Ήττα για την Κηφισιά από τον Ηρακλή με 3-1 σετ – Παράπονα από τη διαιτησία

Την ήττα με 3-1 σετ (31-33,28-26,25-23,25-23) γνώρισε ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς από τον Ηρακλή στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας για την 7η αγωνιστική της Volley League.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων έχει σοβαρά παράπονα για αρκετές αποφάσεις του διαιτητή του αγώνα, ο οποίος υπέπεσε σε σοβαρά λάθη.

Το παιχνίδι, όπως περιγράφεται στην ιστοσελίδα της ομάδας της Κηφισιάς, εξελίχθηκε ως εξής:

Η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ και με πίεση στο σερβίς προηγήθηκε με 1-5. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ντε Σόουζα, βρέθηκε μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 6-8.

Οι γηπεδούχοι, με μπλοκ του Φωτιάδη πάνω στο Νικήτα Εφραιμίδη, έφεραν το σετ στα ίσα 8-8. Ο Ηρακλής πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σετ 12-11, με μπλοκ του Φέργκιουσον πάνω στον Χαντ, με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε «αέρα» δύο πόντων 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Κηφισιά αντέδρασε και με κερδισμένο μπλοκ άουτ, ισοφάρισε 18-18, ενώ στη συνέχεια πέρασε  μπροστά  21-22, μετά από άουτ επίθεση του Δημήτρη Εφραιμίδη. Μετά το τάιμ άουτ του Γιάννη Ορφανού, ο Αρμενάκης κάρφωσε άουτ και η Κηφισιά προηγήθηκε 21-23. Ο Φέργκιουσον με επίθεση σε πρώτο χρόνο μείωσε 22-23, ενώ φιλέ του Ντε Σόουζα έφερε τις δύο ομάδες στο 23-23.

Η Κηφισιά έφτασε πρώτη σε σετ μπολ 23-24, μετά από λάθος σερβίς του Δημήτρη Εφραιμίδη, το οποίο όμως έσβησε ο Αρμενάκης. Ο Ηρακλής έφτασε σε δικό του σετ μπολ, με πόντο του Ριζόπουλου, όμως ο Χέπμπορν ισοφάρισε 26-26. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να τελειώσουν το σετ σε ακόμα τέσσερις ευκαιρίες. Με τον πίνακα να δείχνει 31-31, ο Ντε Σόουζα χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και η Κηφισιά πέρασε μπροστά 31-32. Στην επόμενη φάση οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος και η Κηφισιά πήρε το σετ με 31-33.

Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη, με την ψυχολογία στα ύψη, μπήκαν δυνατά στο δεύτερο σετ. Με τους Χέπμπορν και Χαντ «αιχμή του δόρατος» προηγήθηκε 3-6, με τον Γιάννη Ορφανό να καλεί τάιμ άουτ. Με το +3 (5-8) η ομάδα της Αθήνας προηγήθηκε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ηρακλής αντέδρασε και στη συνέχεια του σετ, με επίθεση του Αρμενάκη, μείωσε σε 10-11. Με άσο του Τέιλορ Χαντ η Κηφισιά πήγε ξανά στο +3 (10-13). Στη συνέχεια λάθος του Αρμενάκη και μπλοκ του Σουλτανόπουλου διαμόρφωσαν το 11-16.

Ο Ηρακλής μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του σετ, καθώς με μπλοκ του Εφραιμίδη μείωσε 16-18. Επίθεση από τον Χαντ και φιλέ από τον Αρμενάκη έδωσαν ξανά αέρα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους 16-19. Οι γηπεδούχοι, με μπλοκ του Φέργκιουσον, μείωσαν 18-19.

Με άσο του Γιάννη Παπαδόπουλου η Κηφισιά προηγήθηκε 18-21. Ο Ηρακλής βελτίωσε την απόδοσή του και μείωσε 22-23, με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Στη συνέχεια λάθος υποδοχή των φιλοξενούμενων έδωσε την ευκαιρία στον Ηρακλή να ισοφαρίσει 23-23. Η Κηφισιά έφτασε σε σετ μπολ 23-24. Ο Αρμενάκης με επίθεση ισοφάρισε 24-24, ενώ στη συνέχεια ο Ηρακλής πέρασε μπροστά με 25-24. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε τελικά το σετ με 28-26, μετά από άουτ επίθεση του Ντε Σόουζα.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής με τον Φωτιάδη να πιέζει την «Κηφισιώτικη» υποδοχή προηγήθηκε με 4-2. Η Κηφισιά με τον Ντε Σόουζα ισοφάρισε 6-6. Με το σκορ στο 7-6 ο Δημήτρης Σουλτανόπουλος διαμαρτυρήθηκε για διαιτητική απόφαση, με αποτέλεσμα να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα και το σκορ να γίνει 8-6. Ο Ηρακλής πήγε στο +6 (13-7) μετά από επίθεση του Ριζόπουλου και δύο μπλοκ από τους Φωτιάδη και Αρμενάκη.

Η Κηφισιά αντέδρασε και με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Νίκου Μελλέ, μείωσε 13-10. Στη συνέχεια λάθος του Αρμενάκη έφερε την Κηφισιά στο -2 (14-12). Με επίθεση σε πρώτο χρόνο ο Φέργκιουσον διαμόρφωσε το 18-14. Στη συνέχεια η Κηφισιά, με «όπλο» το μπλοκ, μείωσε 18-16, «αναγκάζοντας» τον Γιάννη Ορφανό να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ντε Σοόυζα με δύο συνεχόμενους άσους ισοφάρισε 18-18. Ο Ηρακλής με δύο συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε 20-18.  Με επίθεση ο Φέργκιουσον διαμόρφωσε το 24-22, δίνοντας διπλό σετ μπολ στους γηπεδούχους. Με το σκορ στο 24-23 ο Χαντ σέρβιρε άουτ και το σετ κατέληξε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης με 25-23.

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» ξεκίνησε το τέταρτο σετ. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ η Κηφισιά προηγήθηκε 8-7, με κερδισμένο μπλοκ- άουτ του Νίκου Μελλέ. Ο Ηρακλής μετά από φάση διαρκείας πέρασε μπροστά με 10-9. Στη συνέχεια ο Χαντ κάρφωσε στο φιλέ, το σκορ πήγε στο 11-9 και ο Κώστας Αρσενιάδης κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με δύο συνεχόμενους πόντους ο Χαντ μείωσε 12-11. Η διαφορά για τον «Γηραιό» πήγε στο +4 (15-11) μετά από επίθεση άουτ του Ντε Σόουζα και επίθεση του Αρμενάκη. Με επίθεση ο Τέιλορ Χαντ μείωσε 17-14.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων πλησίασε ακόμα περισσότερο 19-18, μετά από μπλοκ του Χαντ πάνω στον Αρμενάκη. Άουτ επίθεση του Ντε Σόουζα έδωσε «αέρα» τριών πόντων στον Ηρακλή 23-20. Πόντος από τον Χαντ και άουτ από τον Αρμενάκη διαμόρφωσαν το 23-22. Ο Εφραιμίδης έδωσε διπλό ματς μπολ στον Ηρακλή 24-22. Ο Ντε Σόουζα, μετά από επίθεση διαρκείας, μείωσε 24-23, όμως το σερβίς του στη συνέχεια δόθηκε άουτ (αμφισβητήθηκε έντονα η απόφαση), με τον Ηρακλή να κατακτά το σετ με 25-23.