Ήττα του ΑΟΠ Κηφισιάς από τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ για την 11η αγωνιστική της Volley League

Την ήττα με 3-0 σετ (25-17,26-24, 25-18) γνώρισε η Κηφισιά από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Κυψέλης στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Volley League. Η Κηφισιά, με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου, βρίσκεται στην 9η θέση, με 5 βαθμούς.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα των Βορείων Προαστίων το Σαββατοκύριακο 12-13 Ιανουαρίου 2019 στην Κομοτηνή, με την τοπική Αθλητική Ένωση.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αυτή αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς έχει ως εξής:

Στο 1ο σετ η Κηφισιά με τον Χαντ και τον Λάανε αλλά και δύο λάθη των «πρασίνων» προηγήθηκε 13-11. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό με το σερβίς του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου. Η υποδοχή της Κηφισιάς αποδιοργανώθηκε και ο Γιορντάνοφ με τον Ράπτη «έχτισαν» σερί 5-0 για το 16-13, ενώ στο 20-17 με σερβίς του Ράπτη άνοιξε και πάλι «τρύπα» στην υποδοχή των φιλοξενουμένων και έτσι Πανταλέων και Γιορντάνοφ σκόραραν για το 25-17 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε μετά το 7-7 και με τον Γιορντάνοφ να φορτώνει περισσότερο ξέφυγε 13-10. Η διαφορά συντηρήθηκε και αυξήθηκε σε 20-15 με τον Ράπτη. Οι «πράσινοι» συντήρησαν τη διαφορά και με μπλοκ του Γιάκομπσεν έφτασαν στο 24-20. Με δύο επιθέσεις του Ρουμελιωτάκη και δύο λάθη των γηπεδούχων η Κηφισιά ισοφάρισε, αλλά Ράπτης και Γιορντάνοφ έκαναν το 26-24.

Με δύο άσσους του Ράπτη και δύο πόντους του Πανταλέοντα ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 4-0 στο 3ο σετ. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ και με επίθεση του Γιάκομπσεν τελείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Γεροθόδωρος.

1o σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-17

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 26-24

3ο σετ: 8-3, 16-08, 21-16, 25-18

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 4 άσσοι, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 1 άσσος, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-0 (25-17, 26-24, 25-18) σε 77΄.