Ήττα από τους Μαχητές για τον Πανερυθραϊκό με 78-58

Στο προχθεσινό εκτός έδρας παιχνίδι, ο Πανερυθραϊκός γνώρισε την ήττα από τους Μαχητές Δόξας Πεύκων με τελικό σκορ 78-58, χάνοντας την ευκαιρία να βρεθεί μόνος στην 5η θέση της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα της Α2.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή στο παιχνίδι με μεγαλύτερη θέληση κι εκμεταλλεύτηκαν την πολύ καλή τους άμυνα, αλλά οι “Ερυθραιώτες” κατάφεραν αρχικά να τους παρακοκολουθούν στο σκορ. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με +12, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με διαφορά οκτώ πόντων (34-26).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το 38-28 μετατράπηκε γρήγορα σε 40-38, αφού το παιχνίδι ζώνης του Πανερυθραϊκού φάνηκε να δημιουργεί προβλήματα στους Μαχητές. Ωστόσο, οι τελευταίοι αντέδρασαν και ξέφυγαν πάλι με οκτώ πόντους, ενώ οι απανωτοί αιφνιδιασμοί τους, απόρροια της δυνατής άμυνας που έβγαλαν, διαμόρφωσαν το τελικό 78-58.

Πεύκα (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος 2, Αζίζης 2, Χονδρογιάννης, Γερομίχαλος 3, Ελευθεριάδης 15(1), Μαυρογιάννης 3 (1τρ. 6 ασιστ), Θωμαΐδης 2, Τοπάλης 6, Γραβάς 5, Μάρουσιτς 18 (3τρ. 5 ασιστ), Θορστέινσον 13, Στόλης 9

Πανερυθραϊκος (Χουχουλής): Δέλλιος, Μπάρδας 6(2), Καλλιανιώτης 2, Πρίτσος 9(1), Γεωργοπαπαδάκος 2, Γιαουρτόγλου 14(1), Γεωργακόπουλος 3, Σολωμός 16, Αντωνιίου 3(1), Γκαϊντάσοβ, Σόφρωνας 3(1)

Τα βλέμματα όλων πλέον, παικτών και προπονητών του Πανερυθραϊκού, στρέφονται στο εντός έδρας ματς το Σάββατο στις 27/2 με τον Φίλιππο Βέροιας.