομέντουμ» ήταν με τους γηπεδούχους, οι οποίοι 1,5 λεπτό πριν το τέλος ξέφυγαν και με 8 πόντους, αλλά ο Αμερικάνος κράτησε ζωντανή με τρίποντο την ομάδα του. Μάλιστα, 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Μπάρλος επιχείρησε σουτ από τα 6,75 για να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά αστόχησε. Παρ΄ όλα αυτά ο Ψαθάς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και αμέσως οι γηπεδούχοι έκαναν φάουλ στον Τσαλδάρη. Εκείνος έβαλε την πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη επίτηδες, με τον εκπληκτικό Κρόκερ να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ αλλά με τον Μιχάλη Κακιούζη να αστοχεί σε τρίποντο και έτσι ο αγώνας έληξε με δύο βολές του Γκαγκαλούδη και ένα λέι απ του Μπάρλου για το τελικό 83-81.