Ήττα του ΑΟΠ Κηφισιάς στην Πυλαία από τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ

Την ήττα με 3-0 σετ (25-22, 25-21,25-20) γνώρισε από τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς για τη 17η αγωνιστική της Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Κώστα Χριστοφιδέλη, δεν μπόρεσε να φύγει από την έδρα των πρωταθλητών με θετικό αποτέλεσμα. Έτσι μετά από 17 αγωνιστικές βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς.

Το παιχνίδι

Το παιχνίδι, όπως περιγράφεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου, εξελίχθηκε ως εξής:

Στο πρώτο σετ η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά, αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ να κάνει αρκετά λάθη, τόσο στην υποδοχή όσο και στην επίθεση. Έτσι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-11. Δύο συνεχόμενες άουτ επιθέσεις των φιλοξενούμενων έδωσαν την ευκαιρία στον δικέφαλο να ισοφαρίσει σε 11-11. Με μπλοκ του Ανδρεάδη πάνω στον Πούλκο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 13-12. Πόντος του Γιορντάνοφ και στη συνέχεια άσος από τον ίδιο παίκτη έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως δύο συνεχόμενοι πόντοι από τον Ντάντε έδωσαν στους γηπεδούχους «αέρα» δύο πόντων 22-20. Δύο συνεχόμενες άουτ επιθέσεις του Γιορντάνοφ και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 24-21 και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-22 με επίθεση του Στάροβιτς.

Οι γηπεδούχοι με τον Ντάντε στο σερβίς ξεκίνησαν καλά το 2ο σετ, καθώς προηγήθηκαν με 3-0, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει νωρίς τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και με πόντους από τους Πούλκο και Γιορντάνοφ μείωσαν σε 7-6. Οι γηπεδούχοι με άσο του Πέτκοβιτς βρέθηκαν στο +4 (10-6). Με εκατέρωθεν λάθος σερβίς το σκορ πήγε στο 13-10. Με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου πάνω στον Ανδρεάδη η Κηφισιά μείωσε σε 14-12. Με άσο του Παπαγγελόπουλου και άουτ επίθεση του Ντάντε η Κηφισιά ισοφάρισε σε 17-17. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων, «έτρεξε» ένα σερί 3-0 και πέρασε μπροστά με 20-17. Η Κηφισιά αντέδρασε και με τον Εφραιμίδη μείωσε σε 22-20, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που κατέκτησε το σετ με 25-21.

Οι παίκτες του δικεφάλου στο τρίτο σετ μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν τον αγώνα. Με πίεση στο σερβίς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 6-2, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα. Η διαφορά για τον ΠΑΟΚ έφτασε στο +5 (11-6) με επίθεση του Ντάντε. Οι «Κηφισιώτες» ανέβασαν την απόδοσή τους και με άσο του Παπαγγελόπουλου μείωσαν σε 12-10, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ.

Με επίθεση του Ντάντε ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Ο ΠΑΟΚ με μπλοκ του Ανδρεάδη έφτασε στο 20-15. Ο Γιορντάνοφ με άσο μείωσε σε 21-18. Τελικά ο ΠΑΟΚ κατέκτησε και το τρίτο σετ με 25-20.