Ήττα του ΑΟΠ Κηφισιά στο κλειστό του Ρέντη από τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ

Την ήττα με 3-0 σετ (25-18,25-21,25-17) γνώρισε ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς από τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης των play off της Volley League «Πάμε στοίχημα».

Όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου των Βορείων Προαστίων, οι ερυθρόλευκοι είχαν την υπεροχή και στα τρία σετ, στηριζόμενοι στο καλό σερβίς και το δυνατό μπλοκ. Η Κηφισιά ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική μόνο  στο δεύτερο σετ, όπου και προηγήθηκε 19-18, με τον Ολυμπιακό όμως να το κατακτά 25-21.

Επόμενος αγώνας για τις δύο ομάδες την Παρασκευή 27 Απριλίου στις 17:00 και πάλι στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη. Να σημειώσουμε ότι στην επόμενη φάση θα προκριθεί η ομάδα που θα συμπληρώσει τρεις νίκες.

Η περιγραφή του αγώνα

Η εξέλιξη του αγώνα όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς διαμορφώθηκε ως εξής:

Στο πρώτο σετ του αγώνα Ολυμπιακός και Κηφισιά ξεκίνησαν με διάθεση να πιέσουν στο σερβίς, Με επίθεση του Πετρέα οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ  8-6. Η διαφορά έφτασε στο +3 (9-6) για τους γηπεδούχους μετά από άουτ του Χαντ.

Η Κηφισιά, με δύο συνεχόμενους πόντους από τους Ντε Σόουζα και Χαντ, έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 10-9. Δύο διαδοχικά λάθη του Καναδού διαγώνιου της ομάδας των Βορείων Προαστίων έφεραν ξανά τους γηπεδούχους στο +3 (12-9), με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε τον Νικήτα Εφραιμίδη στη θέση του Βόιτσικ.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την υπεροχή και με κόντρα επίθεση του Αλεξίεφ, προηγήθηκε 14-10. Τα λάθη των φιλοξενούμενων συνεχίστηκαν και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ σε θέση «οδηγού» με 16-11.

Στην εξέλιξη του σετ το καλό σερβίς του Ολυμπιακού δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή της Κηφισιάς και σε συνδυασμό με τα λάθη το σκορ διαμορφώθηκε 19-12. Η αθηναϊκή ομάδα αντέδρασε και με μπλοκ του Ντε Σόουζα με μείωσε 19-14. Ο Βραζιλιάνος ακραίος της Κηφισιάς, αποτελώντας επιθετική «όαση», μείωσε 20-16. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και μετά από λάθος του Νικολάκη, έφτασαν σε εξαπλό σετ μπολ (24-18). Στην επόμενη φάση ο Πετρέας έκανε μπλοκ πάνω στον Χαντ και διαμόρφωσε το 25-18.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και στο δεύτερο σετ και με επίθεση του Αλεξίεφ προηγήθηκε 4-1, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει από νωρίς τάιμ άουτ. Με επίθεση σε πρώτο χρόνο από τον Παπαγγελόπουλο και άσο από τον ίδιο παίκτη, η Κηφισιά μείωσε 6-5. Ο Ολυμπιακός «απάντησε» άμεσα και με άσο του Αλεξίεφ προηγήθηκε με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Λάθος σερβίς από τον Πετρέα και κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Χαντ, έφεραν την Κηφισιά ξανά στο -1 (9-8). Ο Ολυμπιακός, με συνεχόμενους πόντους, πήρε ξανά «αέρα» τριών πόντων 12-9. Με άσο του Οϊβάνεν ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων 15-11. Ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε τον Βόιτσικ στη θέση του Χαντ.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων αντέδρασε. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Πολωνού και άσο από τον Ντε Σόουζα μείωσε 17-15, με τον προπονητή του Ολυμπιακού να καλεί τάιμ άουτ. Ο Βραζιλιάνος, με νέο εξαιρετικό σερβίς, έφερε ξανά τους φιλοξενούμενους σε απόσταση «αναπνοής» 17-16.  Μπλοκ του Παπαγγελόπουλου πάνω στον Μπέμε έφερε το σετ στα ίσα 18-18. Η Κηφισιά πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σετ 19-18, με άουτ του Ράουβέρντικ.

Ο Ολυμπιακός με τρεις συνεχόμενους πόντους πήρε ξανά τα «ηνία» του σετ, προηγούμενος 21-19. Με έξυπνο πλασέ ο Πετρέας έδωσε τριπλό σετ μπολ στον Ολυμπιακό 24-21. Στην επόμενη φάση ο Αλεξίεφ εκμεταλλεύθηκε την κακή υποδοχή των φιλοξενούμενων και με «πέναλτι» διαμόρφωσε το 25-21.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να ξεκινά εντυπωσιακά και με «όπλο» το σερβίς να προηγείται με 8-3. Η Κηφισιά αντέδρασε και με δύο συνεχόμενους πόντους μείωσε 9-6. Τα λάθη για την ομάδα των Βορείων Προαστίων συνεχίστηκαν, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχου να προηγηθούν με 11-6. Με επίθεση σε από τον Παπαγγελόπουλο η Κηφισιά μείωσε 13-9.

Το μπλοκ του Ολυμπιακού ήταν αποτελεσματικό και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +7 (16-9), παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Ο  Κώστας Αρσενιάδης πέρασε τον Ρούση στη θέση του Νικολάκη.  Με κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Ντε Σόουζα και επίθεση του Χέπμπορν η Κηφισιά μείωσε 19-14. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την υπεροχή στο σετ, στηριζόμενος στο ισχυρό μπλοκ. Οι ερυθρόλευκοι, με μπλοκ του Μπέμε πάνω στον Χαντ, έφτασαν σε ματς μπολ 24-15. Η Κηφισιά «έσβησε»  δύο με κερδισμένα μπλοκ  άουτ του Εφραιμίδη, όμως φιλέ του Χαντ στο σερβίς διαμόρφωσε το τελικό 25-17 για τον Ολυμπιακό.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Κουτσούλας.